Geri Dön
Sağlık'Burun eğriliği ameliyatıyla rahat bir nefes alın'

'Burun eğriliği ameliyatıyla rahat bir nefes alın'

Septum deviasyonu yani burun kemiği eğriliği; burun tıkanıklığı, horlama ve ağzı açık uyuma gibi şikayetlere neden olabiliyor. Bu rahatsızlıkta tek tedavi seçeneğinin cerrahi operasyon olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Battal Tekin, ‘septoplasti’ adı verilen operasyonun nasıl yapıldığını anlattı.

'Burun eğriliği ameliyatıyla  rahat bir nefes alın'

Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesi durumuna “septoplasti”, “septum deviasyonu” ya da “burun eğriliği” adı verildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Battal Tekin, “Normalde düz olan ve burun boşluğunu sağ ve sol olmak üzere ikiye ayıran bu bölme, doğuştan veya travma sonucu gelişen darbeler sonucu eğilebilmektedir. Septum deviasyonu tek taraflı, bazen de her iki taraftaki burun boşluğunda hava yolunu daraltarak burun tıkanmasına sebep olmaktadır” dedi.

YÜZ BÖLGESİNDE AĞRIYA VE GENİZ AKINTISINA NEDEN OLUR

Septum deviasyonunun belirtileri hakkında bilgi veren Op. Dr. Battal Tekin, “Burun tıkanıklığı, horlama ve ağzı açık uyuma gibi şikayetlere neden olmasının yanı sıra çoğunlukla eğrilik bulunan tarafta sabit bir tıkanıklık ile diğer tarafta ise burun etinin zaman zaman şişmesine neden olmaktadır. Septum deviasyonu aynı zamanda yüz bölgesinde çok şiddetli olmayan ancak rahatsız edici bir ağrıya neden olabileceği gibi geniz akıntısına da sebep olmaktadır” diye konuştu.

KEMİK VE KIKIRDAK DOKU AMELİYATLA DÜZELTİLİR

Septum deviasyonu rahatsızlığında uygulanan tek tedavi seçeneğinin cerrahi operasyon olduğunu dile getiren Op. Dr. Battal Tekin, burun kemiğindeki eğriliğin “septoplasti” adı verilen ameliyatla düzeltildiğini söyledi: “Nazal septumun çeşitli sebeplerden dolayı eğrilmesi ve bunun sonucunda septum deviasyonunun görüldüğü durumlarda, kemik ve kıkırdak dokuların düzeltilmesinin yapıldığı cerrahi operasyona septoplasti (septum deviasyonu ameliyatı) adı verilmektedir. Bu operasyon esnasında burun içerisinde nefes almaya engel teşkil eden kemik dokular alınarak, var olan kıkırdak dokular uygun şekilde yeniden düzenlenip konumlandırılmaktadır. Septoplasti operasyonlarında amaç burun içindeki perdenin düzgün olmasını sağlamak ve hava geçişini engelleyecek problemlerin ortadan kaldırılmasıdır.”

BURUN KIRIĞI VARSA ERKEN YAŞTA YAPILMASI GEREKİR

Septoplasti operasyonunun burun eğriliği problemi nedeniyle nefes alıp vermekte zorluk çeken herkese uygulanabileceğini belirten Op. Dr. Battal Tekin, “Eğer fiziksel bir travmaya bağlı olarak gelişen bir burun kırığı ya da buna bağlı deviasyon söz konusu ise daha erken yaşlarda operasyon yapılması gerekebilmektedir” dedi.

OPERASYON PLANLANDIKTAN SONRA ANESTEZİ YÖNTEMİNE KARAR VERİLİR

Op. Dr. Battal Tekin, ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğini ise şöyle anlattı: “Öncelikle hasta muayene edilmektedir. Muayene sırasında; septum, septum arka kısmı, burun etleri ve dokuları, sinüs kanalları gibi burnun iç yapısını oluşturan alanlar radyografik görüntüleme ya da kameralar yardımıyla incelenir. Burun içinde oluşan bozukluklar tespit edildikten sonra operasyon planlanır. Bu aşamada hangi anestezi yönteminin uygulanacağına karar verilir ve operasyon aşamasına geçilir. Ameliyatta genellikle burun altından küçük bir kesi açılarak iç dokulara ulaşılır ve fazla kemik dokusu bu açıklıktan çıkarılır. Ameliyatın tamamlanmasının ardından açılan kesiler dikişler yardımıyla kapatılır. Ayrıca operasyon bitiminde kanamayı önlemek için burun içine tamponlar yerleştirilir.”

OPERASYON SONRASI BURUN DARBELERDEN KORUNMALI

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar olduğuna da dikkat çeken Op. Dr. Battal Tekin şöyle konuştu: “Ameliyat sonrasında hastanın en az 4-5 saat takibi yapılır. Komplikasyon oluşmaması durumunda hasta taburcu edilir. İlk birkaç gün hastanın dinlenmesi önerilir. Septoplasti operasyonu sonrasında kişiler kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedir. 2-3 günlük süre içerisinde hastanın tamponları çıkarılmakta ve eğer kendi kendine yok olmayan dikiş materyalleri kullanılmışsa 1 haftanın sonunda dikişleri alınmaktadır. Operasyon sonrası en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de burnun darbelerden ve travmalardan korunmasıdır. Kemik iyileşme süresince alınacak bir darbe operasyonun başarısını olumsuz yönde etkileyebilir ve burunda tekrar eğrilik meydana gelebilir.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler