• Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • Okullar ne zaman kapanacak? MEB tarih verdi, yaz tatili ne zaman başlayacak, karne tarihi açıklandı mı?

Okullar ne zaman kapanacak? MEB tarih verdi, yaz tatili ne zaman başlayacak, karne tarihi açıklandı mı?

07 Haziran 2021 Pazartesi - 12:01 | Son Güncelleme : 07 06 2021 - 12:01

Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanlığı, okulların kapacağı tarih ve takdir ve teşekkür belgelerinin dağıtımına yönelik yaptığı açıklamada öğrenciler ikinci dönem karnelerini haziran ayında alacağını, okulların da 2 Temmuz'a kadar açık olacağını duyurdu. Bakan Selçuk aynı zamanda teşekkür ve takdir belgelerinin de elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacağını bildirdi. Veliler talep ederse ise okul müdürlüklerince basılı karne de verilebilecek. Peki, 2. Dönem ne zaman bitecek, okullar ne zaman kapanacak?


MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ilişkin sene sonu iş ve işlemleri konulu yazıyı illere gönderdi. Yazıda, 2020-2021 eğitim öğretim yılı faaliyetlerinin Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler gereği yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarıyla sürdürüldüğü ve yüz yüze eğitimin yapıldığı dönemlerde öğrencilerin okula devamının gönüllük esasına göre belirlendiği hatırlatıldı. Peki, Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili ne zaman başlayacak? 2.dönem ne zaman bitecek 2021?

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR? 

2020-2021 eğitim-öğretim yılı karneleri okullarda 18 Haziran'da dağıtılacak. İsteyen öğrencilere telafi programı için okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için karne, teşekkür ve takdir belgeleri 18 Haziran'da elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak, talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne de verilebilecek.

DEVAMSIZLIK DİKKATE ALINMAYACAK

2020-2021 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere öğrencilerin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne işlenen devam devamsızlık bilgileri dikkate alınmayacak.
İlgili mevzuat gereği ders yılı sonunda yapılması gereken şube öğretmenler kurulu toplantılarında öğrencilerin sınıf geçme iş ve işlemleri görüşülmeyecek. Öğrencilerin ölçme ve değerlendirme uygulamalarında özellikle seçmeli derslerde karışıklıkların oluşmasını önlemek için öğrenci nakil işlemleri bugün mesai saati bitimiyle kapatılacak.

Sürekli devamsız durumda bulunan öğrenciler belirlenerek sınıf tekrarına kalmaları sağlanacak.

YAZ OKULU VE TELAFİ EĞİTİM

Eylül ayında ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların öncelikle kaydedilmesi şartıyla imkanları uygun olan okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek.

Okul öncesi eğitimde velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak olan çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten sonraki hafta başlamak üzere açılabilecek.

Telafi eğitimi için oluşturulan "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr/" internet adresinden öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin yararlanabilmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılacak.