Yalan söylediğini anlamanın 10 yolu 15 November, 14:22'de eklendi

Karşınızdakinin size yalan söylediğini mi hissettiniz? İşte birinin size yalan söylediğini anlamanın 10 yolunu sizler için derledik...

1. Cümlelere dikkat
Arka arkaya gelen cümlelerindeki tutarsızlıklara dikkat edin. Hikayesinde birbirini tutmayan noktalar varsa bir şeyler saklıyor olabilir
2. Sorularınızla şaşırtın
Dikkatle izleyin, ve sonra da hiç beklemediği bir anda, hiç beklemediği bir soru sorun. Cevabı düşünürken dalıp gittiyse yeni bir hikaye yazıyor olabilir.
3. Davranışlarını izleyin
Davranışları değiştiyse (sakin biriyken endişeli, endişeli biriyken sakin davranıyorsa), size söylemediği bir şeyler olabilir.
4. Çoğu insanın sahte gülümsemesi fark edilebilir
Pek çok insan sahte gülümsemesiyle kendini ele verir. Ya zamanlama yanlıştır, ya uzun sürer, ya da belki gülümsemeyle öfkeyi aynı anda görürsünüz. Bu, bir şeyler sakladığının göstergesi olabilir.
5. İçgüdüsel reaksiyonlarınıza dikkat
Bazen içgüdüsel tepki veya kadın sezgisi der geçeriz, fakat bilim adamları, içgüdüsel tepkilerimizin doğruluğunu saptayabileceklerini bile söylüyorlar.
6. Mikro mimiklere dikkat
Biraz ustalık gerektirse de karşımızdakinin bir anlık belli belirsiz mimikleri, fark edebilirseniz kendini ele verecektir.
7. Çelişkileri fark etmeye çalışın
Kullandığı kelimeler ve ses tonu, el hareketleri ve kelimeler ya da ses tonu ve yüz ifadeleri birbiriyle uyum göstermeyebilir.
8. Huzursuzluğunu hissedersiniz
Göz teması kurmaması, terlemesi, uzak noktalara bakması huzursuzluk göstergesi olabilir.
9. Detaylarda boğulduysanız dikkat
Anlattığı hikayede çok fazla detay varsa ortaya çıkmasını istemediği başka durumlar olabilir.
10. Gerçeğe odaklanın
Anlattıklarının içinde doğru olduğunu düşündüğünüz gerçeğe odaklanın. Bu gerçek, karşınızdakinin neden yalan söylediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.