2 metro hattı Bakanlık’a emanet

23 Eylül 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 23 09 2018 - 2:30

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altunizade-Sabiha Gökçen ve Söğütlüçeşme-İncirli metro hatları ve Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısı işini üstlendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Buna göre, “Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca Üstlenilmesi, Devralınması ve  Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Karar”a Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısıyla Altunizade-Sabiha Gökçen ve  Söğütlüçeşme-İncirli metro hatları eklendi. Raylı sistem bağlantısı kapsamında Sabiha Gökçen-Kaynarca ve Sabiha Gökçen-Kurtköy Kavşağı kısımlarının inşası Bakanlıkca gerçekleştirilecek.

Altunizade-Sabiha Gökçen Havalimanı hattı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yatırım planları arasında bulunuyordu. Altunizade ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nı 42 dakikaya indirecek olan hat 28 kilometre üzerinde 11 istasyondan meydana geliyor.

İBB’nin planları arasında bulunan bir diğer hat da Söğütlüçeşme-İncirli hattı. Marmaray’a kardeş olacak projenin 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. Metrobüs hattının altından geçecek hat 28 kilometre uzunluğa sahip. Söğütlüçeşme-İncirli metro hattı, Büyük İstanbul Tüneli ile açıklanan projelerden biriydi.

ETİKETLER