‘70 liraya lahmacuna izin vermeyiz’

24 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 24 08 2018 - 2:30

Turizm Bakanı Murat Ersoy, fırsatçıların uyguladığı fahiş fiyatlara el koyacaklarını belirterek, “Üzüldüm. 15 liraya su, 70 liraya lahmacun var. Buna izin vermeyiz” dedi.


Bayram tatili fırsatçılarının Bodrum’da 18 TL’ye çay, 28 TL’ye kola ve 70 TL’ye lahmacun satması kamuoyunda büyük tepki çekerken, olaya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy el koydu. 
Ersoy, Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk yaşanan turizm merkezi Bodrum’da yiyecek-içeceklerin fırsatçılarca yüksek fiyattan satıldığına dair haberlere değinerek, “Gazetelerde Bodrum ile ilgili üzülerek okuduğum ‘10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun’ gibi vesaire şeyler var. Bundan sonra buna izin vermeyeceğiz” dedi. Turizmde önce insana yatırım yapılması gerektiğine değinen Ersoy, insan standardı, seviyesi, kalitesi, eğitimi yükselttiğinde bir üst sınıf turiste hitap edilebileceğini dile getirdi.
Turizmin sadece turistik tesislerdeki çalışanlardan değil, sokaktaki insanlardan da etkinlendiğini anlatan Ersoy, şunları söyledi:
 
Mantığı değiştirmek şart
 
“Herkes, ‘Hepsi içeride kalıyor, kimse dışarı çıkmıyor’ diyerek, ‘Her şey dahil’ sistemini suçluyor. Oysa dışarıyı da otel standardına getirmemiz lazım. Dışarının da standardını yükseltmemiz lazım. İşte orada belediye başkanları, belediye çalışanları devreye giriyor. Turizme yatırım yapan, turizmde çalışan insanların zihniyetini, onların kafa yapısını değiştirmemiz lazım. ‘Turist geldi, üstünden ne kaparız?’ mantığıyla düşünmemek lazım. Eğer siz gerekli altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor. O zaman bu turizmin geleceğini yiyorsunuz. Gerçekten turizme yatırım yapmak isteyen, burada iş sahibi olmak isteyen, sektör olarak görenleri sektör dışına itmiş oluyorsunuz. Bundan sonra buna izin vermeyeceğiz. Bunlara konsantre olacağız.” 
 
Hedefimiz turist başına 1.000 dolar
 
Türkiye’ye gelen turist sayısında artışın gelecek sezonlarda devam edeceğine inandığını vurgulayan Bakan Murat Ersoy, hedeflerinin turist sayısı değil, turizmden elde edilen kişi başına geliri artırmak olduğunu ifade etti. Ersoy, turistlerin kişi başı ortalama harcamalarının 670 dolar olduğuna işaret ederek, gelecek senelerde 40-45 milyon turisti geçmeyi değil, kişi başına ortalama turizm gelirini 1.000 dolara çıkarmayı konuşmak gerektiğini söyledi.

ETİKETLER