Geri Dön
SiyasetDışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu Yunanistan'a yönelik, "Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan uluslararası hukuku ihlal ediyor" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a: Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısında konuştu.

Yunanistan ile Adalar gerilimine değinen Bakan Çavuşoğlu, "Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan'ın uluslararası hukuku ihlal eden adımları var" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Dendias'ın Ankara'daki basın toplantısından önce ben olumsuz bir şey demeyeceğim sizden de beklentimiz bu yönde demesine rağmen, basın toplantısında gergin açıklamalarda bulundu. Olumsuz yaklaşanın kim olduğunu göstermek için bunu söylüyorum.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Yunanistana: Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız

Yunanistan başbakanının bizi ABD Kongresi'nde ya da AB'de övmesini beklemiyoruz. Esas Yunanistan halkı ve Rum halkı burada Türkiye'nin gücüyle ilgili ne diyor. Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan'ın uluslararası hukuku ihlal eden adımları var, uluslararası topluma gidiyor, ağlıyor. Sorunların bazılarını müzakere ederek çözebiliriz, buna her zaman hazır olduğumuzu gösterdik.

KKTC ile Türkiye arasında bağları koparmaya yönelik çalışmalar yürütülüyor ancak kimse bizim bağlarımızı koparamaz."