• Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • Takdir teşekkür kaç puanla alınır, karne notu nasıl hesaplanır? 2021 takdir teşekkür ve karne notu hesaplama!

Takdir teşekkür kaç puanla alınır, karne notu nasıl hesaplanır? 2021 takdir teşekkür ve karne notu hesaplama!

07 Haziran 2021 Pazartesi - 12:13 | Son Güncelleme : 07 06 2021 - 12:13

Karneler için geri sayım başladı. 2020-2021 Eğitim yılı sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı, karnelerin ne zaman verileceğini duyururken, öğrenciler öncesinde merakını gidermek için karne notu, takdir-teşekkür hesaplama arayışına başladı. Peki, takdir teşekkür kaç puanla alınır? İşte 2021 takdir teşekkür hesaplama!


Karnelerin verilmesine az bir süre kala, öğrenciler merakla karne  sayılı günler kala öğrenciler arayışa geçti. Karne notunu merak edenler, takdir, teşekkür belgesi alıp almadığını sorgulayanlar arama motorlarına yöneldi. Peki, Karne notu nasıl hesaplanır, takdir teşekkür kaç puanla alınır? İşte 2021 takdir teşekkür ve karne notu hesaplama!

TAKDİR TEŞEKKÜR PUANI HESAPLAMA

Öğrencinin başarı puanı takdir ya da teşekkür belgesi almaya yeterli olsa da devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

KARNE NOTU BELİRLEME

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkar. Her ders için bu işlemin gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. Çıkan not ortalaması dönem kaç ders aldıysa ona bölünür. Böylece dönemin karne not ortalaması ortaya çıkar.

İlkokul ve ortaokullarda ilk dönem karne notları belirlenirken sınav yapılmayacak. Yüz yüze yapılan sınavlar da geçerli olamayacak.

İllere gönderilen yazıyla ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, yapılan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Öte yandan, salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

25 Aralık 2020'de MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek, 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.