Sabah Spor Yapmaya Yardımcı Olan Taktikler 19 October, 1:48'de eklendi

İşte sabah sporu yapabilmeyi kolaylaştıran bazı taktikler..

1. Önceden Planla
Burası hayati. Sabah erken kalkmanın en zor tarafı, lojistik kısmı. Sabah alarm sesini duyduğunuzda, “Acaba hangi spor kıyafetini giysem?”, “Çoraplarım nerede?”, “Su şişemi bulabilecek miyim?” sorularını soracaksanız, işiniz var.Bütün bu ufak detayları, akşamdan halletmelisiniz. Spor kıyafetleriniz, yatağınızın yanında hazır olsun. Su şişeniz ve telefonunuz da… İhtiyaç duyacağınız her şey, bir kol mesafede olursa, daha da iyi olur. Birden fazla alarm kurmanın da kesinlikle yararı oluyor.
2. Spor Arkadaşı Bul
Bir arkadaşınla spor yapmak,hem spor sırasında sohbet ederek zaman daha hızlı geçmesini sağlıyor hem de sabah kalkabilmek için bir sebebiniz daha oluyor.
 
3. Üyeliği Düşün
Üniversiteye gidiyorsanız veya kaliteli bir spor salonuna yakın oturuyorsanız, muhtemelen üye olabileceğiniz sınıfları olacaktır. Sabah sınıflarından birine üye olarak, uyanabilmek için bir sebep daha elde etmiş olacaksınız. Kimse eğitimcisini veya sınıf arkadaşını yüz üstü bırakmak istemez neticede.
4.
Kendini Ödüllendir
Tabii ki bu koşu sonrasında ödül olarak tatlı yemeniz değil. Eğer fiziksel olarak hayalinizdeki ölçülere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanızın imkansız. Ama stratejik davranmalısınız. Eğer genellikle sabahları bir bardak latte veya kafeinli herhangi bir içecek içiyorsanız, bunu sabah sporundan sonraya bırakabilirsiniz. Sabahın erken saatinde vücudunuzu biraz hırpaladıktan sonra oturmak ve bir bardak bir şey içmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
5.
Tutarlı Ol
Tekrarladıkça kolaylaşacak. Bilimsel karşılığını bilmiyorun ama ben buna “Birleşim Etkisi” diyorum. Bir şeyi tekrar tekrar yaptıkça, tekrarlama gereği hissetmeye başlanıyor.Eğer daha önce yaşamadıysanız, anlaması biraz zor; ama: Spor yaptıkça, bırakmak zorlaşıyor. Spor yapmamak, yapmaktan daha zor gelmeye başlıyor.
 
6. Uykuna Dikkat Et
Saat 11’den önce uyuma fikrinin çoğu insana anlamsız gelse de , sabah 6’da spor yapmak istiyorsanız, 11’den önce yatmalısınız. Altı saatten az uykuyla spor yapmak neredeyse imkansız oluyor. Hatta sekiz saat, ideal sayılabilir.Yani, sabah 6’da spor yapacaksanız, 10’da yatmalısınız. 7’de spor yapacaksanız, 11 uygun olur. Elbette bir kaç gün için uykusuz spor yapmak mümkün oluyor, ama uzun vadede sürdürmek imkansız.