Otomobil Markalarının isimleri nereden geliyor? 10 November, 10:28'de eklendi

Artık yolda bir otomobil gördüğümüzde bırakın markasını modeline kadar sayabiliyoruz. Peki, hepimizin artık ezbere bildiği bu markalar ne gibi bir geçmişe sahip? Nereden geliyor bu markaların adları?

1. Alfa Romeo
1910 yılında kurulan şirket ilk olarak Anonima Lombarda Fabbrica Automobili yani İsimsiz Lombardiya Otomobil Fabrikası'nın kısaltımı olan A.L.F.A. adını kullanmış. Ardından şirkete Nicola Romero'nun ortak olması, isim değişikliğini de beraberinde getirmiş ve şirket bugünkü adı olan Alfa Romeo'yu kullanmaya başlamış.
 
2. Lexus 
Japon devi Toyota'nın lüks sınıf otomobil üretici markası olan Lexus'a adını veren kelime, Latince'de aynı zamanda ''kanun'' anlamına gelmektedir ve aracın ismi de bu kelimeden gelir.
3. Seat
Volkswagen Group bünyesinde bulunan SEAT, adını İspanyolca'daki ''Sociedad Española de Automóviles de Turismo''dan alır ki bu, ''İspanyol Seyahat Amaçlı Otomobil Derneği'' tarzı bir anlam taşımaktadır...
4. Mercedes-Benz
Mercedes-Benz isminin hikayesi listenin en ilginç olanlarından. Ünlü Alman markası, Benz & Cieile Daimler Motoren Gesellschaft'ın birleşmesi sonucu kuruldu. İsimdeki Benz kısmı da Benz & Cie'den gelmekte. ''Mercedes'' kısmının hikayesi ise oldukça ilginç. Daimler Motoren'in kurucusu ve sahibi olan Gottlieb Daimler, Avusturylı Nice Başkonsolosu, işadamı ve aynı zamanda Daimler'in araçlarının hayranı olan Emil Jellinek'e bir otomobil satar. Jellinek de bu otomobil ile Fransa'da yarışlara katılmaya başlar ve herkesin dikkatini çeker. Daimler'in o dönem elde ettiği başarının mimari olan ve markanın tanınarak üne kavuşmasını sağlayan Jellinek, yarışlara katıldığı aracına ölen kızı Mercedes'in ismini koymuştur. Jellinek sayesinde ciddi bir başarı elde eden Daimler de o dönem en fazla satan araç modeline Mercedes adını verir. İki şirket birleşince Daimler bu isimden vazgeçmez ve Mercedes-Benz doğar.
5. BMW
Eee listede Mercedes olur da BMW olmaz mı? Ancak BMW'nin ismi öyle Mercedes'inki gibi bir hikayeye sahip değil. Almanya'nın Bavyera bölgesinde kurulan bir fabrikadan çıkan BMW, adını da bu fabrikadan almıştır. Bayerische Motor Werke yani Bavyera Motor Fabrikası.
 
6. Mazda
Mazda'nın ismi de oldukça enteresan bir yerden gelmekte. Mazda kelimesi, eski tarihlerde tek tanrılı dinlerden biri olan Zerdüştlük'ten gelmektedir. Pers İmparatorluğunun da ana dini olan Zerdüşt inancına göre, beden öldükten sonra dirilip tanrının huzuruna çıkacaktır. Ve bu tanrının ismi Ahura Mazda'dır. Şirket de adını buradan almıştır...
7. Mitsubishi
Japon şirketin ismi ve sahip olduğu amblem, tam anlamıyla Japon kültürünün izlerini taşımaktadır. Eski Japon savaşçıları samurayların amblemine sahip olan Mitsubishi, adını da bu amblemden alır. ''Mitsu'' üç, ''bishi'' ise elmas anlamına gelir.
8. Volkswagen
Sanıyoruz listede adının anlamı en meşhur olan Volkswagen. Nazi dönemi Almanyasının lideri olanAdolf Hitler tarafından Alman Otomotiv Birliği'ne kurdurulan Volkwagen'in kelime anlamı Almanca'da ''halk arabası'' demektir.
9. FIAT
FIAT da adını sektöre adım attığı şirketten alan firmalardan. İtalyan markası FIAT'ın ismi Fabbrica Italiana Automobili Torino'nun kısaltılmışıdır (Torino İtalyan Otomobil Fabrikası).
10. Cadillac
Cadillac, General Motors grubu bünyesindeki şirketlerden biridir ve bu da onun Detroit çıkışlı bir firma olduğu anlamına gelir. Zaten isminin geldiği yer de, 16.yy'da, yeni yeni keşfedilmeye başlayan Amerika'da Detroit'i keşfeden kaşif Antoine de la Mothe Cadillac'tan gelmektedir.
11. Porsche
Hani şu hepimizin ''vosvos'' olarak bildiği Volkswagen'in meşhur arabası varya, işte onun orjinali olan KdF-Wagen'ı tasarlayan kişi, Ferdinand Porsche'tur. Nazi dönemi Almanya'sında Hitler'in bizzat emri ile birlikte oğluyla beraber araçlar tasarlayan Ferdinand Porsche'nin oğlu Ferry Porsche, soyadlarını taşıyan şirketi kurmuş ve uzun süre yönetmiştir.