231 şehit ve gazi yakını memur olarak atandı!

AA |  04 Mart 2019 Pazartesi - 16:37 | Son Güncelleme : 04 03 2019 - 16:37

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 231 şehit ve gazi yakını ile gazinin çeşitli kamu kurumlarına ataması yapıldı. Törende konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,"Hükümetlerimiz dönemlerinde istihdam hakkı kapsamının genişletilmesiyle 34 bin 889 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık. Sadece 2018 yılında toplam 2 bin 799 hak sahibimizin ataması yapıldı" dedi.


  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda, şehit yakını, gazi ve gazi  yakınlarının istihdamı için düzenlenen kura törenine katıldı. Konuşmasına, ülkenin birlik ve beraberliği, milletin bekası için  canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle anarak başlayan Selçuk, şehit  yakını, gazi ve gazi yakınlarına gösterdikleri üstün fedakarlık ve metanetten  dolayı şükranlarını sundu.
Şehitlerin peygamberlerden sonra gelen en yüce makama sahip olduğunu  ifade eden Selçuk, şunları kaydetti: "Rabb'im şehitlerimizle birlikte bizleri de Peygamber efendimize komşu  kılsın. Malazgirt'te, Çanakkale'de, Milli Mücadele'de ve yeniden diriliş  destanını yazdığımız 15 Temmuz'da hep inanç ve şuur vardır. Doğu ve Güneydoğu'da,  Cerablus'ta, Afrin'de milletimizin yüreğindeki vatan aşkına şahit olduk. Bizler  vatanı aşk, aşkı da vatan bilen bir milletin evlatlarıyız, hamdolsun."
 
  "Atamalar artık yıl içinde sürekli yapılabiliyor"
 
 Hükümet olarak şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına sahip çıkmaya  devam edeceklerini bildiren Selçuk, "Şehitlerimize ve gazilerimize vefa  borcumuzun gereği olarak bizler de ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin  üstüne çıkarmak için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde  hep birlikte çalışacağız." dedi.  Bakan Selçuk, AK Parti hükümetleri döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  talimatıyla şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının haklarında sürekli  iyileştirmeler yaptıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Atamalar sadece yılda iki kez değil, artık yıl içinde sürekli  yapılabiliyor. Eskiden sadece memur ve hizmetli kadrolarına atama yapılmaktayken,  öğrenim durumuna göre ihraz edilen unvanlara atanma imkanı da tanıdık. Hak  sahipleri artık öğretmen, hemşire, mühendis gibi unvanlı kadrolara da  atanabiliyor. Yine 45 yaşını geçen hak sahipleri için de istihdam hakkı tanıdık.  Hükümetimiz döneminde şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye  çıkarttık.  Vazife malullerinin, terörden zarar gören sivil vatandaşlarımızın da  istihdam hakkından yararlanmalarını sağladık. Hizmetli kadrosunda görev yapan  gazilerimizin memur kadrolarına atanmalarını sağladık. Dolayısıyla bizler  sizlerin daha iyi şartlarda yaşamaları için gayret ediyoruz."
 
 "Atamanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum"
 
Selçuk, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için geliştirdikleri  istihdam politikalarıyla yeni bir vizyon ortaya koyduklarını vurgulayarak,  sözlerini şöyle sürdürdü: "2002 yılına kadar 6 bin 315 vatandaşımıza istihdam hakkı  sağlanmışken, hükümetlerimiz dönemlerinde istihdam hakkı kapsamının  genişletilmesiyle 34 bin 889 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu  kurumlarında istihdamını sağladık. Sadece 2018 yılında toplam 2 bin 799 hak  sahibimizin ataması yapıldı. İnşallah bugün gerçekleştireceğimiz atama kurası ile  231 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamuda istihdamını sağlayacağız. Bu  atamanın tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."
 
 Bakan Selçuk, konuşmasının ardından törene katılan şehit yakını, gazi  ve gazi yakınlarıyla kura butonuna basarak atamaları gerçekleştirdi.  Kurayla 146 erkek ve 85 kadın olmak üzere toplam 231 şehit yakını,  gazi ve gazi yakınının çeşitli kamu kurumlarına ataması yapıldı.  Törene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakan yardımcıları Ahmet  Erdem ile Ahmet Koca, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Devlet Personel Başkanı  Enes Polat ve ilgililer katıldı. Kura sonuçlarının saat 17.00'den itibaren "www.dpb.gov.tr" adresinde  yayımlanacağı bildirildi.
 
  
 

ETİKETLER