"Bilişim Kampı"nda 22 oyun geliştirildi

AA |  20 Eylül 2019 Cuma - 13:23 | Son Güncelleme : 20 09 2019 - 13:23

Türkiye'nin en büyük tematik teknoparkı Bilişim Vadisi öncülüğünde düzenlenen Oyunla Gelecek Kampı'nda geliştirilen 22 oyunun ticarileşmesi için çalışma başlatıldı.


"Bilişim Kampı"nda 22 oyun geliştirildi.Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, oyun oynamayı seven gençlerin kendi oyunlarını geliştirmeleri  düşüncesiyle "Oyunla Gelecek" projesini hayata geçirdiklerini söyledi.
 
İbrahimcioğlu, ilk olarak içerisinde 50 oyun bilgisayarının olduğu  Oyun Geliştirme Atölyesi kurduklarını, altyapıyı tamamladıktan sonra da eğitim  alanlarını düzenlediklerini anlattı. Kurdukları Dijital Türk Oyunları Platformu ile Oyun Geliştirme Kampı  düzenlediklerini belirten İbrahimcioğlu, "Kamp duyurusunu yaptıktan sonra kısa  sürede 4 bin 500 başvuru aldık, yapılan değerlendirmelerin ardından 200 genç  kampa katılma hakkı elde etti." diye konuştu. İbrahimcioğlu, 200 gencin 10 gün boyunca kamp alanında yatıp  kalktığını dile getirerek, şöyle konuştu: "Gençler Türkiye'nin her yerinden geldiler. Aksaray'dan, Batman'dan,  Nevşehir'den, Mardin'den, Eskişehir'den, Bursa'dan, Tekirdağ'dan insanlar geldi.  Günlük gelenlerle beraber sayımız 500 civarını buldu. Kampa katılan 200 genç 10  gün içerisinde 22 oyun çıkardı ve 33 ön kuluçka başvurusu aldık. Şimdi  firmalaştıracağız bu gençleri, oyun geliştirecekler, oyun satacaklar.  Arkadaşlarımız şu an sözleşmelerini hazırlıyorlar. Türkiye'ye 33 şirket  kazandıracağız, belki oyunlarını satacaklar belki 33 milyon dolar para  kazanacaklar. Bunların Google Play Store'da, App Store'da satışları yapılacak. Bu  da bir ihracat geliri."
 
"Kampları devam ettireceğiz"
 
Eğlenirken öğrenmenin tam anlamını kazandığı kampta birçok etkinlik  düzenlendiğine dikkati çeken İbrahimcioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitimcilerimizi Türkiye'nin en önde gelen oyun şirketlerindeki  yazılımcıları getirmeye gayret ettik. TRT'den, Turkcell'den, Google'dan,  Microsoft'tan ve diğer pek firmadan yaklaşık 40 kişilik gönüllü mentör grubu  vardı. Sinema, animasyon ve oyun geliştirme konularındaki birikimlerini gençlerle  paylaştılar. Animasyondan yazılım geliştirmeye, hikaye yazım tekniklerinden  kamera kullanımına kadar birçok eğitim alan gençler, yepyeni cihazları tanıma ve  son çıkan oyunları oynama fırsatı da buldu."
 
İbrahimcioğlu, gençlerin Oyunla Gelecek Kampı'na olan ilgisini  gördükten sonra kampları devam ettirmeye karar verdiklerine işaret eden  İbrahimcioğlu, "İlkini düzenledik, sonu olmayacak. Yılda en az iki kamp yapmayı  planlıyoruz. 2020'de iki kamp yapacağız." ifadelerini kullandı. Bilişim Vadisi olarak dijital olan her şeyde iddialı olduklarını  vurgulayan İbrahimcioğlu, "Burası Türkiye'nin en büyük tematik toknoparkı. Bizim  işimiz Türkiye'nin dijital dönüşümünde bir uygulama merkezi olabilmek." dedi.

ETİKETLER