2017 ÖSYS tercihleri ne zaman başlayacak? Üniversitelerin taban ve tavan puanları

14 Temmuz 2017 Cuma - 10:28 | Son Güncelleme : 14 07 2017 - 10:28

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ardından milyonlarca aday Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercihleri için geri sayımını sürdürüyor. Peki ÖSYS tercihleri hangi tarihte başlayacak? İşte ÖSYS tercihleri ve üniversitelerin taban ve tavan puanlarına ilişkin tüm detaylar...


LYS sonrası milyonlarca öğrenci ÖSYS tercihleri için meraklı bekleyişini sürdürüyor. Peki ÖSYS tercihlerine hangi tarihte start verilecek? İşte üniversitelerin taban ve tavan puanları ve ÖSYS tercihlerine dair ayrıntılar...

LYS TERCİHLERİ HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?
 
2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini, 18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.
 
 
TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
 
Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.
 
Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyecekler. 2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler. 
 
Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM’ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacak.
 
Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.
 
Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)