En saçma 10 bilimsel mit 22 June, 14:07'de eklendi

Mit kelimesini genel olarak şehir efsanesi olarak tanımlayabiliriz. Doğruluğu tam olarak bilinmese de insanlar tarafından inanılan şeylerdir. Bazıları ülkemizde de kabul gören, aslında gerçek olmayan 10 miti haydi birlikte çürütelim.

1. Ayın karanlık tarafı
Bu mite göre gece ayın görmediğimiz tarafı karanlıktır. Ancak bu doğru değildir çünkü ayın her alanı bazen Güneş'ten ışık alabilmektedir. İnsanların böyle düşünmesinin nedeni "kütleçekim kilidi" ile açıklanabilir. Bu dünyanın yer çekimi sayesinde ayın daima tek bir tarafının dünyadan görülebilmesidir. İşte bu yüzden ayın diğer tarafının karanlık olduğu düşünülür.
2. 5 saniye kuralı
Çoğumuzun bildiği, en azından duyduğu saçma kural: Yere düşen bir yiyecek 5 saniye içinde alınırsa, henüz mikrop kapmamış olur ve yenebilir. Ancak tabii ki de bildiğiniz gibi yere temas eden herhangi bir şey ilk anda mikrop toplayacaktır. Ancak bu her zaman kötü olmayabilir; zira zararsız mikroplara temas etmek sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
3. "Beyin hücreleri asla yenilenmez"
O kadar yaygın bir inanış ki "mit" demeye bile zorlanıyoruz. Ancak bu iyi bir haber. Çünkü 1998 yılında yapılan çalışmalar sonucu yetişkin insanların beyin hücrelerinin yenilenebildiğini ortaya koydu. Bu özellik sadece beynin hafıza ve öğrenme ile görevli kısmında gerçekleşiyor. Ki bu da Alzheimer tedavisi için umut verici bir gelişme.
4. "Evrim her zaman ilkelden gelişmişe doğru gider"
Her ne kadar doğal seleksiyon gen havuzundaki sağlıksız genleri elese de bu evrimin daima iyiye gittiğini göstermez. Yüzlerce bin yıl önce bile evrimini tamamlamış ve şuan etrafımızda olan bazı türler; değişen ortam şartlarına rağmen evrimleşmemiş, aynı kalmış olabilirler.
5. "Gece en parlak yıldız Kuzey Yıldızı'dır"
Kuzeyi işaret ettiği için Kuzey Yıldızı olarak bildiğimiz Polaris yıldızı aslında Sirius'tan daha az parlaktır. Polaris sadece Ursa Minor takımyıldızının en parlak üyesidir. Ancak şuan kuzey yarım küreden görülebilen tabii ki de Güneş'ten sonra en parlak yıldızdır.
6. "Gökdelenden atılan bir bozuk para, yerdeki bir insanı öldürebilir"
Bu da yaygın mitlerden bir tanesi. Filmlerde dahi karşılaşabileceğimiz bu olayın gerçekleşme olasılığı istatistikler olarak çok çok az. Çünkü bir bozuk paranın insan kafatasına girebilmesi için dik bir şekilde düşmesi lazım. Ancak bunun için ortamda hiç rüzgarın bulunmaması ve bozuk paranın tam olarak 90 derece ile atılması ve tüm dış etkenlerden arındırılması lazım.
7. "Meteorlar atmosfere girdiğinde sürtünmeden dolayı yanar"
Evet meteorların atmosfere girdiğinde yandığı doğru. Ancak bunun nedeni sürtünme değil; meteorun hızı sayesinde önünde bulunan havanın sıkışması ve basıncının artması sonucu meteorun ısınmasıdır. Ayrıca meteorların yeryüzüne çarptığında sıcak olduğuna dair olan inanış da yanlıştır. Hatta bazı meteorlar donmuş şekilde bile çarpabilir. Bunun nedeni ise uzaydaki uzun ve hızlı yolculukları sonucu donan meteorların, atmosferde sadece dış katmanlarının ısınabilmesidir.
8. "Şimşek asla iki kez aynı yere düşmez"
Genel inanışın aksine bu yanlıştır. Şimşek iki defa aynı noktaya düşebilir. Hatta ve hatta şimşekler daha önce düştükleri bir noktaya tekrar düşmek için meyillidir. Eğer böyle olmasaydı paratonerler nasıl işe yarardı?
9. "Uzayda ekipmansız insan patlar"
Bu mit uzayda kaskını çıkaran bir astronotun vücudunun patlayabileceğini söylüyor. Aslında bu mit bilim kurgu filmlerinden geliyor. Gerçekte bu durumdaki bir insan 15-30 saniye kadar yaşayabilir. Ardınan oksijensizlikten ölür.
10. "Uzayda yerçekimi yoktur"
Gravity filminin Oscar alması ile tekrar gündeme gelen bir konu. Tabii ki de uzay boşluğunda yerçekimi var. Mesela, yörüngedeki bir uzay mekiğinin veya astronota dünyadaki yerçekiminin sadece yüzde 10u etkiyor. Yörüngede hareketsiz duran bir astronot yavaşça dünyaya doğru çekilir. Ancak hareket ederse tekrar yörüngeye oturacaktır.