"Türkiye'ye gelen Arap turist sayısı 3 milyona ulaştı"

AA |  14 Mayıs 2017 Pazar - 11:56 | Son Güncelleme : 14 05 2017 - 11:56

Türkiye ile Arap ülkeleri arasında son yıllarda artan işbirliği, hem turist sayısı hem de yatırımlar açısından olumlu sonuçlar ortaya koyuyor.


Edirne'ye çeşitli temaslar için gelen Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı  Dr. Bandar Bin Fahd Al Fuhaid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap ülkeleri ve  Türkiye arasında turizm alanında iş birliğinin başladığını söyledi.
 
İş birliği kapsamında aktiviteler ve programlar gerçekleştirdiklerini  belirten Al Fuhaid, "Amacımız Arap ülkeleri ve Türkiye arasındaki turizm  potansiyelini yüksek bir seviyeye getirmektir. Arap ülkelerinin Türk turistler  için Türkiye'nin de Arap turistler için turizmde hedef olmasını istiyoruz.  Turizmdeki iş birliği Türkiye ile uzun süredir çalışmamızın sonucu ortaya  çıkmıştır. Arap ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayısı 2016'dan itibaren 3  milyona ulaştı." diye konuştu.
 
Turistlerin deniz turizminin yanı sıra tarihi şehirleri de tercih  ettiğini aktaran Al Fuhaid, yaz sezonunda Türkiye'ye gelecek Arap turist  sayısının artabileceğini dile getirdi.
 
"Arap ülkeleri Türk yatırımcısına yardımcı olur"
 
Arap ülkelerinde de büyük Türk şirketlerinin yatırımlar yaptığını dile  getiren Al Fuhaid, şunları kaydetti:
 
"Bizim ülkelerimize gelen Türk turistler de var. Arap ülkelerinde de  Türk turistleri görmekten mutluluk ve gurur duyarız. Daha fazla yatırımcı  görmekten de mutlu oluruz. Onlara bütün kolaylıkları sağlayacağız. En önemlisi de  yatırım garantisi ve tabii ki İslam Bankası'yla yardımlaşarak iş birliği  yapmaktır. Amacımız Türkiye ile turizm ve yatırım iş birliğini tam anlamıyla  sağlamak."
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi  Avcı'ya Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkiyi güçlendirme adına  gösterdikleri tüm desteklerinden dolayı teşekkür eden Al Fuhaid, Arap ve Türk  turizmini geliştirme adına atılan adımların devam edeceğini vurguladı.
 
"Selimiye, İslam medeniyetinin göstergesi"
 
Turizm işbirliği kapsamında ATÖ heyetiyle Edirne'de de incelemelerde  bulunduklarını ve turizm işbirliği adımı attıklarını ifade eden Al Fuhaid, kentin  köklü tarihi ve kültürel yapısının Arap turistlerin ilgisini çekeceğini ifade  etti.
 
Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Murat Yörük, Edirne Kültür  ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep  Zıpkınkurt ile gerçekleştirdikleri toplantının verimli geçtiğini dile getiren Al  Fuhaid, "Edirne tarihi yapılarıyla ilgi çeken bir şehir. Edirne'deki  temaslarımızın yanı sıra kenti gezme fırsatı da bulduk. Selimiye Camisi'ni  görünce gurur duydum. Selimiye, İslam medeniyetinin göstergesi. Bu da Arap  ülkeleri olarak bizim için gurur verici bir durum. Bu cami yaklaşık 500 yıldır  ayakta. Ayrıca, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ni de ziyaret ettik.  Burada da İslam kültürünün bilime vermiş olduğu önemi görmüş olduk. Bunları  turizm açısından değerlendirdiğimiz zaman iyi bir sonuca ulaşacağımızı  düşünüyorum." şeklinde konuştu.