Bir Türk Dizisi Yazabilmek İçin İhtiyacınız Olan 15 Şey 02 September, 1:31'de eklendi

Türk kadının bileklerini kesseniz damarlarından Türk dizilerinin entrikaları akar. Yıllar geçse de, teknoloji ne kadar gelişse de hala milletçe şu dizilere olan bağlılığımızdan kurtulamadık.Aslında her farklı dizide aynı klişieleri başka isimlerle, başka bir olay örgüsüyle izliyoruz. Diziler değişmiyor ama biz yine de tav oluyoruz. Peki nedir bu Türk dizilerinin olmazsa olmaz klişeleri?

1.
Dram ve Ajitasyon
Bizim halkımız dramlara da ajitasyona da bayılır. Verin gitsin melankoliyi. Sevgilisi ölen mi dersin, babasız büyüyen mi dersin, ne ararsanız var Türk dizilerinde. Eh, adamlar haklı nabza göre şerbet veriyorlar. Yoksa o kadar dilenci nasıl ev araba sahibi olabilirdi?
2. Aşiret
Aşiretin biraz sert, biraz şefkatli yapısını sever halkımız. Aşirete gelin giden kızları, aşiret içerisindeki çekişmeleri, entrikaları ve saygıyı izlenmeye değer bulur.
3.
Konaklar
Büyük aileleri bir arada barındıran konaklar da halkımızın sevdiği bir diğer toplumsal olgulardan biridir. Buna en büyük örnek muhtemelen Asmalı Konak’tır.
4.
Hastane Sahneleri
Aaaaa bak işte bu olmazsa olmaz! İlla ki bir hastane sahnesi olacak ki, o Türk dizisi izlensin. Artık doğum mudur, ölüm müdür her neyse o hastanede bir bölüm, bir sahne çekilecek. Doktorları da yakışıklı seçeceksiniz, tabi bir de güleryüzlü.
5.
Mahalle Kültürü
Son zamanlarda sitelerin yaygınlaşmasıyla ve apartman kültürünün iyiden iyiye yaygınlaşmasıyla kaybolup giden mahalle kültürü artık kendine dizilerde yer buluyor ve bu eski yaşantılara hasret olan Türk insanı içinde az biraz mahalle kültürü, yardımlaşma, dayanışma olan dizilere bakmadan edemiyor.
6.
Aldatma
En basitinden Aşk-ı Memnu’nun ve Yaprak Dökümü’nün nasıl da aşırı bir şekilde sevildiğini hatırlatarak bu başlığı biraz açalım. Evet, bu kadar sevilmelerinde iki ünlü yazarın eserlerinden uyarlanmış olmaları çok önemli ama yapmayın, asıl neden aldatmanın bu kadar yoğun işleniyor olması.Necla, kız kardeşini satıp Oğuz ile kaçmasaydı o dizi bu kadar izlenir miydi sanıyorsunuz? Ya da Ferhunde birlikte olduğu tüm adamları aldatmasa Yaprak Dökümü bunca yıl ekranda kalır mıydı? Peki ya Bihter? Peki ya utanmadan amcasına kazık atan Behlül?
7.
Zenginlik
Ama öyle böyle zenginlik değil. Bir ıslık çalacak yatları hizaya gelecek, bir ıslık çalacak Paris’e özel uçak kalkacak. Halkımız bunun gibi zenginlikten hoşlanıyor dizilerde. Tabi bir de bu zengin ailelerin evin içerisinde sanki düğüne gidermiş gibi giyinmesini ve süslenmesini de seviyor anladığım kadarıyla. Akıl erdiremese de seviyor, evet.
8.
Sağlam Arkadaşlıklar
Bu özellikle gençleri vurabileceğiniz bir konu ama yetişkinlerde de işe yarar. Birbirinin her işine koşan, birbirleri için hayatlarını tehlikeye atan ve birbiri olmadan plan yapmayan arkadaşlıklar özellikle gençlik dizilerinde olmazsa olmazdır.
9.
Saf ve Masum Kız
Genelde kendisi esas kızımız olur ama yan rollerde de görebilirsiniz. Adeta pembe kalpler saça saça yürür. Arada ağzına vurulacak kadar iyi niyetli olur.
10.
Çok Kötü ve Hain Bir Kız
İşte bu asla esas kız olamaz. Çünkü diziler için seçilen bu kızlar öyle kötü olur ki kötülükten içlerinde iyiliğe yer kalmaz. Çok kötüdürler ve esas kızın karşısına çıkarlar, hep kuyu kazarlar.
11.
Zengin Fakir Çatışması
Zengin kız-fakir oğlan mı dersiniz, fakir kız-zengin oğlan mı dersiniz bilmem ama zengin fakir çatışması Türk dizilerinde hep olur. Zenginin tanımını yukarıda vermiştim değil mi? Ha, tamam…
12.
Her Şeyden Etkilenen Çocuk
Rüzgar esse etkilenen, psikolojisi bozulan çocuklar var bir de. Yazık ya. Ana babaları harap oldu bunlara bir şey olmasın derken.
13.
Gayri Meşru Çocuk
Halkımızın en büyük yanılgısı, en büyük ikilemi budur işte. Normalde olsa ayıplanacak, hatta kötü isimlerle itham olunacak bebekler ne yazık ki dizilerde çok popüler ve gerçek hayatın aksine oldukça sempatik bulunuyor. Gayri meşru çocuk olmayan pek Türk dizisi bilmiyorum.
14.
Ölüm
Biri hiç acımadan öldürülür Türk dizilerinde. Genelde hastanede veda edilir ona. Bazen hiç acımadan, çocuklar ya da korkanlar hesaba katılmadan morg sahneleri de gösterilir. Sonra o ölüler için mezar ziyaretleri de düzenlenir. Ya da ölen kişi hiç dizide görünmez ama yine de bir mezarı vardır ve ziyaret edilir. Bu, Türk dizilerinin olmazsa olmazıdır.
15.
Çatışma
Silahlı çatışma, dövüş vs. de halkımızın sevdiği dizi aktivitelerinden biri. Özellikle tontiş babaanneleri ekran başına bağlayan şeylerdir bunlar. “Hadi vur, vursana kızım!” diye oyuncularla kavga ederken bulabilirsiniz kendilerini.