‘İçinde ne olduğunu biz de bilmiyoruz’

MERT İNAN / VATAN HABER MERKEZİ |  04 Ocak 2014 Cumartesi - 0:24 | Son Güncelleme : 04 01 2014 - 0:24


Bakan Ala, TIR’ın Suriye’deki Türkmenlere yardım götürdüğünü söylemişti. O Türkmenler: Bize yardım geliyor ama TIR’ın içindekini bilmiyoruz.

TIR vakasıyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “TIR’da Türkmenlere götürülen yardım var. Siz içini biliyor musunuz? Herkes işini bilecek” açıklaması gözleri Suriye’deki Türkmenlere Suriye Türkmen Meclisi üyeleri, Türkiye’den insani yardım malzemeleri yapıldığını ancak silah ve mühimmat yardımı konusunda şuan için net bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Suriye Türkmen Meclisi Kurucu üyesi, Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Yardımcısı Zeki Türkmen, Suriye’deki durumlarını ve gelen yardımları şu sözlerle anlattı:

“Suriye’deki toplam Türkmen nüfusu 3.5 milyon civarında. Türkmen nüfusun en yoğun olduğu yer Halep. İç savaşla birlikte Türkmen köyleri ile halkını korumak için Türkmen Tugayları kuruldu. Türkiye’den her dönem insani yardımlar aldık. Esad güçleri Lazkiye’deki Türkmenlere saldırdı. Çok sayıda soydaşımız Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldı. Türkiye’den soydaşlarımıza yönelik gıda, ilaç, giyecek ve insani yardımlar yapılıyor. Ancak Türkmen Tugayları’na silah veya mühimmat yardımının yapılıp yapılmadığı veya ne kadar yapıldığı konusunda bilgiye sahip değilim. Sayın Bakan’ın açıklamalarını doğru kabul etmemiz gerekiyor. Gönderilen yardım malzemesi kadar, miktarı da önemli. Türkmenlerin kendilerini savunmak için yeterli teçhizata sahip olmadıkları ortada.”