1 yılda hızlı toparlanma ihracatta rekor getirdi

16 Temmuz 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 16 07 2017 - 2:30

Darbe girişiminden sonra Avrupalı alıcılar teslimatta sorun olur diye başka tedarikçilere yönelmiş ihracat da çok hızlı düşmüştü. Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu yıl Temmuz’da ihracat tarihinin aylık bazdaki en yüksek artışının yaşanmasını beklediklerini açıkladı


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ihracat rekoru kırılacağını açıkladı. Bakan Zeybekci, “İnşallah Temmuz ayı ihracatımız, tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışına da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da 2017 sonu itibarıyla ihracat hedeflerimizi çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili çok önemli bir işaret olacak” dedi.
Türk ekonomisinin 15 Temmuz’da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edildiğini anlatan Zeybekci, şöyle konuştu: “Bizim ekonomi de geçerli olan bir söz vardır. Gerek bankacılık sistemi gerekse de finans piyasalarında buna stres testi deriz. Bu stres testi de teknik olarak da şöyle anlatılır: Bir binanın tesisatı diyelim ki 20 barlık basınca dayanıklı tesisat döşenmiştir. Test etmek için de 25-30 bar arasında test edersiniz. O testi geçerse de 20 barlık kullanıma müsaittir diye uygulama yapılır. Türk ekonomisi 15 Temmuz’da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edilmişti. Bundan da hakikaten bir ekonomi destanı olarak çıktık. 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü ekonomiyle ilgili tüm faaliyetlerimiz yerindeydi.”
 
Büyümeye yetişemeyecekler
 
‘DOLAR 15 lira olacak, 20 lira olacak, faiz yüzde 35-40 arasında olacak, bankacılık batacak, borsa darmadağın olacak’ denenlerin aksine hiç bir şey olmadığına dikkati çeken Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: “Tabi hiç etkisi olmadı desek yanlış olur. Ama şu anda gelmiş olduğumuz noktada da Türk ekonomisi her şeye rağmen 2016’yı yüzde 2.9’luk büyümeyle kapattı. 2017’de başlatmış olduğumuz ihracat seferberliğiyle ilk çeyreği yüzde 5’le kapattık. İkinci çeyrekte bu ve bunun üzerinde büyüme beklentimiz güçlenerek devam ediyor. IMF, Dünya Bankası ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları sırayla Türkiye’nin büyümeyle ilgili beklentilerini yukarıya doğru revize ediyor. Bunların yukarıya doğru revize etmeleri dahi Türkiye’nin 2017 yılı büyümesine yetişmeyecek. Mazeret yok büyümeye, ihracata, istihdama ve koşmaya devam inşallah.”
 
Dengeleri değiştirmek artık kolay değil
 
İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, geçen bir yılda direnişin ekonomi cephesinde üretim ve istihdam seferberliğiyle ciddi bir destek bulduğunu, ekonomide göstergelerin iyiye gitmesiyle hainlere ve işbirlikçilerine en güzel cevabın verildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin 15 Temmuz’dan bu yana geçen bir yılda ekonomide başarılı bir sınav verdiğine değinen Çağlar, şunları söyledi: “Dış dünyanın bu olanlara karşı takındığı duyarsızlığa ve yalan yanlış enformasyona rağmen artık herkes biliyor ki; Türkiye’de dengeleri değiştirmeye çalışmak eskisi kadar kolay değil.”
 
Şimdi ekonominin normalleşme vakti
 
TÜRKİYE Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, ekonomiyi normalleştirme ve somut adım atma zamanı geldiğini belirterek, “Darbe girişiminden en olumsuz etkilenen sektör olarak, istihdama ve ekonomiye olan katkılarımızın hiçbir kesintiye uğramadan devam etmesi azmindeyiz. Ülkemiz turizminin tekrar parlak günlerine dönmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız” dedi. Bayındır, turizm sektörü temsilcileri olarak demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin ve anayasal kurumlara karşı girişilen bu tür eylemlerin her zaman karşısında yer aldıklarını ifade etti.
 
Demokrasi ve istikrarın savunucusu olduk
 
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 15 Temmuz’un yıldönümünde şu açıklamayı yaptı: “Bu büyük badireyi Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında omuz omuza vererek çok kısa sürede atlattık. Yol göstericimiz Cumhuriyetimizin en temel yapıtaşı demokrasi oldu. Geçen bir yıllık süreçte Akfen Holding olarak yatırım, hedef ve projelerimize hiçbir alanda ara vermeden devam ettik. Her zaman, her yerde demokrasi ve istikrarın savunucusu olduk, bu alanda hiçbir zaman taviz vermedik. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine duyduğumuz sonsuz güvenle işlerimize odaklanmayı ve bu ülke için değer yaratmayı sürdürdük.”
 
Şimdi ekonominin normalleşme vakti
 
TÜRKİYE Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, ekonomiyi normalleştirme ve somut adım atma zamanı geldiğini belirterek, “Darbe girişiminden en olumsuz etkilenen sektör olarak, istihdama ve ekonomiye olan katkılarımızın hiçbir kesintiye uğramadan devam etmesi azmindeyiz. Ülkemiz turizminin tekrar parlak günlerine dönmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız” dedi. Bayındır, turizm sektörü temsilcileri olarak demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin ve anayasal kurumlara karşı girişilen bu tür eylemlerin her zaman karşısında yer aldıklarını ifade etti.
 
Daha fazla yatırım daha fazla istihdam
 
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, YASED olarak, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sağduyu ile meşru düzen, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde hareket edilmesinin önemine inandıklarını söyledi. Erdem, şöyle devam etti: “Dün olduğu gibi bugün de Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesine ve yaşanan olaylardan olumsuz etkilenmemesi için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmaya, daha fazla yatırım daha fazla istihdam hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz.”
 
Üretmeye ve büyümeye devam
 
MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 15 Temmuz’un yıldönümüyle ilgili bir açıklama yaptı. Kaan, şunları söyledi: “15 Temmuz hain darbe girişiminin verdiği ekonomik zarara detaylı bir şekilde baktığımızda, bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenlerin vermeye çalıştığı zararın ne denli büyük olduğu, Türkiye’nin bu hamleye nasıl direndiği daha iyi anlaşılacaktır. Eğer hain darbe planı başarılı olsaydı, Türkiye ekonomisi yüzde 25 küçülmeye uğrayacaktı. Hainler, darbe girişiminde de, Türkiye’yi zora sokma planlarında da başarısız oldu. Milletinin iradesini arkasına almış iş adamlarını kim tutabilir. Daha güçlü bir Türkiye için üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.”