Ramazanda tam kapanma olacak mı? Sağlık Bakanı Koca korkutan oranı paylaştı: Yüzde 80

AA |  12 Nisan 2021 Pazartesi - 21:15 | Son Güncelleme : 13 04 2021 - 0:22

Sağlık Bakanı Fahrettin koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yaptı.
Bakan Koca, "Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görmeliyiz. Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Yakın temasla, mutantın varyantın %85'e çıktığı bu dönemde, yeni bir pik dönemi yaşıyoruz, o nedenle yakın temasın son derece önemli olduğunu, o yüzden vatandaşlarımızın son derece dikkat etmesi gerektiğini önemle rica ediyorum.
Bazı illerimizde yer yer birtakım sorunlar yaşadığımız oluyor. Yüzde 80'in üzerinde yoğun bakım doluluğu oran birkaç ilimizi söyleyeyim Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde bu illerimizde. Erişkin yoğun bakım anlamında yüzde 71.3." dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 risk haritasının,  nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya  koyduğunu bildirdi. 
 
Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen Koronavirüs  Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamada bulundu ve gazetecilerin  sorularını yanıtladı.
 
Kovid-19 sürecindeki şartların herkesi yorduğunu, sorunu  gerilettiklerini düşündükleri noktada yeni zorlukların ortaya çıktığını belirten  Koca, bunların görmezlikten gelinemeyecek gerçekler ve dünyanın aşağı yukarı her  yerinde ortak olduğunu söyledi.
 
Koca, benzer durumların pek çok ülkede dönem dönem ortaya çıktığının  altını çizerek, "Sayısal verilere ve toplumun azalan psikolojik direncine  bakıldığında, ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini  geçirmektedir." diye konuştu.
 
Bakan Koca, Türkiye'nin 10 Nisan itibarıyla günlük vaka sayısının 52  bin 676, vefat sayısının 248, toplam vaka sayısının 3 milyon 798 bin 333, vefat  sayısının 33 bin 702 olduğunu hatırlattı.
 
 
"Nüfusun yüzde 80'i çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşıyor"
Koca, mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il, il gösteren  bir harita yayınladıklarını anımsatarak, "Bu harita, vakaların her yerde artışta  olduğunu gösteriyor. Kovid-19 risk haritamızsa nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek  risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Şu anda iki önemli olumsuz  faktör güçlerini bize karşı birleştirmiş, daha hızlı yol almamızı  zorlaştırmaktadır. Faktörlerden biri, belirsizliğin verdiği gerginlik içinde  zamanla yorulmuş olmamızdır, diğer olumsuz faktör virüsün yeni varyantlarıdır.  Yorgunluğun haklı sebepleri var." dedi.
 
"Mutasyon ve varyantlar konusunda ise genelde beklenti, şansın bizden  yana olmasıydı ama şu an için bu gerçekleşmedi." ifadesini kullanan Koca,  "Dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanları, Kovid-19'un eskisinden daha hızlı  yayılım göstermesinin sebebini virüsün yeni varyantlarına bağlamaktadır.  Türkiye'nin tecrübesi bunu doğrulamıştır." diye konuştu.
 
 
"Varyantlarla mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir"
Bakan Koca, varyantın, ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık  göstermiş virüs anlamına geldiğini söyleyerek, "Virüsün geçirdiği değişim bazen  etkisiz hale gelmesine de neden olabilir. 2003'te SARS adlı salgına yol açan  virüsün ortadan kaybolması buna bağlanmıştı. Bugünse kısa vadede bunun tersi  olmuştur. Vaka artışlarında etkisi yüksek olan varyantlarla virüsün daha ciddi  değişime uğramış bir şekli olan mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir.  Hızlı yayılım dışında, bunlar hastalığın daha ağır geçirilmesine de neden  olabilmektedir." diye konuştu.
 
"Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklı"
Koca, son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit  ettiklerini bildirerek, şöyle devam etti:
"Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Virüsün  değişime uğramış bu şekli, ilk koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır. Bugün,  virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen başka  varyantlar var. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı  ise 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür. Az sayıda olmakla birlikte Kaliforniya-New  York ile B.1.525 varyantı da tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün yüksek  bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna ise 4  bin 820 vakada rastlanmıştır."
 
 
"Dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edicidir"
Bu durumun, hastaneye başvurulara ve yatan hasta sayılarına  yansıdığını ifade eden Koca, şunları kaydetti:
"Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4  olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yoktur ama gelişmeler ciddi,  veriler ikaz edicidir. Sağlık hizmetlerimiz halen genel sağlık hizmetlerini  muntazam olarak kapsayacak şekilde, eksiksiz sürmektedir. Şayet yükümüz önü  alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye  gitmek zorunda kalabiliriz."
 
Koca, bu bilgilerin, günlük hayatın, Kovid-19 test laboratuvarlarının  ve vaka tablolarının gerçeği olduğunu belirterek, bu gerçeğin uyarısına dikkat  edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
"En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız"
Kovid-19'la mücadele kapsamındaki aşılamanın etkisinin görüldüğüne  işaret eden Koca, "Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69'unu 65 yaş  üstü oluştururken, bugün bu oran yüzde 53'lere kadar düştü. Belirlenen gruplardan  başlayarak aşı programı devam ediyor. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız.  Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı  üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
 
"Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6'ncı ülkedir"
Koca, şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını bildirerek,  "İkinci doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Bu bilgi  ışığında, ister 'Türkiye aşıda başarılı' diyelim, ister 'başarısızdır' diyelim,  şurası tartışma götürmez bir gerçektir: Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6'ncı  ülkedir." bilgisini paylaştı.
 
 
Bakan Koca, şartların kendilerini hızla toparlanmaya davet ettiğini  dile getirerek, şöyle konuştu:
"Günlük vaka sayıları 50 binin üzerine çıkmışken başkasından duyulacak  uyarıya ihtiyaç olmamalıdır. Haritalar, tablolardaki sayılar güçlü birer  uyarıdır. Salgının getirdiği kısıtlamalarla günlük hayatın ihtiyaçları arasındaki  makul dengeyi tekrar kuralım. Örnek aramayalım, biz örnek olalım. Aşı programı  ilerlerken mücadelenin süresini kısaltalım. Bu iş bitene kadar bir gün bile  yalnız kalmayacaksınız. Bizi bir gün bile kararsız ya da yılgın görmeyeceksiniz.  Sizden isteğim ise moralinizi yükseltmenizdir. Her birinize selam ve saygılarımı  sunuyorum. Ramazanınızı yürekten kutlarım."
 
65 yaş üstü vatandaşlar ve sağlık çalışanlarıyla ilgili geçmiş ve  güncel verileri karşılaştırarak paylaşan Koca, şu bilgileri verdi:
"65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibarıyla toplam vaka  içerisindeki oranı yüzde 17,7 iken şimdi ise yüzde 8,2 düzeyinde. Yani aşılama  sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içerisinde yarı yarıya düşmüş durumda. Bu  dönemde 65 yaş üstü aşılanan vatandaş sayısı yüzde 76,4. Yani yüzde 100  aşılanamadı. Halen yüzde 23,6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız tanımlandığı  halde aşısını yaptırmış durumda değil. Bu da bu rakamların içerisinde oluyor.  Aynı tabloda sağlık çalışanlarının toplam vaka içerisindeki payı 1 Ocak'ta yüzde  5,3 iken, sağlık çalışanlarında aşılama oranı yüzde 86, şu an 1,37'ye kadar indi.  Bu, aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu. Hastanede yatanlar içerisinde 65  yaş üstünün oranı yüzde 57,4 iken şimdi yüzde 31'e kadar düşmüş durumda. Sağlık  çalışanlarında bu düşüş daha belirgin. Hastanede yatanlar içerisinde sağlık  çalışanların yüzde 3,1 olan oranı şu an 0,78 seviyesinde. Yoğun bakımda yatan  vakalar içerisinde 65 yaş üstünün oranı yüzde 70'ten yüzde 48,4'e düştü. Bu  tabloda sağlık çalışanları ise 1 Ocak'ta yüzde 1,1'den yüzde 0,25'e kadar inmiş  durumda."
 
 
Bakan Koca, 65 yaş üstü vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına ait  tabloları aşının etkisini görmek için paylaştığını belirterek, şu bilgileri  verdi:
"Entübe vakaları içerisinde 65 yaş üstünün oranının yüzde 71'den yüzde  54,4'e indiğini görüyoruz. Sağlık çalışanlarında ise bu oran yüzde 1,1 iken şu an  0,15'e düştü. Vefat edenler içerisinde 65 yaş üstünün oranının yüzde 65'e  düştüğünü görüyoruz. Yani aşının 65 yaş üstüne ve sağlık çalışanlarına daha erken  dönemde başlanmasının etkisiyle hem hastanede yatış hem yoğun bakım hem de entübe  olan hastalar boyutuyla baktığımızda belirgin bir fayda sağladığını bu nedenle  aşıları tanımlanmış olan vatandaşların aşılarını yaptırma noktasında hassasiyet  göstermelerini ifade etmek istiyorum."
 
"Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz"
Günlük vaka sayılarının 50 binin üzerine çıkması nedeniyle tam kapanma  ya da farklı önlemlerin söz konusu olup olmadığı sorusuna Koca, şu yanıtı verdi:
"Bilim Kurulu bugün bu çerçevede, 'Ramazan'ın başlamasıyla birlikte ne  gibi tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir' diye genel, kapsayıcı bir  şekilde öneri anlamında alternatifli hazırlıklı yaptı. Yarın Sayın  Cumhurbaşkanımız başkanlığında kabine toplantısı var. Kabine toplantısında  alternatifli önerileri sunmuş olacağız ve Sayın Cumhurbaşkanımız uygun  gördüklerini tensipleri halinde açıklarlar."
 
 
Ramazan ayının özellikle tedbirler noktasında çok önemli bir dönem  olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:
"Mutantın özellikle yüzde 85'e kadar çıktığı bu dönemde, bulaşıcılığın  daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Kasım ve aralıkta yaşadığımız pikten  farklı olarak, bu pik mutant oranının yüksek olduğu bir pik. Yani bulaşıcılığın  çok arttığı bir pikten bahsediyoruz. O nedenle yakın temas ve hareketliliği  azaltıcı döneme girmek durumundayız. Bütün vatandaşlarımızın bu noktada özellikle  hassasiyet göstermesinin son derece önemli olduğunu ifade etmek istiyorum."
 
 
 
Vaka ve vefat sayılarının artmasının sağlık sistemine etkisi ile  Rusya'nın uçuş kısıtlaması kararına ilişkin soru üzerine Bakan Koca, "Dün  mevkidaşımla iki defa görüşmüştüm. Yakın zamanda bir heyet göndereceklerini,  burada özelikle bizim bazı bölgelerde, Muğla, Antalya, İzmir, Aydın gibi  sertifikasyon uyguladığımız, yaygın uyguladığımız bir bölge, o bölgede aldığımız  tedbirleri görme noktasına bir heyetin geleceğini, ona göre önümüzdeki dönem  değerlendirmenin daha rahatlıkla yapılacağını söyleyebilirim. Bizim özellikle o  bölgelerde, turizmin yoğun olduğu bölgede aldığımız tedbirleri ve sertifikasyon  uygulamalarını gördüklerinde farklı bir yaklaşım içinde olacaklarını  söyleyebilirim." diye konuştu.
 
 
Türkiye'de yaşanılan üçüncü pikte vaka sayısının daha yoğun olduğunu,  ama ağır hasta sayısının daha önceki pike göre aynı oranda artmadığının  görüldüğünü belirten Koca, "Şu dönemde sağlık altyapımız açısından ciddi bir  sorun olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Toplamda yatan hastalar içinde  yatak doluluk oranlarımızın şu an yüzde 56,3 olduğunu söylemek istiyorum. Yani  toplam 247 bin yatağımız içinde doluluk oranı yüzde 56,3. Özellikle yatak, servis  yatağı doluluk oranında bir sorun olmadığını söyleyebilirim." ifadelerini  kullandı.
 
Erişkin yoğun bakımın son derece önemli olduğunu vurgulayan Bakan  Koca, "47 bin yoğun bakımımızın 32 bini erişkin yoğun bakım olarak kullanılan  yatağımız. Yoğun bakımlar içindeki doluluk oranımızda erişkin yoğun bakımını  özellikle vermek istiyorum, yüzde 71,3. Yani bu çerçeveden bakıldığında yüzde  30'a yakın kapasitemizin olduğunu, bunun da 10 bine yakın ağır hasta anlamına  geldiğini ifade etmek istiyorum." diye konuştu.
 
 
"Şu an bir ciddi sorun olmadığını söylemek istiyorum"
Bunun genel ortalama olduğunu, bazı illerde birtakım sorunlar  yaşandığını anlatan Koca, şöyle konuştu:
"Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize yoğun bakım doluluk  oranı bu illerimizde yüzde 80'in üzerinde, diğer bütün illerde yüzde 80'in  altında. Ortalama da, erişkin yoğun bakım anlamında söylüyorum, yüzde 71,3. Şu an  bir sorun olmadığını ama bunu yakinen takip ettiğimizi, kapasiteyi giderek bu  anlamda artırma gayreti içinde olduğumuzu ve şu an elektif vakaları da halen  yapmaya devam ettiğimizi. Biz bir önceki pikte, kasım-aralık pikinde elektif  vakaları ötelemiştik. Şu an elektif vakalar halen yapıldığı dönemde olan yoğun  bakım doluluk oranı. Eğer bu anlamda önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa  elektif vakalarla ve genel bir düzenlemeyle kovid için ayrılmış yoğun bakım yatak  sayımızı giderek arttırarak bu sorunu daha kolay yönetebileceğimizi  söyleyebilirim. Yani şu an bir ciddi sorun olmadığını söylemek istiyorum."
 
 
Birçok ülke ve firmanın yaptığı aşı çalışmaları hatırlatılarak, Dünya  Sağlık Örgütü (DSÖ) ve aşı firmalarının yetkililerine aşı formüllerinin halkın  kullanımına sunulmasını teklif edip etmediğinin sorulması üzerine Bakan Koca,  DSÖ'nün 2 hafta önce yapılan toplantısında konunun gündeme geldiğini belirtti.
 
Koca, "Aşıyla ilgili fikri mülkiyet haklarının çözülmesi gerektiğini  ifade ettim. Yani bunu bir şekilde DSÖ çözmek istiyorsa, katkı sağlamak istiyorsa  DSÖ de formül geliştirebilir. Bütün dünyada üretimin yapılacağı her ülkede veya  hangi ülkede yapılabilir olacaksa fikri mülkiyet haklarının çözülmesiyle daha  kolay erişimin dünyada sağlanabileceğini ifade ettim." dedi.
 
Katılımcıların, bu konuda haklı olduğu ve konuyla ilgili gayret içinde  olacaklarını ifade ettiklerini belirten Koca, "Benim bu noktada yaklaşımım çok  net, bu anlamda fikri mülkiyet haklarını gerektiğinde dünyanın ki Dünya Sağlık  Örgütü bunu yapabilir, bu anlamda haklarına gerektiğinde çözüm getirerek üretme  becerisi olan, potansiyeli olan bütün ülkelerde bunun önünün açılması gerektiği  kanaatindeyim." diye konuştu.
 
 
Aşı tedariki
Aşılama ve aşı tedarikine ilişkin soru üzerine Koca, aşı tedarikinde  önceki dönemlerde yaşanan gelişmeleri anlatarak, BioNTech ve Sinovac aşılarına  ilişkin Türkiye'de faz 3 çalışmasının yapıldığını hatırlattı.
 
Sputnik aşısı içinse faz 3 çalışmasının yapılamadığını anlatan Bakan  Koca, "Son bir haftada üç kez Sayın Sağlık Bakanıyla, mevkidaşımla görüşmüş  oldum, hem Türkiye'de üretimi hem de erken dönemde verebilecekleri aşı miktarıyla  ilgili. Erken dönem aşıya erişim biraz daha düşük dozda görünüyor ama önümüzdeki  4-5 aylık zaman diliminde biraz daha miktar anlamında Sputnik aşısının Türkiye'ye  gelebileceğini söylemek istiyorum." dedi.
 
Bugüne kadar yaklaşık 26 milyon Sinovac aşısının tedariğinin  gerçekleştirildiğini belirten Bakan Koca, "Önümüzdeki haftalar ben bu anlamda  biraz daha önemli sayıda aşının gelebileceğini tahmin ediyorum. Bununla ilgili  izinlerin verildiğini ama üretimle ilgili ve sevkiyatla ilgili önümüzde 2-3 hafta  içerisinde bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum." diye konuştu.
 
 
BioNTech aşısına ilişkin de Uğur Şahin ile görüşmeler  gerçekleştirdiklerini hatırlatan Koca, "Bugüne kadar 4,5 milyon doz aşımız geldi.  Ayrıca biz opsiyonel olarak 30 milyona tamamlamak üzere bir sözleşme yapmıştık.  Gelecek ay sonuna kadar yine belli bir miktarın gönderilmesi şeklinde görüşüyoruz  ama bu miktarın mayıs sonuna kadar çok yüksek olmayacağını söyleyebilirim." dedi.
 
Şahin'in, Türkiye'ye aşı gönderme noktasında yoğun bir çaba içerisinde  olduğunu belirten Bakan Koca, şunları kaydetti:
"Bütün vatandaşlarımıza da selamları var, toplantı öncesi özellikle  konuştuğum için söylüyorum, 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz  verebilirsin' dediler. Bunu artırmak üzere de yani hem mayıs sonu hem haziran ayı  dahil olmak üzere toplamda bunu daha da arttıralım diye görüşüyoruz. 10 gün  içinde de bu rakamların en fazla ne kadar olabileceğini netleştirmiş olacağız.  Yani şunu söylemek istiyorum, şu an 4,5 milyon, gelecek ay sonuna kadar biraz  daha ilave olacağını tahmin ediyorum ama 'Haziran ayında en az 30 milyon doz  BioNTech aşısının geleceğini söyleyebilirsin' dedikleri için söylüyorum. 10 gün  içerisinde de toplam 34,5 milyona ilave daha ne olabilir, nereye kadar çıkabilir  onunla ilgili de 10 gün içinde netleşmiş olacak. Bütün bunlardan şunu demek  istiyorum, bizim haziran sonuna kadar elimizde bu çerçevede yoğun bir aşının  olacağını söyleyebilirim. Yani bizim normalde haziran sonu itibariyle en geç  mayıs, bilemediniz haziran demiştim, en geç haziran sonu itibariyle 40 yaş üstünü  aşılayabileceğimizi, ama bunun 30-35 yaşına kadar da bu 30 milyon rakamıyla  söyleyebilir duruma geldiğimizi ifade etmek istiyorum."
 
 
Kovid-19 aşısını çeşitlendirmek ve miktarı arttırmak için ağustos  ayından beri yoğun gayret içinde olduklarını vurgulayan Koca, "Dünyada aşı  savaşının olduğunu da biliyoruz ama buna rağmen üretimi olmadığı halde dünyada  6'ncı sırada aşıyı yapan bir ülkeyiz. En geç haziran sonu olmak üzere bu anlamda  40 yaş hatta 30-35 yaşa kadar vatandaşımızı aşılayabileceğinizi söylemek  istiyorum." diye konuştu.
 
Onun için ramazan dahil olmak üzere bir-iki aylık sürecin önemine  işaret eden Koca, bu süreç içerisinde vatandaşları yakın temastan kaçınmaya;  kapalı, kalabalık ve havalandırılmamış ortamlarda bulunmamaya çağırdı.
 
Koca, tedbirlere biraz daha özen gösterilmesi ve kazanımların  kaybedilmeden bu dönemin geçirilmesiyle, aşıya erişimin çok uzun zaman  almayacağını ifade ederek, yerli aşı çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:
"Yerli aşıda faz-2 çalışması bitti. 14 gün sonrası için tetkikler  alınıyor. Zannediyorum iki veya üç hafta içerisinde faz-3 çalışmasına  geçilebilir. Faz-1'de şu an devam eden 2 tane çalışma var. Gelecek hafta üçüncü  bir aşı daha ilave olmuş olacak. Yani bu anlamda eylül ayında faz-3'ü bitecek  olan ve öyle umduğumuz ilk aşımız devamında ekim, kasımda diğer aşıların  biteceğini, başarıyla sonuçlanırsa üretime geçilebileceğini ayrıca söylemek  istiyorum."
 
 
"Sağlık çalışanlarının yüzde 14'ü, 65 yaş üstünün yüzde 23,6'sı  halen aşı yaptırmadı"
Tanımlanan sağlık çalışanlarının yüzde 86'sının aşılandığını, yüzde  14'ünün halen aşı yaptırmadığını, isterlerse gidip aşılarını yaptırabileceklerini  belirten Koca, 65 yaş üstünde ise aşı olanların oranının yüzde 76,4 olduğu  bilgisini vererek, "Yani yüzde 23,6'sı tanımlandığı halde, zamanı geldiği halde  aşısını yaptırabilmiş durumda değil." dedi.
 
60-65 yaş arasındaki aşılanma oranının şu an yüzde 40'larda olduğunu  dile getiren Bakan Koca, şöyle devam etti:
"Aşının hem hastane yatışı, hem toplam vaka içindeki paylarının  düşüşü, hem yoğun bakımdaki etkisini, entübe hastalardaki oranını ne kadar  düşürdüğünü söylemeye çalıştım. Dolayısıyla bizim tanımlanmış olan grubun,  kişilerin hiçbir şekilde geciktirmeden erken dönemde aşılarını yaptırmalarını  özellikle ifade etmek istiyorum. Bunun başka çözümü yok. Yani şu an görünen aşı  ve ilaç. İlaçla ilgili somut bir gelişme dünyada daha yok, ama aşıda önemli  gelişmeler olduğunu görüyoruz. Erişimle ilgili her ne kadar sorunlarımız var ise  de bu anlamda epey mesafe aldığımız görülüyor. O nedenle vatandaşlarımız sırası  geldiğinde geciktirmeden aşısını yaptırıyor olmalılar."
 
 
"Sinovac'la ilgili açıklama düzeltildi, yanlış anlaşıldığı ifade  edildi"
Çin Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) Direktörü Gao Fu'nun Çin  aşılarının "yüksek bir korumaya" sahip olmadığı, etkiyi artırmak için farklı  aşıların karıştırılmasının düşünüldüğünü şeklindeki açıklamalarına ilişkin  görüşleri sorulan Koca, "Sinovac'la ilgili yapılan açıklama bugün biliyorsunuz  düzeltildi, yanlış anlaşıldığı ifade edildi." dedi.
 
Türkiye'de yapılan faz-3 çalışmasında aşının etkinliğinin 83,5  çıktığını, söz konusu açıklamada söylenmek istenilenin "aşının etkinliğinin bir  yere kadar olduğu" görüşü olduğunu aktaran Koca, şu bilgileri verdi:
"Dolayısıyla şunu demek istiyor; aşının etkinliği bir yere kadar, bu  aşının etkinliğini artırmak için farklı aşılarla kombinasyon yapılarak bu etki  daha da artırılabilir mi? Söylenmek istenen aslında bu. Bunu biliyorsunuz  İngiltere'de de AstraZeneca ve BioNTech için de aynı şey düşünüldü. Yani bir  kombinasyon yapılarak, kombinasyonla birlikte var olan etkinlik daha ne kadar  artırılabilir yaklaşımıydı. Bundan öte bir durum değil. Türkiye için de şu an  böyle bir durumu düşünmüyoruz. Zaten şu dönemde bizim temel hedefimiz  vatandaşımızı hızla, herkesi öncelikle aşı ile buluşturma çabası içinde olmak ve  bunu sağlamak şeklinde. Mutantların, süreçte varyantların, özellikle farklı  değişik varyantların devreye girmesi ve aşının bunda etkili olup olmama durumları  bu süreçte bizim gelişmelere göre gerektiğinde yine topluma açıklama  yapabileceğimiz, Bilim Kurulu'nun bu konuda bir aksiyon alması gerekiyorsa bir  farklı yaklaşım geliştirilmesi gerekiyorsa zaten o durumda da açıklamış oluruz."
 
Aşıların etkisine ilişkin değerlendirmesi sorulan Koca, toplantının  başında gösterdiği grafiklerde aşının özellikle sağlık çalışanı ve 65 yaş  üzerinde ne kadar etkisinin olduğunu göstermeye çalıştığını hatırlatarak, "Bu  anlamda ciddi bir etkisini görüyoruz ve vefatlarla ilgili de sayıların yüksek  olmadığını. Ama sonuçta aşıladığınız grup 65 yaş üstü, 80 yaş üstü, 90 yaş üstü.  Ek hastalığı çok olan kişiler de aşılandı. Aşının etkisini bu anlamda  değerlendirmek noktasında zaten Bilim Kurulu o vakalarla ilgili vefat eden  vakalarla ilgili dosyaları incelemiş oluyorlar. Bu anlamda etkisini belki  önümüzdeki haftalar daha net söylemek mümkün olur." ifadelerini kullandı.
 
 
"Şu an biz halen neredeyse influenzayı görmedik"
Aşının önemli oranda etkisinin olduğunu ve sırası gelen vatandaşların  aşısını mutlaka yaptırması gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, grip aşısı ve  Türkiye'deki grip vakalarına ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:
"Griple ilgili biliyorsunuz çok gündem oldu. Hatta bir dönem neredeyse  84 milyon vatandaşımızın grip aşısı yaptırması önerildi veya istendi veya böyle  bir kampanya söz konusu oldu ve o zaman da hatırlarsanız şunu söylemiştik, güney  yarım kürede influenzanın 16'da 1'e düştüğünü, ki bizde, bizim toplumuzda olduğu  kadar maskenin kullanılmadığını, o nedenle influenzanın Türkiye'de maske yaygın  kullanımı olduğu için görülebilirliğinin çok düşük olacağını, vatandaşımızı bu  anlamda lütfen tedirgin etmeyin ifadelerini kullanmıştım. Ve birçok ülke, Almanya  26 milyon, İngiltere 30 milyon tedarik etmişti. Şu an biz halen neredeyse  influenzayı görmedik. Ve bizim bir önceki yıl 1,3 milyondu, 2 milyon 560 bin grip  aşısı bu yıl tedarik etmiştik. Bu 2 milyon 560 binin 2 milyon 320 bini yapıldı.  40 yaşına kadar da tanımlamış olmamıza rağmen ve sağlık çalışanlarımız 1 milyon  100 bin kişi, 1 milyon 100 bin kişiye 600 bin ayırmış olmamıza rağmen sağlık  çalışanlarımızın yaptırdığı grip aşısı 264 bin oldu. Ve şu an halen 240 bin grip  aşımız var ve influenza da halen yok. Ve ağırlıklı influenza bildiğiniz gibi  çocukluk yaş grubunda daha sık görülür, bunu bütün arkadaşlar özellikle hekim  arkadaşlar, çocuk hekimi arkadaşlar bu yıl çocuk polikliniklerinin ne kadar düşük  sayıda geçtiğini iyi bilirler. Biz salgınları görmedik. O nedenle 2 milyon 560  bin grip aşısı bile tüketilemedi. Tüketilemediği gibi biz influenzayı da  görmedik. Yani neredeyse onu da fazla yapmışız daha önceki 1,3 milyondan fazla  yapmamız da doğru değilmiş. Ama bütün neredeyse 84 milyon vatandaşımıza grip  aşısı yaptırın diye bir kampanya başlamıştı. Küresel firmaların buradan ne kadar  etkilendiğini artık siz tahmin edersiniz."
 
 
Bilim Kurulu'nda uzaktan eğitime geçilmesine ilişkin tavsiye kararı  alınıp alınmadığı ve öğretmenlerin aşılama sürecinin sorulması üzerine Koca,  öğretmenlerin aşılamalarına, köy okulları ve ilkokullardan başladıklarını  anımsattı.
 
"Ramazan ayı döneminde, iki-üç haftalık zaman diliminde ilkokul  öğretmenlerimizin hepsinin aşılanmalarını bitirmek istiyoruz." diyen Koca,  sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bilim Kurulu başından beri, eğitim kurumlarını, kapatılacaksa en geç  kapatılan, açılacaksa en erken açılacak olarak gördü. Bu çerçevede yine  alternatifli öneriler tartışıldı ama 8. ve 12. sınıfların imtihan günleri de  belli olduğu için fırsat eşitliğini sağlamak açısından açık kalmaları noktasında,  eğitimin devam etmesi noktasında genel bir değişmez yaklaşım konusu. O sınıflarla  ilgili öğretmenleri tanımlayıp onların da aşılamalarını ilkokullar dışında erken  dönemde yapmak istiyoruz."
 
 
Tam kapanma önerisi
Koca, "Bilim Kurulu'nun tam kapanmaya ilişkin önerisi nedir? Artan  vaka sayılarının sorumlusu gerçekten tedbir almayan vatandaş mı?" sorusu üzerine,  şu değerlendirmelerde bulundu:
"Sorumlu hepimiziz, 84 milyon. Bilim Kurulu başından beri bu salgının,  bulaşın nasıl olduğunu anlata geldi. Şu dönemde varyantların daha yoğun olmasıyla  yakın temasla virüsün çok kolay bulaştığını biliyoruz. 84 milyon vatandaşımız  üzerine düşeni yaparak, bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeme çabası  içinde olmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Ramazan ayını dinlenerek, ramazan  sonrasını daha düşük vakayla devam ettirelim.' ifadesini kullanmıştı. Bilim  Kurulu da öneri anlamında alternatifli yaklaşımlarını ortaya koydu. Yarın ben  bunu kabine toplantısında sunmuş olacağım. Kabinede tartışılacak  alternatifleriyle. Sonuçta bilim insanı olarak sizin söyledikleriniz farklı  olabilir ama toplumun sosyolojik, psikolojik, ekonomik yapısı da var. Bu dengeyi  kurarak, bir iradenin karar vermesi gerekiyor. Alınacak kararlar, tartılarak,  bütün bu dengeler gözetilerek sonuçlandırılmış olur."
 
 
Aşı randevuları
Biontech aşılarının, randevusuna gitmeyenler nedeniyle ziyan olduğuna  ilişkin açıklamaların doğruluğu sorulan Koca, bu konuya çok hassasiyet  gösterdiklerini aktardı.
 
Flakonun çözüldüğünde 6 kişiye uygulandığına dikkati çeken Koca, şöyle  konuştu:
"6 kişi randevuya geldiğinde flakonun açılmasını öneriyoruz. 6 kişi  randevuya geldiğinde flakon açılırsa bir kayıp söz konusu olmaz. O flakon gün  içinde kullanılıyor. 60 kişiye randevu verdiğinizi düşünün. 60 kişi için 10  flakon kullanılıyor. O gün en son 10'uncu flakon için gelmeyenler olursa onda  kayıp olur. Yani her flakonda kayıp olmaz. 6 kişi randevuya geldiğinde, flakonun  açılmasını ve kayıpları minimalize etme noktasına bir çaba içinde olunmasını  söylüyoruz. Hiç mi olmuyor, olabilir ama bu oranın yüksek olmadığını söylüyorum."
 
Bakan Koca, Sinovac aşısının Avrupa Birliği'nce onayına ilişkin Çin  veya Türkiye'nin bir çalışması var mı?" sorusuna, şu cevabı verdi:
"Faz-3 çalışması haftaya zannediyorum yayınlanmak üzere gönderilmiş  olacak. Dünya Sağlık Örgütü'nde tanındı ama eğer yayını söz konusu olursa ki  olacağını düşünüyoruz, bu anlamda bir sorunun olmayacağını rahatlıkla  söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde aşı pasaportunda Sinovac aşısı olmayacak diye  düşünmeyelim. Bunun, yayınla birlikte daha kolay açılacağını söyleyebilirim.  Yayın da uzun sürmeyecek."