Gazetevatan.com » Yazarlar » Plastikler sardı dört bir yanımızı...

Plastikler sardı dört bir yanımızı...


 
Evde iş yerinde nereye dönsek plastikle temas ediyoruz. Özellikle mutfaklarımız plastik istilası altında. Oldum olası plastik ürünleri estetikten yoksun, kaba ve sevimsiz bulurum. Çevre için verdikleri zararın geri dönüşünün olmayışı ise gerçekten insanı korkutuyor. Ama bazı durumlarda hayatı kolaylaştırdıkları da kesin! Dünyada ve AB ülkelerinde plastik kullanımıyla ilgili ciddi yasaklar ve cezalar var. Türkiye’de de özellikle bebek ürünleri açısından bu kurallar uygulanıyor görünüyor. Ama oyuncaklarla ilgili denetimler ne yazık ki hala çok yetersiz. 
 
Oğlumun doğum hazırlıkları sırasında tek tercihim cam biberonlar olmuştu. İlk 7 ay biberona ihtiyaç duymadık. Ama sonrasında geceleri biberonlar kurtarıcımız oldu. Sakarlığım da yardımıyla birkaç biberonu kırdık. Sonrasında da BPA içermediğine emin olduğumuz marka biberonlarla yolumuza devam ettik. Hala da kullanmaya devam ediyoruz.
 
Özellikle anneler olarak BPA’dan öcü gibi korkmamız için birçok neden var. Sayısız araştırma, bebek ve çocuk sağlığının BPA yüzünden ciddi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Lansinoh Türkiye Pazarlama Müdürü Derya İşçioğlu ürünlerini annelerin rahatlıkla kullanabileceğini söylüyor: “Özellikle anne sütüyle ve bebeklerimizin gıdaları ile temas eden plastik ürünlerin doğru seçilmesi çok önemli. Polikarbon bazlı plastikleri ısıya dayanıklı hale getirmek ve sağlamlığını arttırmak için BPA (Bisfenol A) adında bir kimyasal ile güçlendiriliyor. Yapılan araştırmalar BPA’nın çocuklarda östrojen hormonunu taklit ederek erken cinsel olgunlaşmaya neden olduğu, büyüme ve davranış bozukluklarına yol açtığını gösteriyor. Bunun yanında kanser, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini arttırdığı biliniyor” diyor.  
 
İşçioğlu, BPS tehlikesine karşı da anneleri uyarıyor: 2011 yılı Haziran ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bebek sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, AB ile paralel olarak, bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A’nın (BPA) kullanımını yasakladı. Bunun üzerine içeriğinde BPA bulunan plastik biberonlar piyasadan toplatıldı. Birçok marka ambalajlarında BPA içermediklerini belirtti. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar BPA’nın kullanılamadığı alanlarda, plastiğe dayanıklılık kazandırabilmek için BPA’nın farklı bir formu olan BPSin (Bisphenol-S) kullanıldığı görülmüş. BPS de en az bebek ve insan sağlığı için BPA kadar zararlı bir kimyasal. Anne sütü ve bebek gıdaları ile temas eden ürünlerin BPA içermemesi yeterli değil. Bu ürünlerin aynı zamanda BPS maddesini de içermemesi çok önemli. Özellikle biberon, alıştırma bardağı, göğüs pompası gibi ürünler seçerken BPA ve BPS içermediklerinden emin olmak gerekir. BPS plastikler üzerinde BPA ile aynı etkiyi gösteriyor.”
 
HAFTA SONU ROTASI
 
Çocuklar jimnastikle tanışıyor
 
Çocuklar gün içinde koşuyor, zıplıyor... Aslında spor yapıyor. Hatta oğlum her sabah kalktığında sağa sola koşturup “egzersiz yapıyorum” diyor. Önemli olan bu hareketliliği hayatı boyunca kullanabileceği bir alışkanlığa çevirebilmek. Jatomi Fitness Türkiye’nin çocuklara özel jimnastik programı ile çocuklar, sağlıklı yaşama küçük yaşlarda adım atıyor. Çocukları sporla tanıştırarak onlara hayatları boyunca sürdürecekleri bir alışkanlık kazandırmayı amaçlayan Jatomi Fitness Türkiye, Marmara Forum kulübündeki jimnastik dersleriyle 3 - 6 ve 6 - 12 yaş aralığındaki çocuklarda kas gelişiminin sağlanmasına; özgüven, disiplin ve esneklik kazandırılmasına destek oluyor.
 
Vizyon Koleji’nden başarılı öğrencilere burs 
 
Vizyon Koleji 100 başarılı öğrenciye burs veriyor. Vizyon Koleji Konsept tanıtım günü etkinliği ve burs sınavı 14 Mart 2015, Cumartesi günü yapılacak. Esenyurt Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşecek sınavın birinci seansı 10:00’da ikinci seansı ile 14:00’da yapılacak. Sınavlara gelecek yıl  4, 5, 6, 7, 8, 10, 11 , 12. sınıfı okuyacak olan öğrenciler katılabilecek. İsteyenler şansını deneyebilir.