Türk Kartalı "en mükemmel uçak tasarımı" ödülünü aldı

AA |  11 Şubat 2019 Pazartesi - 12:09 | Son Güncelleme : 11 02 2019 - 12:13

Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, Türkiye'de üreteceği "Türk Kartalı ALPINA" uçak tasarımı ile Almanya'da düzenlenen uluslararası yarışmada kazandığı "Mükemmel Tasarım" ödülünü aldı.


"Türk Kartalı ALPINA", Avrupa'nın en prestijli yarışmaları arasında  gösterilen "German Design Awards"da 10 yıl aradan sonra bir uçak tasarımına  verilen "mükemmel tasarım" ödülüne layık görüldü. ALPINA'nın hem karaya hem suya  inebilmesi, üstten kanatlı yapısı ve enerjisini tasarruflu kullanma özelliği,  dünyaca ünlü tasarımcıların beğenisini topladı.
 
Uçağın "AQUA" ve 4 kişi kapasiteli "ALPINA D-DSNB" alternatifleri,  "havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları" kategorisinde altın ödül kazandı.
 
Alman Tasarım Konseyi tarafından 1969 yılından beri sanayi, üretim ve  tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devletinin himayesinde düzenlenen  "German Design Award 2019"un bu yılki ödül töreni, Uluslararası Frankfurt Fuarı  kapsamında düzenlendi.
 
"Türk Kartalı ALPINA" isimli uçağı, Türkiye'de geliştirecek Aquila ve  Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen ile uçağın tasarımcısı ODTÜ Dr.  Öğretim Üyesi Hakan Gürsu, ödül törenine katılarak ünlü tasarımcılarla  başarılarının gururunu paylaştılar.
 
 Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, ödül  töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya çapındaki sanayi  devlerinin katıldığı yarışmada, havacılık alanında, son 10 yıldaki ilk altın  ödülü "ALPINA" adlı Türk tasarımının kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile  getirdi. Gökçen, "10 yılda ilk defa bir uçak bu yarışmada altın ödül aldı. Uçağın  önemli bir ticari rakibi 2017 yılında bitmiş uçakla bronz ödül almıştı." dedi.
 
 "BPLAS yeni sektörler ile büyüyor"
 
Bu sene itibarıyla uçağın Türkiye'de üretilmesi için çalışma  yürüttüklerini açıklayan Gökçen, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"İstenen sertifikasyonlara uyabildiği seviyede tabii ki Aquila'yı  yerli yapacağız. Gönül istiyor ki yüzde 100'ünü yerli yapalım. Tüm bunları en  erken 2021 yılı Mart ayına yetiştirebileceğimizi tahmin ediyoruz. Bu süreç epey  kısa. Normalde uçaklar 4 ila 7 yıl arasında geliştirilebiliyor. Biz bazı  çalışmalarımızı daha evvelden yaptığımız için bunları daha kısa zamanda  yapabileceğimizi düşünüyoruz."
 
Gökçen, havacılık alanındaki ilk büyük yatırımlarına ilişkin ise  "Türkiye'nin ilk 500 büyük şirketi listesinde olan 1987 yılında kurulan BPLAS,  Almanya'da 2015 yılında aldığı Aquila Uçak ve Havacılık Şirketi ile ileri  teknoloji ve tasarıma dayalı öncü ürünlerle yeni sektörlerde büyümeyi hedefliyor.  Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis tasarım ekibi ile uzun soluklu ve  istikrarlı iş birliğimizin ortaya çıkardığı yenilikçi tasarımların katma değer  yaratan ortak ürünlere dönüşmesi ve uluslararası başarıları getirmesi bizler ve  ülkemiz için memnuniyet verici." diye konuştu.
 
Gökçen, 2014'te "dünyanın en iyi tasarımcısı" ödülünün sahibi olan  Hakan Gürsu'nun başarılarında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek,  "Bize böyle bir imkan tanıdığı için kendisine müteşekkirim. Kendisiyle kıvanç  duyuyorum. Gürsu'nun bu ödülle birlikte 197 ödülü var. Dünyada çok az  tasarımcının bu kadar çok ödülü vardır sanıyorum." dedi.
 
"Üstten kanatları ile çok fonksiyonel"
 
 "ALPINA", dünyada yeni trendlerden biri olan geri dönüşüm anlayışı ile  tasarlandı. Enerji tasarrufu ile çalışacak uçak, kullanım ömrünü tamamlasa bile  parçaları, yapboz gibi başka uçakların tasarımlarında kullanılabilecek. Uçağın,  alanında yenilik taşıyan başka özellikleri de bulunuyor. Uçağın üstten kanatlı  yapısı "çok fonksiyonel" olarak değerlendiriliyor. Hem karaya hem suya inebilen  uçak, yukarıdan esen rüzgarlı bölgeler için süzülmeye uygun özellikler taşıyor.
 
Celal Gökçen'in sahibi olduğu Türk firması, uçağın Türkiye'deki  fabrikalarında yerli imkanlarla üretilmesi için çalışma yürütüyor. "Aquila"  İtalyanca kartal anlamına geliyor. Uçağın üretimi de Türkiye'de yapılacağı için  adı "Türk Kartalı" konuldu. Ödüllü uçak, organ ve hasta nakilleri gibi kritik  kargo hizmetlerinin yanı sıra hobi ve eğitim amacıyla kullanılabilecek. Bu tip  uçaklar, Avrupa'da çok ilgi görüyor.