Geri Dön
SiyasetDışişleri Bakanlığı: Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde referandum girişimlerden endişe duymaktayız

Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde referandum girişimlerden endişe duymaktayız

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerinden endişe duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde referandum girişimlerden endişe duymaktayız

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız. Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır” denildi.

Açıklamanın devamında, “ Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın söz konusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz” ifadelerine yer verildi.