Geri Dön

Aile Diş Hekimliği uygulaması ne zaman başlıyor? Aile Diş Hekimliği hangi illerde başlıyor?

Sağlık Bakanlığı duyurdu! Aile Diş Hekimliği uygulaması başlıyor. Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri genişletiliyor. Aile diş hekimliği uygulaması pilot illerde başlatılıyor. Peki, Aile Diş Hekimliği uygulaması ne zaman başlıyor? Aile Diş Hekimliği hangi illerde başlıyor? İşte Aile Diş Hekimliği uygulaması ile ilgili detaylar…

Aile Diş Hekimliği uygulaması ne zaman başlıyor? Aile Diş Hekimliği hangi illerde başlıyor?

Sağlık Bakanlığı koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında Aile Diş Hekimliği uygulamasını başlatıyor. Öncelikli pilot iller belli oldu. Aile Diş Hekimliğinin uygulamasının kapsamının genişlerilerek ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Peki, Aile Diş Hekimliği uygulaması ne zaman başlıyor? Aile Diş Hekimliği hangi illerde başlıyor? İşte Aile Diş Hekimliği uygulaması ile ilgili detaylar…

Sağlık Bakanlığı'nca bir süre önce üç pilot ilde hayata geçirilmesi planlanan "Aile Diş Hekimliği" modeli ile ilgili hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ HANGİ İLLERDE BAŞLIYOR?

Aile hekimliği sistemi ile benzer bir model olan "Aile Diş Hekimliği", ilk olarak pilot il seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te uygulanacak.

AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bakanlık, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor. Bakanlık, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha önce yapılan tetkiklerine kolay bir şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi Projesini devreye aldı. Sistem, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te aile diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Yeni modelle birlikte devam eden tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra özellikle çocuklar için önem taşıyan "koruyucu ağız ve diş sağlığı" çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolayca erişilmesi ve 0-12 yaş aralığındaki tüm çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün olacak.

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için alt yapı çalışmalarını da sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının tüm ağız ve diş sağlığı tarama sonuçları ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken müdahale imkanı olabilecek.