Otizm ile ilgili pek bilinmeyen 14 gerçek! 18 April, 13:05'de eklendi

Otizm Farkındalık Ayı çalışmalarından birini de biz yapalım istedik ve otizm ile ilgili pek bilinmeyen bir kaç gerçeği sizler için derledik.

1. 1. Bakım masrafları oldukça yüksek meblağlar.
Muhtemelen en şaşırtıcı otistik istatistiklerden bazıları, Otistik Spektrum Bozukluğu olan bir kişinin bakım masraflarıdır. Bir ömür boyu bakım 1.4 milyon dolardan 2.2 milyon dolara kadar değişebilir.
2. 2. Belirtiler kendini erken yaşta gösteriyor.
Her ne kadar ebeveynler okul çağına gelene kadar bu durumu idrak edemeseler de belirtiler erken yaşta başlıyor. Hatta hemen hemen 6 aylıkken diyebiliriz. Mesela otizmli bebekler otizm spektrum bozukluğu yaşamayan bebeklerin yüzlerine tepki vermezler.
3. 3. Herkesin genlerinde mevcut.
Tam olarak hangisi olduğu söylenemiyor ama otizm için yeterince sıkı bağlar olduğunu araştırma sonuçları gösteriyor.
4. 4. Erkek çocuklarda daha sık görülüyor.
Bunun muhtemelen genetik yapılanmanın kız çocuklarda daha kuvvetli olmasıyla ilgili olduğu düşünülüyor.
5. 5. Otizm her yerde.
Sadece bazı insan gruplarında görülen birçok rahatsızlıktan farklı olarak, Otizm Spektrum Bozukluğunun birçok farklı ırk ve etnik grupta ve tüm dünyada olduğu belirtilmektedir.
6. 6. Otizm ile ilgili medikal bir test yok.
Henüz, Otizm Spektrum Bozukluğunu teşhis edebilecek kan testi yok. Bunun yerine, doktorlar ve diğer profesyoneller, Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların hangi becerileri edindiğini görmek için bir dizi davranış testi kullanıyorlar.
7. 7. Otizmli çocuklar çok daha fazla meraklı olur.
Bütün çocuklar dolaşabilirler, merak duyguları yüksektir fakat Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarınki biraz daha fazla.
8. 8. Erken yaşta teşhis ve tedavi çok önemli.
Otizm Spektrum Bozukluğu için tedavi yoksa da, erken tedavi (konuşma terapisi, mesleki terapi, sosyal beceri eğitimi ve uygulanmış davranış analizi) almak, çocuğun uzun vadeli başarısı üzerinde büyük etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.
 
9. 9. Yaşça büyük ebeveynlerin çocuklarında görülmesi daha olası.
Otizm Spektrum Bozukluğunun, " yaşça büyük" ebeveynlerde doğan çocuklarda, yani 35 yaş üstündeki annelerde veya 40 yaş üstü babalarda gerçekleşmesi daha olası.
 
10. 10. Geç teşhis çok yaygın.
Belirtiler kendini en erken yaşlarda gösterse de ebeveynler bunu çok geç fark ediyor.
11. 11. Aşılar otizme sebep olmaz.
Bu yaygın kanının aksine aşılar otizme sebep olmaz.
12. 12.  Mesafeli annelerin çocuklarında görüldüğüne inanılırdı.
Kısa bir zaman öncesine kadar otizmli çocukların mesafeli annelerin çocukları olduğuna inanılıyordu.
13. 13. Kesin tedavisi yok.
Otizm için bir tedavi yoktur; Bununla birlikte, Otistik Spektrum Bozukluğu olan bir kişinin davranışını büyük ölçüde artırabilen bir takım davranışsal terapiler vardır.
14. 14. Sosyallik en önemli tedavi.
Otizm Spektrum Bozukluğu dil bozukluğu değil, sosyal iletişimle ilgili zorluklara dayalı bir hastalıktır. Bu, Otizm Spektrum Bozukluğu olan birinin beden dili okumakta zorlandığı ya da tonlamanın veya alaycılığın önemini anlaması anlamına gelir.