‘İç Güvenlik Paketi’ne onay

03 Nisan 2015 Cuma - 20:54 | Son Güncelleme : 04 04 2015 - 2:38


Cumhurbaşkanı, Meclis’te, kavgalara neden olan ‘İç Güvenlik Paketi’ni onayladı. Polisin yetkilerini artıran Jandarma’yı İçişleri Bakanlığı’na bağlayan yeni yasaya göre, gösterilerde yüzünü kapatan 5 yıl hapisle cezalandırılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis’te görüşmeleri sürerken uzun tartışmalara, kavgalara sahne olan İç Güvenlik Paketi’ni onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, söz konusu kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Anayasa’nın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. 

İşte yeni yasadan başlıklar...

- Kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle, kişinin üstü, eşyası, aracı aranabilecek. 
 
- Polis; okul, kamu binası, ibadethane gibi yerlere molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranlara karşı silah kullanabilecek.
 
- Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, ‘havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan’ bulundurulmayacak ve taşınmayacak.
 
- Yasa dışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su da kullanılabilecek. 
 
- Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 
- Sentetik uyuşturucu maddelere yönelik cezai yaptırımın daha caydırıcı hale getirilmesi için, bonzai ve türevi uyuşturucu maddeler de TCK kapsamına alınacak. 
 
- Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek. 
 
- Polise 48 saate kadar gözaltında tutma yetkisi verilecek.
 
- Polis alımındaki üst yaş sınırı 28’den 30’a çıkarıldı. 
 
- Polis koleji kapatılacak. Öğrenciler, sınav puanlarına uygun okullara naklen kaydedilecek.
 
- Jandarmanın askeri görevleri haricindeki diğer eylem ve işlemleri; İçişleri Bakanlığı, valiler ve kendi amirleri tarafından denetlenecek ve teftiş edilecek.