"Miadı dolan PKK'yı da tasfiye sürecine gidiyorlar"

AA |  09 Kasım 2018 Cuma - 13:32 | Son Güncelleme : 09 11 2018 - 13:32

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD'nin PKK'nın bazı sözde liderlerinin başına ödül koyup, şimdiye kadar zaten içli dışlı oldukları PYD ve YPG terör örgütünü meşru bir siyasal aktör haline getirme çabalarını ibretle izlediklerini belirterek, "Dünyada terör örgütleri üzerinden iş yapan ülkelerin bir müddet sonra bu terör örgütlerini nasıl kullanılmış bir paçavra gibi bir kenara attıklarını biliyoruz. ASALA'nın ismini kim hatırlıyor? ASALA'yı kullanan eller nasıl çöpe attıysa, PKK'yı kullanan eller de çöpe atacak. Öyle görünüyor ki nasıl miadı dolan örgütleri tasfiye ettilerse, miadı dolan PKK'yı da tasfiye sürecine gidiyorlar." dedi.


Kurtulmuş, Milli İrade Platformu İstişare Toplantısı'ndaki  konuşmasında, milli iradenin Türkiye'nin tam da kendi çizgisinin medeniyet  değerleri üzerinde yeniden yükselebileceği iddiasına, fikriyatına sahip bir  çalışma, öze dönüş hareketi olduğunu söyledi.
 
Milli iradenin, milletin kendi değerlerinin siyasete, ülke yönetimine,  Türkiye'nin sosyal hayatına yansımasının adı olduğuna işaret eden Kurtulmuş,  Türkiye'nin yakın geçmişte karşı karşıya kaldığı bütün tehditlerde milli  iradenin, milletin siyasetteki iradesini desteklediğini söyledi.
 
Kurtulmuş, Türkiye'de milli iradenin tahkim edilmesinin, "Türkiye'nin  kendi ekseninin tahkim edilmesi" anlamına geldiğini aktararak, Türkiye'nin kendi  eksenini tahkim etmesi için gerekli 4 temel unsur olduğuna işaret etti.
 
Bu unsurlardan ilkini "Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü, kendi  kendine yetebilen ve dünya ekonomisinde rekabet edebilir bir ülke olması",  ikincisini "Türkiye'nin dış politikada güçlü olması" şeklinde açıklayan  Kurtulmuş, "Dış politikada güçlü olmak, özellikle son 7-8 yıldır Suriye ve  Irak'ta yaşadığımız tecrübeyle de görülmüştür ki sadece masada söz sahibi olmak  değil, aynı zamanda sahada, alanda güçlü olmayı da gerektiriyor. Alanda güçlü  değilseniz, sahada yoksanız, masada hükmünüz okunmuyor. Türkiye'nin sahada güçlü  olduğunu Fırat Kalkanı Harekatı'ya, Zeytin Dalı Operasyonu'yla gösterdik ve  güneyimizde oluşturulacak bir terör devletinin bir şekilde asla kabul  edilemeyeceğini, Türkiye'nin bunu önleme gücüne muktedir olduğunu ortaya koymayı  başardık." diye konuştu.
 
"Türkiye, Fırat'ın doğusunda bir oldubittiye ses çıkarmayacak ülke  değil"
 
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Orta Doğu'daki terör  örgütlerine bazı ülkelerin lojistik, siyasi, istihbarat destekleri olduğunu  belirterek, şöyle devam etti:
 
"Türkiye hem sahada hem diplomasi alanında var oluyor. Bu çerçevede  Türkiye'nin çok taraflı diplomatik çabalarının, Astana ile başlayan sürecin,  İdlib'te bir şekilde sonuçlanmaya başladığını görüyoruz. Fırat'ın doğusunda  oynanan oyunu da bütün teferruatıyla biliyor, en ince detayına kadar takip  ediyoruz. Türkiye, Fırat'ın doğusunda bir oldubittiye ses çıkarmayacak bir ülke  değil. Oradaki oluşuma asla rıza göstermeyeceğiz. ABD'nin PKK'nın bazı sözde  liderlerinin başına ödül koyup, şimdiye kadar zaten içli dışlı oldukları PYD ve  YPG terör örgütünü meşru bir siyasal aktör haline getirme çabalarını ibretle  izliyoruz. Vekalet savaşlarının ismi her ne kadar yeni bir isimse de dünyada  terör örgütleri üzerinden iş yapan ülkelerin bir müddet sonra bu terör  örgütlerini nasıl kullanılmış bir paçavra gibi bir kenara attıklarını biliyoruz.  ASALA'nın ismini kim hatırlıyor? ASALA'yı kullanan eller nasıl çöpe attıysa,  PKK'yı kullanan eller de çöpe atacak. Öyle görünüyor ki miadı dolan örgütleri  nasıl tasfiye ettilerse, miadı dolan PKK'yı da tasfiye sürecine gidiyorlar."
 
Türkiye'de milli iradenin tahkim edilmesi için üçüncü unsurun  "millet-devlet bütünleşmesinin sağlanması" olduğunu dile getiren Kurtulmuş,  dördüncü unsuru ise "millet varlığına sahip çıkmak" şeklinde açıkladı.

ETİKETLER