Psikoloji hakkında bilmediğiniz 10 şey 26 June, 13:12'de eklendi

Günümüzün stresli yaşantısında hepinizin kabul edeceği üzere insan psikolojisi pamuk ipliğine bağlı. Günlük tempo o kadar yoğun ki; şöyle bir durup en son ne zaman içten biçimde kahkaha attığımızı sorgulayacak olsak, hatırlamamız oldukça zaman alabilir. İşte sizler için insan psikolojisi hakkında derlediğimiz 10 ilginç bilgi.

1. Hedeflerinizi herkese açıklamayın
Yaşamdan beklentilerinizi ve gelecek hedeflerinizi başka insanlara duyurmak, onların gerçekleşme şansını azaltır. Çünkü yapılan çalışmaların gösterdiğine göre, hedeflerinizi başkalarınıza açıkladığınızda motivasyon kaybına uğruyorsunuz.
2. Depresif ülke
Fransa'da her 5 insandan 1'i depresyondadır ya da geçmişte bir depresyon tecrübe etmiştir. Bu da Fransa'yı dünyanın en depresif ülkesi yapar.
3. Fobofobi
Fobiye sahip olma korkusuna denen, fobofobi adında bir fobi bulunmaktadır. 
4. Mutluluğun anahtarı
Mutluluğun anahtarı maddesel şeylerden ziyade, deneyimler için harcama yapmaktır. 
5. Yaşam tarzı
Dinlediğiniz müzik, dünyayı algılama biçiminizi etkiler. 
6. Favori şarkınız
En sevdiğiniz şarkı sorulduğunda yaptığınız seçim, genellikle o şarkıyı geçmişte yaşadığınız duygusal bir olayla ilişkilendirmenizden kaynaklıdır. 
7. Başkası için harcama yapmak
Bir sevdiğiniz ya da muhtaç biri için yaptığınız harcamalar, kendinize yaptığınız harcamalardan daha çok mutluluk getirir.
8. Sıkıcı konuşmalara zihninizin verdiği tepki
Zihniniz, sıkıcı insanların monton konuşmalarını daha ilgi çekici hale getirmek için siz farkında olmadan kelimelerle oynar. 
9. Aşk ve OCD
Romantik aşk ve OCD (obsesif kompulsif bozukluk) arasında biyokimyasal olarak ciddi benzerlikler vardır. 
10. DNA ve fobi
Yapılan yeni çalışmalara göre bazı fobilerinizin sebebi dna ile aktarılan genetik hafıza olabilir.