‘Suikast abisi’nin izi Kıbrıs’ta çıktı

03 Kasım 2017 Cuma - 9:15 | Son Güncelleme : 03 11 2017 - 9:15

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’u katleden suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ’deki abisinin izi Kıbrıs’ta çıktı. Soruşturmayı yürüten Savcılık Altıntaş’ın Gmail hesabına KKTC’de bir öğrenci yurdundan girilerek silme işlemi yapıldığı tespit etti. Yurtta kalan 300 öğrenciyle ilgili analiz yapılıyor.


Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u 19 Aralık 2016’da katıldığı bir resim sergisi açılışında katleden FETÖ’cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlantılarıyla ilgili soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Altıntaş’ın silme işlemi yapılan Gmail hesabına en son KKTC’den girildiği tespit edildi. Tetikçinin cep telefonunun şifresinin kırılması için Apple’dan gelen ret cevabı üzerine bir Türk firma ile görüşmeler başlatıldı.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada katil Altıntaş’a ait telefonun şifresinin kırılması için Apple’dan yardım istedi ancak, şirket uluslararası bir suikast dosyası için bile destek vermedi. Bunun üzerine Başsavcılık bir Türk firmadan bilirkişi desteği talep etti. Firma şifreyi kırmayı başarsa da başaramasa da bu işlem için 20 bin dolar istedi. Başsavcılık firmadan, şifre kırılamazsa fiyatı düşürmesini talep etti. Firma ise bu öneriyi kabul etmedi.
 
Başsavcılık ile firma arasındaki görüşmenin sürdüğü öğrenildi. Şifrenin kırılması halinde Altıntaş’ın telefonundaki mesajlar silinse dahi geri getirilebileceği değerlendiriliyor. VPN kullanıldığı için mesajları gönderen kişinin kimliğinin tespitinin zor olabileceği ancak yine de mesajların içeriğinin önem taşıdığı belirtiliyor. Mesajlardan katil Altıntaş’a suikast talimatını veren ya da yönlendirme yapan FETÖ’cü “abi”lerin ortaya çıkarılması hedefleniyor.
 
Kaynak: Karar