‘Artık bir arada olamayız hakim bey’ dediler ama mahkeme boşamadı!

Çağdaş ULUS / VATAN İSTİHBARAT |  06 Temmuz 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 06 07 2015 - 2:30

Çağlayan Adalet Sarayı 7. Aile Mahkemesi huzuruna boşanmak için çıkan ve bir arada yaşamalarının imkansız hale geldiğini anlatan çift boşanamadı.


 
Çağlayan Adalet Sarayında ilginç sonla noktalanan bir boşanma davası görüldü. 7. Aile Mahkemesi, anlaşmalı boşanmak isteyen çifti, tanıkların da doğrular açıklamalarına rağmen boşamadı. Mahkeme “ret” gerekçesinde, tanıkların ifadelerinin yetersiz bulduğunu belirterek, “Aile bütünlüğü tam olarak bozulmamış, tanıklar da aile bütünlüğünün bozulduğuna dair ikna edici açıklamalar yapmamıştır” diyerek “ret” gerekçesini açıkladı. F.A. ve M.A. çifti şiddetli geçimsizlikten ötürü karşılıklı anlaşıp 7. Aile Mahkemesine boşanma davası açtı. Davada iki taraf da “Bu beraberliğin daha fazla süreceğini düşünmüyoruz. Artık bir arada olamayız” dedi. Mahkeme de boşanmak isteyen çifti dinledikten sonra karar öncesi ikilinin komşularını ve arkadaşlarını da tanıklar olarak dinlemek istedi. Duruşmaya katılıp ikiliyi tanıyan tanıklar F.A. ve M.A.’nın anlaşamadığını, aralarında geçimsizliğin olduğunu söyledi. Çiftin iddialarını doğrular açıklamalarda bulunan tanıklar; çiftin artık aynı evde kalmadıklarını da belirtti.
 
“Aile bütünlüğü tam olarak bozulmamıştır”
 
Ancak Mahkeme tanıkların beyanlarını yeterli bulmadığını belirterek, çiftin anlaşarak boşanma talebine rağmen talebi reddetti. “Ret” gerekçesinde de tanıkların ifadelerinin yetersiz bulduğunu belirten mahkeme, “Aile bütünlüğü tam olarak bozulmamış, tanıklar da aile bütünlüğünün bozulduğuna dair ikna edici açıklamalar yapmamıştır” dedi.
 
Temyize başvuruldu
 
Mahkemenin ret kararına tepki gösteren F.A. ve M.A. çifti ise alınan kararı eleştirirken avukatları aracılığıyla kararı temyize götürdü. Temyiz dilekçesinde; “Aile bütünlüğünün tamamıyla bozulduğu iki taraf tarafından kabul edilip tanıkların da bunu doğrulamasına rağmen mahkemenin verdiği karar şaşırtıcıdır. Aile bütünlüğünün bozulduğunu çiftler daha nasıl anlatabilir” diyen çift Yargıtay’ın kararı bozacağını düşünüyor.
 
“Türk aile yapısı bozulabilir”
 
Kararı VATAN’a değerlendiren hukukçular ve aile uzmanları ise mahkemelerin son zamanlarda sık görülen boşanmalar nedeniyle Türk aile yapısının bozulacağını düşünerek bu kararı almış olabileceğini belirterek, “Mahkemeler artık dayak, tehdit, aşırı şiddet gibi olaylar dışında çiftlerin her aile içerisinde yaşadığı tartışmalar nedeniyle boşanmamasını engellemeye çalışıyor” dediler.

ETİKETLER