Mac bilgisayarlarının 30 yıllık inanılmaz evrimi 23 June, 15:16'de eklendi

Apple ilk Mac bilgisayarını 24 Ocak 1984 yılında tanıttığından bu yana tam 30 yıl geçti. İlk kişisel bilgisayar olma ünvanını taşıyan Mac'ler ilk lanse edildiği günden bu yana hayli yol katetti. İşte Mac'in 30 yıllık göz kamaştıran tarihi

1. İlk Mac
Apple tarafından üretilen ilk Mac ünvanına sahip bu cihaz piyasaya sürüldüğünde takvimler 1984 yılını gösteriyordu. 2495 dolara satılıyordu ve aynı zamanda da ilk kişisel bilgisayar olarak tarihe geçmeyi başarmıştı.
2. Şişman Mac
Eylül 1984'te piyasaya sürülen Macintosh 512K, bir önceki Mac'in devamı niteliğindeydi. Ancak bir önceki MAc'e göre 4 kat daha fazla dahili hafıza sunan Macintosh 512K, bu özelliğiyle "Fat Mac" (Şişman Mac) olarak anılıyordu. 
3. En uzun soluklu Mac
1986 yılının Ocak ayında lansmanı yapılan Macintosh Plus, 2599 dolara satılıyordu. Bu cihaz Mac tarihinin en uzun süre üretilen modeli oldu. Üzerindeki SCSI portu ile kullanıcılarına harici harddisk ya da printer gibi ek cihazları kullanma imkanı veriyordu. 
4. Steve Wozniak imzalı Apple IIGS
1986 yılının sonunda satışa sunulan bu model aslında tam olarak bir Mac olarak kabul edilmiyor. Ancak bu modeli diğerlerinden farklı kılan şey, ilk 50.000 makinaya Apple kurucularından Steve Wozniak'ın imzasının işlenmiş olması.
5. Daha renkli bir dünya
1987 yılında Apple Macintosh II ismiyle ilk renkli ekrana sahip bilgisayarını duyurdu. Ayrıca cihaz alışılmışın dışında iki adet disket sürücü barındırıyordu.
6. İlk taşınabilir Mac
1989 yılında lanse edilen Macintosh Portable, Apple'ın ilk batarya ile çalışan taşınabilir bilgisayarıydı ve satış fiyatı 6500 dolardı. Ancak yeterince hafif olmaması ve yüksek fiyatı nedeniyle beklenen ilgiyi görmedi.
7. Taşınabilir bilgisayarın devri
1991 yılında taşınabilir bilgisayarların inanılmaz evrimine Apple da PowerBook 100, 140 ve 170 modelleriyle katıldı. Bu cihazlar küçük boyutlarıyla ve hafiflikleriyle "gerçekten" taşınabilir cihazlardı ve sadece ilk yıl Apple'a tam 1 milyar dolar kazandırdı.
8. Ve 20.yıl
Apple'ın 20.yılına özel olarak sınırlı sayıda üretilen bu Mac 7499 dolarlık satış rakamıyla gerçekten de koleksiyonerleri hedef almış gibi görünüyor.
9. Macintosh TV
Kişisel bilgisayarların televizyon olarak kullanılması fikrinin öncülerinden Macintosh TV kullanıma hazır bir TV kartı ve CD-ROM ile birlikte geliyordu. Aynı zamanda siyah renkte üretilen ilk Macintosh olma özelliğini de taşıyordu. 
10. iMac G4
2002 yılında üretilen iMac G4 tasarımının bir masa lambasını andırması nedeniyle kullanıcılar arasında "iLamp" olarak anıldı. LCD monitörü ayarlanabilir yapısıyla büyük bir özgürlük ve pratiklik sunuyordu. 
11. Apple Windows'a karşı
2005 yılında üretilen Mac Mini Apple'ın piyasaya sürdüğü ilk monitörsüz, klavyesiz ve faresiz cihazıydı. Apple Mac Mini ile hali hazırda Windows kullanan ve bu donanımlara sahip olan kullanıcılara Mac'e geçiş imkanı sunmayı hedefliyordu. 
12. İlk MacBook
İlk MacBook 2006 yılında sahneye çıktı. Siyah ve beyaz renk alternatifleriyle sunulan cihaz, aynı zamanda gelmiş geçmiş en çok satan Macintosh olmayı başardı. 
13. MacBook Air inceliği
2008 yılında MacBook Air'dan ilk haberdar olduğumuzda en çok konuşulan konulardan biri cihazın inceliğiydi. Öyle ki MacBook Air orta büyüklükte bir evrak zarfına sığabiliyordu. İlk versiyonu iyi bir satış rakamı yakalayamamış olsa da 2010 yılında yapılan güncelleme sonrası bir Apple klasiği olarak satış rekorları kırdı. 
14. 2012 iMac'in yılı oldu
2012 yılında satışa sunulan yeni iMac inanılmaz inceliğiyle göz alıcıydı. Bu yeni iMac'in ekran kalınlığı sadece sadece 5 milimetreydi.
15. Artık çok daha hızlı
Apple bu yıl MacBook Pro'nun son versiyonunu piyasaya sürdü. Bu model işlemci teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde bir önceki MacBook Pro'ya göre %90 daha hızlı çalışıyor.