Gazetevatan.com » Çalışan Hakları » Yıllık izin, tazminat ile ilgili müjde! O süre dikkate alınacak

Yıllık izin, tazminat ile ilgili müjde! O süre dikkate alınacak

Yıllık izin, tazminat ve işsizlik maaşı ile ilgili flaş açıklama! Milyonlarca çalışana güzel haber geldi. Yaklaşık 1 yıl süreyle kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar bulunuyor. Dolayısıyla izin, kıdem tazminatı işsizlik maaşı için 'süre' hesaplarında bu zamanların kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor. Kanuna göre, yıllık izin süresi hesaplanırken kısa çalışmada ve ücretsiz izinde geçirdiği süreler dikkate alınmak zorunda. İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

Yıllık izin, tazminat ile ilgili müjde! O süre dikkate alınacak
TAZMİNAT HESABINDA HANGİ ÜCRET DİKKATE ALINIR?
1475 sayılı yasanın 14. maddesinde "Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır" deniliyor.
 
Kısa çalışma ödeneği ya da ücretsiz izne verilen ücret desteği birer sosyal ödeme. Ücret değil. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği tazminat hesabında kullanılmıyor. Son ücret ise işçinin kısa çalışma ödeneğine çıkmadan önceki ücreti ya da fesih yapıldığı anda aldığı brüt ücreti olarak belirlenmek durumunda.