Geri Dön
SağlıkDr. Burak Tuncer açıkladı: “Türkiye’de saç ekiminde gelinen son nokta ne?”

Dr. Burak Tuncer açıkladı: “Türkiye’de saç ekiminde gelinen son nokta ne?”

Türkiye’de sağlık turizminin de önemli yapıtaşlarından biri olan saç ekiminde gelinen son nokta ne? Dünya ile birlikte hangi teknolojiler kullanılıyor? Hastaların mutlaka bilmesi gereken ayrıntılar neler? Well World Aeshtetic & Longevity Clinic kurucusu Dr. Burak Tuncer açıkladı.

Dr. Burak Tuncer açıkladı: “Türkiye’de saç ekiminde gelinen son nokta ne?”

Gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi tekniklerinde de önemli gelişmeler olduğunu belirten Well World Aeshtetic & Longevity Clinic kurucusu Dr. Burak Tuncer,” Son 30 yıldır yaygın bir şekilde Türkiye’de de uygulanan saç ekim yöntemleri sağlık turizminin önemli yapı taşları arasında yer alıyor. İlk saç ekimi ile ilgili bilgiler 1822'li yıllarda geçiyor ama temelleri 1950'li yıllarında atılmış. Japonya'da üzerine çalışmalar yapılmış. 1952'de Amerika'da denenmeye başlanmış. Tabii o zamanki çalışmalar şimdiye göre çok ilkel çalışmalar. 1990'ların sonunda ise Türkiye'de butik bir şekilde saç ekimi işlemleri başladı, kurumsal anlamda başlatan öncü kurum Esteworld oldu. FUD tekniği ile başlayan işlemlere teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte FUE yöntemi eklendi. Saç ekiminin en önemli aşamalarından biri de ön hattın doğru belirlenmesi işlemidir. Ön hat belirlenirken, anatomik lokasyonun uygun kas grubuna uygun hattın belirlenmesi çok önemli. Günümüzde karşılaştığımız ‘çim adam’ örnekleri ya da yapay duran saç ekimlerinin sebeplerinden en önemlisi ön hattının iyi planlanmaması ve doğal bir ön hat oluşturulamamasından kaynaklanmaktadır. Dolayışıyla mutlaka ehil eller tarafından yapılması gerekir. Öte yandan Safir Teknolojisinin gelmesi ile birlikte safir kalemle kanallar açılmaya başlandı ve deriye zarar vermeden, yırtmadan kanal açılmasına izin verdiği için hem yara iyileşmesi çok hızlandı hem de çok daha kaliteli saç çekimi yapılmasına imkan sağladı. Safir daha sık bir ekim yapmamızı sağlayan bir metot. Safir'in yanına ekstradan farklı tedaviler ekleyerek hem iyileşme süresini kısaltıp sonucun gelişimi hızlandırıp aynı zamanda operasyon daha kaliteli hale getirebilecek başka teknikler de var. Choi Kalem tekniği de teknolojinin saç ekimi sektörüne kattığı önemli tekniklerden biri. Choi Kalem operasyonun daha hızlı bir şekilde bitmesini sağlıyor. Aynı zamanda uzun saçlı iken yapılabilmesini sağlıyor. Kök hücre de en son gelişen teknolojilerden bir tanesi. Kişinin kendinden alınan dokular birtakım işlemlerden geçirilerek hücre sayısı maksimum (bir buçuk milyon hücre ) hale getiriliyor ve tekrardan bu kişiye enjekte ediliyor. Bu hücrelerin binlercesi yaşıyor, yeni folikül oluşuyor. Binlercesi birleşiyor ve orada yara iyileşmesini hızlandırıyor, bir kısmı birleşiyor. Yeteri kadar beslenemediği için deri altında kalan saç köklerini besleyip diğerinin üstüne tekrardan çıkmasını veya bebeksi inci köklerin güçlenmesini sağlıyor. Kök hücre saç ekimi ile beraber kombine edildiği zamansa saç ekimin konforunu ve başarısını ciddi oranda artıran bir yöntem. Bağımsız olarak da tedavi metodu olarak saç dökülmesi yaşayan bireylerde ve saç çekimi için uygun olmayan donörü yetersiz olan bireylerde kök hücreyle güçlendirip saç ekimine hazır hale getirmek mümkün. Türkiye'de çok yaygın değil Amerika'da özellikle kullanılan bir yöntem. Biz de bu teknolojiyi yakın zaman içerisinde Amerika'dan bünyemize kattık.” Dedi.

SEDASYONLA BİRLİKTE İŞLEM ESNASINDA AĞRI HİSSİ TAMAMEN ORTADAN KALKTI

Saç ekimi operasyonlarında sedasyon döneminin başladığını ifade eden Dr. Tuncer,” İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri ameliyat sırasında ‘ağrı yaşar mıyım’ konusu. Uzun iğnelerle uygulanan lokal anestezi tekniğinde kişinin ağrı hissetmemesi için sedasyon dediğimiz teknikle anestezi uzmanı kontrolünde hastayı 10 dakikalık bir uyku moduna alıyoruz ve lokal anestezi işlemini bu şekilde uyguluyoruz. Daha sonrasında da operasyon süreci başlamış oluyor. Kişi herhangi bir ağrı, sızı hissetmeden saç ekimi keyifle yaptırmış oluyor.

MUTLAKA SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ONAY VERDİĞİ YERLERDE YAPILMALI

Saç ekimi operasyonlarının mutlaka ehil ellerde yapılması gerektiğinin önemine dikkat çeken Tuncer sözlerine şöyle devam etti.
“Saç ekimi operasyonları ciddi bir operasyondur ve kesinlikle tecrübeli bir ekip tarafından yapılması gerekir. Bu işlem Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış alanlarda yapılmalıdır. Bu bir tıp merkezi olabilir, bir hastane olabilir. İkinci önemli nokta, bu işlemi uygulanırken bu işin başında kesinlikle bir doktorun olması gerektiği konusu! İşlem yaklaşık 8 saat sürüyor ve süreç içerisindeki kişinin genel durumunun sürekli olarak takip edilmesi lazım. Oksijen saturasyonu, tansiyonu, vücut sıcaklığı gibi değerleri sürekli takip edilir. Bu değerlerin alanında uzman doktorlar tarafından anlık olarak takip edilmesi gerekir.”

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI HASTANIN MUTLAKA BİLMESİ GEREKENLER…

Saç ekimi öncesi ve sonrası mutlaka bilinmesi gerekenler konusuna da değinen Dr. Burak Tuncer,” Saç ekim operasyonundan iki hafta öncesinde biz kişi ile alakalı detaylı bir bilgi alıyoruz. Daha önce geçirdiği bir operasyon var mı? Ailesinde herhangi bir hastalık öyküsü var mı? Düzenli kullandığı bir ilaç, herhangi bir ilaç alerjisi var mı? Bu anestezi uzmanımız tarafından değerlendirildikten sonra operasyona uygun veya değil diye karar veriliyor. Operasyon öncesi de kişinin kan tahlili yapılarak kan değerlerine bakılıyor. Aynı zamanda vücudunda herhangi bir enfeksiyon var mı? Kan değerleri sonucunda ihtiyacı olan bir durum var mı diye bunlar kontrol ediliyor. Bunlar kontrol edilmeden kesinlikle operasyon başlatılmaması lazım. Bunun yanı sıra hasta açısından da dikkat edilmesi gereken faktörleri şöyle sıralayabiliriz. Eğer sigara kullanıyorsa kişi operasyon öncesinde sigarayı azaltması ve mümkünse bırakması lazım. Çünkü sigara kan dolaşımını direkt olarak etkileyen ve bozan bir faktör. Sonuç olarak biz buraya yeni saçlar ekliyoruz ve bu yeni saçların iyi bir şekilde beslenmesi lazım. Alkol kanı sulandırdığı için operasyon sırasında kanama miktarını arttırabiliyor. O yüzden operasyondan minimum 1 hafta önce alkol kullanımının kesilmesini istiyoruz. Saç ekimi 6-8 saat süren 1 günlük bir operasyon. Operasyonun ertesi günü hastalarımızın dinlenmesini istiyoruz. Dinlendikten sonra ikinci gün yani operasyondan sonraki ikinci günde kontrole ve ilk saç yıkamasına çağırıyoruz. Kontrolü yaptıktan sonra 10 gün boyunca saçı düzenli olarak gösterdiğimiz şekilde yıkamalarını istiyoruz. 10 günde ise tamamen kabukların gittiği kızarıklıkların gittiği süreç başlıyor. Yani kişi sanki hiç saç ekimi yaptırmamış gibi 3 numara tıraşlı bir saçla sosyal ortamında yaşamına devam ediyor. Bu ektiğimiz saç tellerinin fizyolojik olarak ilk 2-3 ay içerisinde dökülme ihtimali var ama oraya saç kökleri tamamen yerleşiyor. Üçüncü ay itibariyle o köklerden oraya yeni saç telleri çıkmaya başlıyor. Bu çıkan saçların çıkmaya devam etmesi 6 ile 1 yıl arasında sürüyor. Nihai sonucu birinci yılda yakalıyoruz ama kişinin yine fizyolojik süreçlerine bağlı olarak 6 aya gelindiği zaman da çok güzel sonuçları görmeye başlıyoruz.” Şeklinde bilgi verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler