11. Kadir Has Ödülleri sahiplerini arıyor

06 Ocak 2015 Salı - 11:21 | Son Güncelleme : 06 01 2015 - 11:21

Türkiye’nin eğitim gönüllüsü Kadir Has’ın adına verilen “Kadir Has Ödülleri" bu yıl 11. kez sahiplerini buluyor.


 Kadir Has Üniversitesi tarafından verilen “11. Kadir Has Ödülleri"nin teması “toplum-siyaset-ekonomi” olarak belirlendi. Adayların 2 Mart 2015 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor.  
Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı Kadir Has’ın ismini yaşatmak üzere başlatılan ve 11. kez verilecek olan Kadir Has Ödülü’nde bu yılki konu toplum-siyaset-ekonomi olarak belinlendi. Bu yıl “Üstün Başarı Ödülü” verilecek isme 20 bin dolar ve “berat” takdim edilecek. Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün sahibi olacak başarılı isim ise 10 bin dolar ve “berat” alacak.
11. Kadir Has Ödülleri kapsamında, “Üstün Başarı Ödülü” alanında aday gösterilecek adayların, önemli başarılara imza atmış olmaları, ulusal ve/veya uluslararası tanınırlığa ulaşmış olmaları; toplum yararına ilgili alanda hizmetlerde bulunmuş olmaları ve Türkiye’nin gelişimi ve uluslararası tanınırlığına katkıda bulunmaları gerekiyor.
 
“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” kategorisinde aday olacak isimlerin ise, 40 yaşının altında olmaları, çalışmaları ile alanında geleceğe dair ulusal/uluslararası tanınırlığa ulaşma potansiyeli göstermiş olmaları ve çalışmalarıyla alanlarında yeni bir açılım getirmiş veya getirme potansiyeli yaratmaları gerekiyor. 
 
Kadir Has Ödülü’ne aday olacak veya aday gösterecek bilim adamlarının 2 Mart 2015 tarihine kadar Kadir Has Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne başvuru yapmaları gerekiyor. 
 
11. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu aşağıdaki isimlerden oluşuyor:
Prof. Dr. Mustafa Aydın-Kadir Has Üniversitesi Rektörü 
Prof. Dr. Nilüfer Göle-Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales Öğretim Üyesi 
Prof. Dr. Haldun N.Gülalp-Yıldız Teknik Üniversitesi E.Öğretim Üyesi 
Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu-Princeton University Öğretim Üyesi, Kadir Has Üniv. Mütevelli Heyeti Üyesi
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Çağlar Keyder-Boğaziçi Üniversitesi, Binghamton University Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Aydın Uğur-İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi