Zeki Alasya, vefat yıl dönümünde anılıyor

AA |  07 Mayıs 2021 Cuma - 16:13 | Son Güncelleme : 07 05 2021 - 16:13

Yaşamı boyunca birçok tiyatro, sinema filmi ve dizide rol alan, Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Zeki Alasya, vefatının 6. yılında anılıyor.


Tam adı Zeki Şenol Alasya olan usta oyuncu, 18 Nisan 1943'te İstanbul  Şehzadebaşı'nda dünyaya geldi. Kıbrıs'tan göç eden ve geleneklerini yaşatan bir  ailenin çocuğu olan Alasya, Beyazıt İlkokulu'nun ardından ortaöğretimini Robert  Koleji'nde aldı.
 
Usta oyuncu, eczacı ve kimyager olan babası Prof. Ahmet Reşat  Alasya'yı henüz 15 yaşındayken kaybettikten sonra, henüz çocuk yaşlarında  aralarında rehberlik, marangozluk ve tabelacılığın da olduğu çeşitli işlerde  çalıştı.
 
Alasya, sanat hayatına 1959'da Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)  Tiyatrosu'nda amatör olarak başladı. MTTB'de 1960'da tanıştığı Metin Akpınar'la  ayrılmaz ikili haline geldi.
 
"Zeki'yle bizi bir arada tutan şey duyguydu, para değil."
Metin Akpınar, Alasya'nın vefatının ardından verdiği bir röportajda,  "Zeki'siz olmak çok büyük bir eksiklik. Çok büyük bir yoksunluk. Anlatılmaz.  Kocaman bir adam yok. Zeki'yle bizi bir arada tutan şey duyguydu, para değil.  1962'de tanıştık. Ondan önce de kader bizi birleştirmişti. Babalarımız aynı yerde  çalışırdı. Kader bizi birleştirdi. Annelerimizin imamları bile aynıydı. Bu yazgı  bizi birleştirdi ve ölüme kadar da ayrılmadık. Ayrılık dedikoduları saçma sapan  dedikodulardı." ifadelerini kullanmıştı.
 
Hülya Koçyiğit ise "O büyük bir aktördü. Hem komedi hem dram  filmlerinde canlandırdığı karakterlerle Türk halkının gönlünde taht kurmuş büyük  bir sanatçı. Benim değerli dostum, partnerim aynı zamanda yönetmenliğimi yapmış  değerli bir arkadaşım. Türk halkının yüzünü güldürebilmiş, yeri doldurulamayacak  sanatçılardan." demişti.
 
"Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı"
Tiyatrodan turizm rehberliği ve dekoratörlüğe kadar birçok işte  çalışan sanatçı, yaz tatillerinde yaptığı terzi çıraklığıyla birinci sınıf erkek  terzisi kadar iyi dikiş dikmeyi öğrenirken, kimi oyunların kostümlerini de  kendisi yaptı.
 
Usta sanatçı, Arena Tiyatrosu'nda "Mister Nato", "Kargalar Okulu",  "Şampanya ve Viski" gibi oyunlarda rol alırken, daha sonra girdiği Ulvi Uraz  Tiyatrosu'nda sahnelenen "Hababam Sınıfı" oyunu ile 1965'te adından söz ettirmeye  başladı.
 
Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile 1967'de Devekuşu  Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer alan sanatçı, bu topluluğun tüm  oyunlarında oyuncu, yazar ve yönetmen olarak görev yaptı.
 
Taner ve Gülhan, perdelerini açık tuttuğu süre boyunca neredeyse her  oyunu kapalı gişe oynayan Devekuşu Kabare Tiyatrosu'ndan ayrılınca Zeki Alasya ve  Metin Akpınar ikilisi topluluğu sürdürdü.
 
Akpınar ile 1973'ten itibaren Türk sinemasında yeni bir beraberlik  oluşturdu
Sinemada ilk olarak "Karaoğlan Geliyor" adlı eserde "Çalık"  karakteriyle izleyici karşısına çıkan Alasya, 1972'de "Sev Kardeşim" filmindeki  rolünden sonra yapımcı ve yönetmen Ertem Eğilmez'in ısrarıyla birçok filmde rol  aldı.
 
Usta oyuncu, bir yıl boyunca 7'den fazla filmde yer alarak Yeşilçam'a  başarılı bir giriş yaparken, Metin Akpınar ile 1973'ten itibaren Türk sinemasında  yeni bir beraberlik oluşturdu ve ikili, rol aldıkları filmlerle sinemaseverlerin  gönlünde önemli yer edindi.
 
Alasya, 37 yıl boyunca aralarında "Salak Milyoner", "Köyden İndim  Şehire", "Güler misin Ağlar mısın?", "Nereye Bakıyor Bu Adamlar?", "Hasip ile  Nasip", "Aslan Bacanak", "Sivri Akıllılar", "Cafer'in Çilesi", "Petrol Kralları",  "Doktor", "Köşe Kapmaca", "Vay Başımıza Gelenler" ve "Elveda Dostum"un bulunduğu  filmlerde Akpınar ile beraber yer aldı.
 
Metin Akpınar'la bir dönem yollarını ayırdıkları iddia edilse de ikili  uzun süre "Hastane" dizisinde de birlikte oynadı.
 
1977'de yönetmenlik yapmaya başladı
Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Münir Özkul, Adile Naşit, Emel Sayın ve  Halit Akçatepe gibi birçok ünlüyle rol arkadaşlığı yapan Alasya, canlandırdığı  rollerde mağdur, savurgan ve mülayim kimlikleriyle ön plana çıkarken, günlük  yaşamında da arkadaşlığı, dayanışmayı, hoşsohbeti ve vefayı önemsedi.
 
Kariyerinde önemli bir yere sahip olan yönetmenliğe ise 1977'de  başlayan Zeki Alasya "Aslan Bacanak", "Sivri Akıllılar", "Cafer'in Çilesi",  "Petrol Kralları", "Doktor", "Köşe Kapmaca", "Vay Başımıza Gelenler" ve "Elveda  Dostum" gibi filmlerin yönetmen koltuğunda oturdu.
 
Yönettiği filmlerin çoğunda aynı zamanda oyuncu olarak yer alan  Alasya, 56 yıllık sanat hayatında 75 filmde rol aldı, 10 filmin senaryo  yazarlığını ve 25 filmin ise yönetmenliğini yaptı.
 
  
Nişantaşı'nda açtıkları oyunculuk mağazasının batmasının ardından  Akpınar ile yollarını ayıran Zeki Alasya, farklı yollara yöneldiklerinde elinin  ayağının tutmadığını belirtirken bir süre oyunculuk hayatından da uzaklaştı.
 
Sanatçı, yine Akpınar'la kurduğu "Ajans Devekuşu" isimli reklam  şirketinden kazandığı birikimini Bedrettin Dalan ile 1990'da kurduğu Demokrat  Merkez Parti için kullandı. Alasya, genel başkan yardımcısı olduğu partinin bir  yıl sonra kapanmasının ardından DYP'ye katıldı.
 
1998'de "Devlet Sanatçısı" unvanını aldı
Sinemaya geri dönerek, Metin Akpınar'la 13 yıl aranın ardından bir  araya gelen Alasya, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998'de "Devlet  Sanatçısı" unvanına layık görüldü.
 
Alasya, yönetmenliğini Zeki Ökten'in yaptığı 1999 yapımı "Güle Güle"  filminde Yıldız Kenter, Eşref Kolçak ve Şükran Güngör'le rol aldı.
 
İlk evliliğini Oya Hanım ile yapan ve bu evliliğinden Zeynep adında  bir kızı olan Alasya, vefatına kadar devam eden ikinci evliliğini de Jülide Atak  ile 2008'de gerçekleştirdi.
 
Kariyerinin son dönemlerinde daha çok dizilerde görülen, hayat verdiği  karakterlerle özdeşleştirilen Zeki Alasya, uzun yıllar canlandırdığı rollerle bir  komedi ustası olarak anıldı. Usta sanatçının beyaz perdeye veda ettiği son film  ise 2009 yapımı "Aşk Geliyorum Demez" oldu.
 
Sanatçı, 2010'da "Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü" ile 2011'de  30. İstanbul Film Festivali'nden "Yaşam Boyu Onur Ödülü" aldı.
 
Karaciğer rahatsızlığı sebebiyle 2 Nisan 2015'te hastaneye kaldırılan  sanatçı, 8 Mayıs 2015'te tedavisi devam ederken hayatını kaybetti.
"Tarkan Altın Madalyon" filminde ilk ve son kez kötü adam rolünde yer  alan, heykel ve araba koleksiyonları bulunan, Metin Akpınar'ın "Benim yarımdı,  canım gitti." dediği Alasya'nın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
 
Rol aldığı bazı oyunlar
"Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" , "Vatan Kurtaran Şaban",  "Astronot Niyazi", "Ha Bu Diyar", "Haneler", "Keşanlı Ali Destanı", "Aşk Olsun",  "Deliler", "Geceler", "Yasaklar", "Beyoğlu Beyoğlu", "Reklamlar", "Dün Bugün"
 
Rol aldığı bazı filmler
"Şaka Yapma", "Garibin Çilesi Ölünce Biter", "Vah Başımıza Gelenler",  "Köşe Kapmaca", "Petrol Kralları", "Cafer'in Çilesi", "Sivri Akıllılar", "Aslan  Bacanak", "Her Gönülde Bir Aslan Yatar", "Hasip ile Nasip", "Nereye Bakıyor Bu  Adamlar?", "Beş Milyoncuk Borç Verir misin?", "Nereden Çıktı Bu Velet?", "Mavi  Boncuk", "İmparator", "Mirasyediler", "Köyden İndim Şehire", "Şenlik Var", "Salak  Milyoner", "Yalancı Yarim", "Kaynanam Kudurdu", "Hamsi Nuri", "Karaoğlan Geliyor  Çalık", "Tarkan Altın Madalyon", "Tatlı Dillim", "Sev Kardeşim", "Emine"