‘Kaptanlar Boğaz’da yarış yapıyor!’

MEHMET ALİ DEMİR / VATAN İSTİHBARAT |  24 Temmuz 2015 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 24 07 2015 - 2:30

Boğaz’daki gemi kazalarıyla ilgili aylar önce özel toplantı yapıldığı ortaya çıktı. Gemi kaptanlarının ‘önümüze çıkıyorlar’ diyerek balıkçı teknelerini, balıkçıların da ‘yarış yapıyorlar’ diye kaptanları suçladıkları öğrenildi.


 
İstanbul Boğazı’nda yaşanan kazalara neden olarak gemilerin dümenlerinin kilitlenmesi gösterilirken başka bir sorumlunun ise Boğaz’da avlanan balıkçı teknelerinin olduğu ortaya çıktı. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Operasyon Amirliği, özellikle yüksek tonajlı gemilerin Umuryeri-Kızkulesi-Sarayburnu-Haydarpaşa Mendireği arasındaki bölgede avlanan balıkçı tekneleri yüzünden rotalarından sapmak zorunda kaldıkları ve olası büyük kazaların ucuz atlatıldığını raporlaştırıldı. Gemiler ve tankerlerden gelen ihbarların da artması üzerine durum Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri ile de paylaşıldı. 
 
Balıkçı tekneleri arttı
 
Raporlaştırılan yazıda “İstanbul Boğazı içerisinde Trafik Ayrım Düzeni içerisinde gerek olta balıkçılığı gerekse ağ balıkçılığı yapan teknelerde büyük artış olmuştur. Söz konusu tekneler Boğaz içerisinde seyreden büyük tonajlı gemilerin manevralarını bozmakta ve birçok defa boyutu ve neticesi çok ciddi olabilecek kazalar ucuz atlatılmaktadır. Gelecekte telafisi mümkün olmayan kazaların yaşanmaması için söz konusu duruma ivedilikle bir çözüm bulunması gerekmektedir” denildi. Balıkçılar ise kendilerine yönelik suçlamalarla ilgili geçtiğimiz aylarda bir toplantı yaptı. Toplantıda balıkçılar kendileri için belirlenen bölgelerin dışına çıkmadıklarını söylerken, “Bizleri haksız yere suçluyorsunuz. Gemilerin birbirlerini geçmek için yarışıyorlar” dedikleri belirtildi.

ETİKETLER