"Space App Challenge" etkinliği başladı

AA |  19 Ekim 2019 Cumartesi - 15:04 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 15:04

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, NASA'nın "Space App Challenge" etkinliğinin Ankara ayağında, iki gün boyunca ülke ve dünya çapında dikkati çekecek projeler çıkacağını belirterek, "2023 hedeflerine koşan ülkemiz, gençlerin başarısıyla gücüne güç katacak." dedi.


 NASA'nın 8 yıldır düzenlediği "Space App Challenge" etkinliğinin  Ankara ayağının ikincisi, ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu organizasyonunda BTK  ev sahipliğinde başladı. Karagözoğlu, 48 saat sürecek etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin genç ve dinamik beyinlere ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, etkinliğin  yeni şeyler üretilmesi, geliştirilmesi adına verimli bir program olması  temennisinde bulundu. Uygun koşullar sağlandığında başarılı fikirlerin çıkabileceğini  vurgulayan Karagözoğlu, "Burada iki gün boyunca hem ülke hem de dünya çapında  dikkati çekecek projeler çıkacak. 2023 hedeflerine koşan ülkemiz, gençlerin  başarısıyla gücüne güç katacak." ifadelerini kullandı.
Karagözoğlu, gençlerin elde edeceği her başarının düşüncelerine ve  Türkiye’nin geleceğine yön vereceğini belirterek, "Bizlere düşen görev bu  düşünceleri ve fikirleri destekleyerek, yapılacak çalışmaların önünü açmaktır."  diye konuştu.
 
 "En önemlisi edinilen tecrübe"
 
 ODTÜ Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Adil  Oran da söz konusu etkinliğin önemine değinerek, "Sadece buradan çıkacak ürünler  değil bu etkinliklerin bizi farklı insanlarla bir araya getirmesi, başkalarıyla  tanışma imkanı yaratması ve birlikte çalışma yetkinliğinizi artırması, burada  edindiğimiz bilgi ve tecrübe de çok önemli." değerlendirmesinde bulundu. Etkinlik Koordinatörü Ragıp Çavdar ise Türkiye'nin her yerinden  yetenekli gençlerin organizasyonda ağırlandığına dikkati çekti. Açılış konuşmalarının ardından, Karagözoğlu etkinliğin yapılacağı  alanı gezdi ve ardından toplu fotoğraf çektirildi.
 
Space App Challenge
 
 NASA tarafından düzenlenen "hackathon" etkinliğiyle, dünya çevre  problemlerinin çözülmesi, uzayda ilerlemek ve insanlığın geliştirilmesi için yeni  fikirler bulmak hedefleniyor. Bu yıl belirlenen "Dünya okyanusları, uydumuz, uzak ve yakın  gezegenler, yıldızlar ve dünyamızdaki yaşam" konularından seçilerek hazırlanacak  projeler yerel jüriler tarafından değerlendirilecek. Dereceye giren gruplar yurt  dışı dil okulu, yazılım ödülü, ofis ve telefon hizmeti gibi ödüllerin sahibi  olacak.
Ayrıca, derece alan projeler NASA'ya gönderilerek dünya genelinde  kazananlar belirlenecek. Kazananlar, NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki roket  fırlatmalarına katılma şansı elde edecek.

ETİKETLER