‘Yüz tanıma’ya takıldılar!

KENAN BUTAKIN / VATAN HABER MERKEZİ |  14 Ekim 2014 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 14 10 2014 - 2:30

PKK’nın iki üst düzey ismi yakalandı


Kobani’de yaralanınca tedavi için Türkiye’ye getirilen PKK’nın Diyarbakır ve Hakkari sorumluları sınır kapısındaki ‘Yüz Tanıma Sistemi’ sayesinde yakalandı.

Emniyet birimlerinin verdiği bilgiye göre Kobani’de olayların çıkmasından sonra, Türkiye’ye girecek PKK’lılara önlem almak için kısa sürede ‘yüz tanıma sistemi’ kondu. Yaralı olarak kapıya gelen ya da sınırdan geçmek isteyen herkesin parmak izleri alınırken yüzlerinin fotoğrafları çekildi ve haklarında arama olup olmadğı kontrol edildi. Bu kontroller sırasında sınırdan yaralı olarak geçirilen Selahattin Dilek sisteme takıldı. Şanlıurfa Emniyeti TEM birimi bunun üzerine Dilek’i tedavi gördüğü Suruç Devlet Hastanesi’nde gözetim altına aldı. Durumu savcılığa bildirdi savcılıktan gelen izin ile gözaltına aldı. Dilek tedavisinin bitmesinden sonra Diyarbakır’a nakledilecek.
 
 
Diyarbakır’a sevk isteyince...
 
PKK’nın Hakkari Bölge Komutanı Selman Ateş ise Diyarbakır’da gözaltına alındı. Gözaltına alınma işleminde yine yüz tanıma sistemi kullanıldı. Emniyetten alınan bilgilere göre Ateş, 11 Ekim’de Suruç Devlet Hastanesi’ne getirildi ve Suriye uyruklu Abdulvahap oğlu 1988 doğumlu Hasan Ahmed olarak hastaneye kaydı yapıldı. Ancak kayıttan hemen sonra Ateş’in hastaneden Diyarbakır Selahattin Eyyübi Hastanesi’ne apar topar sevk alması emniyet birimlerinin dikkatini çekti. Yüz tanıma sistemi ile tekrar bilgileri kontrol edildiğinde ise şahsın Serhabun-Rızgar-Amara kod adlarını kulanan PKK’nın Hakkari bölge komutanı Selman Ateş olduğu tespit edildi. 
 
Talimatlar ‘Sofi’den...
 
4 arama kaydı bulunan Selahattin Dilek’in, 3 Temmuz 2013’te Diyarbakır Hani ilçesi Topçular Jandarma Karakolu’na saldırı talimatını verdiği ve 11 Eylül 2012’de Diyarbakır Dicle İlçesi Özel Harekat Şube Müdürlüğüne ait shortland ekip aracına düzenlenen roket atarlı ve uzun namlulu saldırı eylemini organize ettiği kaydedildi. Diğer yandan Dilek’in, geçtiğimiz yıl yerel seçimler öncesinde BDP dışında aday çıkmaması için tehdit içerikli mektup yazdığı da belirtildi. 
 
 
Suriye’de yaralananlar, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda özel açılan bu kapıya getiriliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Silahlı ve çelik yelekli asker ve özel harekat polisleri, demir kapıyı açıp sedyedeki yaralıyı içeri alıyor... 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sınırı geçen sedyedeki yaralının önce parmak izi alınıyor. Sonra yüz tanıma sistemi için fotoğrafı çekilen yaralı, hazır bekleyen ambulansla hastaneye götürülüyor, tedavi görürken de sistem aranıp aranmadığını saptıyor. 
 

ETİKETLER