Libya Hükümeti tam kadro Türkiye'ye geldi

DHA, AA |  12 Nisan 2021 Pazartesi - 16:10 | Son Güncelleme : 12 04 2021 - 16:16

Son dakika haberine göre; Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı, 14 bakan, Genelkurmay Başkanı ve diğer hükümet yetkilileriyle bugün Türkiye'ye geldi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de bugün Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin yeni Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'yi ağırlayacak. Başbakan Dibeybe'ye, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad ve diğer hükumet yetkililerinin eşlik edeceği açıklandı. Dibeybe, tüm dünyanın gözlerinin çevrileceği Ankara ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılanacak.
 
İLK RESMİ ZİYARET
Söz konusu ziyaret, Başbakan Dibeybe'nin göreve gelişinin ardından yapacağı ilk resmi ziyaret olacak. Trablus'ta İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile üst üste görüşmeler yapan Dibeybe, Türkiye ile Libya arasındaki Deniz Yetki Alanları Anlaşması'nın devam edeceğini vurgulamıştı. Dibeybe'nin ziyareti bu açıdan da büyük önem taşıyacak.
 
 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libyalı mevkidaşı Menguş'la bir araya  geldi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Birlik  Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'la görüştü. 
Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Çavuşoğlu, Ankara'da gerçekleşen  görüşmede Türkiye-Libya dostluğunun ve iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik  ortak kararlılıklarını vurguladıklarını belirtti.
 
Görüşmenin Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi I. Toplantısı  öncesinde yapıldığını belirten Çavuşoğlu, "Bu tarihi süreçte kardeş Libya’ya  desteğimiz devam edecek." ifadesini kullandı.
 
 
İçişleri Bakanı Soylu, Libyalı mevkidaşıyla görüştü
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Libya Ulusal Birlik  Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin başkanlığındaki heyette yer alan  İçişleri Bakanı Mazin, Soylu'yu Bakanlık'taki makamında ziyaret etti.
 
Soylu'nun Bakanlık girişinde karşıladığı Mazin, daha sonra Bakanlık  Şeref Defteri'ni imzaladı.
 
Mazin ile makamında görüşen Soylu, yaptığı konuşmada, Libyalı  mevkidaşını Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu belirterek yeni görevinde  başarı diledi.
 
Yarın başlayacak ramazan dolayısıyla tebriklerini ileten Soylu, Libya  ile coğrafi, tarihi, kültürel ve dini olmak üzere birçok ortak bağlarının  olduğunu söyledi.
 
Soylu, Libya ile kadim bir mirasa sahip olduklarını belirterek bu  mirasın gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını bildirdi.
 
Libya'da kurulan yeni hükümeti tebrik edip başarı dileğinde bulunan  Soylu, Libyalı kardeşlerini Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.
 
Soylu, çok yapıcı ve ileriye dönük adımları güçlü olan bir görüşme  olacağına inandığını ifade etti.
 
Libya İçişleri Bakanı Mazin ise Türkiye ile Libya arasındaki dostluğun  uzun yıllara dayandığını belirterek görüşmeden dolayı teşekkürlerini iletti.
 
Görüşmede, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel  Müdürü Mehmet Aktaş ve Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Fitoz  de hazır bulundu.
 
Toplantı, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.
 
 
Bakan Varank, Libyalı bakanlarla görüştü
SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Libya Sanayi ve Madenler Bakanı Ahmed Ali Ebu Heyse ile Libya Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi ile bir araya geldi.
 
Bakan Varank, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile birlikte Türkiye'ye gelen Sanayi ve Madenler Bakanı Ahmed Ali Ebu Heyse'yi makamında kabul etti. Bakan Varank, iki ülke arasındaki tarihi bağların önemine değinerek, her zaman Libya'nın yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Artık Libya'da yeni bir perspektifin açıldığını belirten Varank, "Libya'nın çok güzel ve yeni bir başlangıç yapma şansı var. Burada da global ekonomiye entegre olmak için özellikle sanayi alanında, madencilik alanında, bilişimcilik alanında Libya'nın potansiyelini bir noktaya taşımamız lazım. Bunu da yapacak olan biz bakanlarız. Yakın çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
 
'LİBYA'YI BAŞKA BİR DÜNYA BEKLİYOR'
Bakan Varank daha sonra Libya Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi'yi kabul etti. Bakan Varank, iki dost ülke olarak bundan sonra da ülkeler arasındaki iş birliğini devam ettireceklerini ifade ederek, "Halkımız, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda Libya'nın verdiği desteği hiç bir zaman unutmadı. Biz de Libya kurulduğu günden beri her zaman yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Özellikle yüksek öğretim alanında, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde iki ülkenin beraber hareket etmesi ve Libya'nın kapasitesini artırmak üzere beraber çalışmak istiyoruz. 2021 yılı sonundaki seçimlerle birlikte Libya'yı çok başka bir dünya bekliyor. Bu yeni dönemde Libya'nın potansiyelini mutlaka beraberce açığa çıkarmalıyız" diye konuştu.
 
 
Bakan Kurum, Libya İskan ve İmar Bakanı Ebubekir Muhammed El-Gavi'yle  görüştü
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Libya'nın  yeniden imarı sürecinde, Türkiye olarak başta TOKİ Başkanlığımız olmak üzere  güçlü kurumlarımız ve özel sektörümüz ile gerekli yatırımları yapmaya hazırız."  ifadesini kullandı. 
 
Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya İskan  ve İmar Bakanı Ebubekir Muhammed El-Gavi ile ülkeler arasındaki ilişkilerin  ilerletilmesi, çevre ve şehircilik alanlarında dayanışmanın artırılması  konularında görüştüklerini aktardı.
 
Murat Kurum, "Libya'nın yeniden imarı sürecinde, Türkiye olarak başta  TOKİ Başkanlığımız olmak üzere güçlü kurumlarımız ve özel sektörümüz ile gerekli  yatırımları yapmaya hazırız. Libyalı kardeşlerimizin her zaman yanlarında  olacağız." değerlendirmesini yaptı.
 
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Libyalı mevkidaşıyla bir araya geldi 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Libya Yüksek Öğretim ve  Bilimsel Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi ile görüştü. 
Bakan Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye ile  Libya arasında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi  toplantıları kapsamında ülkemizde bulunan mevkidaşım Yüksek Öğretim ve Bilimsel  Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi ile görüştük. İş birliklerimizin  artması, ortak temennimiz." ifadesini kullandı.
 
  
Bakan Pekcan: Türkiye, Libya'nın kalkınma hamlelerinin yanında
TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, Libya'da son yıllarda yaşanan gelişmeler sonrası ülkenin, tüm kurumlarıyla yeniden ayağa kalkma ve inşa sürecine girdiğini mutlulukla gözlemlediklerini belirtti. Pekcan, "Bu süreçte ülkemiz her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi vermeye devam edecektir. Türkiye tüm kaynakları ile Libya'nın kalkınma hamlelerinin yanında olmaya devam edecektir" dedi.
 
Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye-Libya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı dolayısıyla Türkiye'yi ziyaret eden Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc ve Planlama Bakanı Fahir Miftah Ebuferna ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Pekcan, Libya'nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının, Türkiye'nin Libya'ya yönelik tutumunun temel ilkeleri olduğunu belirtti. Pekcan, "Türkiye, Libya'nın yanında yer almaya devam edecektir. Libya'nın yeniden yapılandırılması sürecinde sanayiden alt ve üstyapı yatırımlarına, sağlıktan enerjiye, eğitimden bankacılığa kadar her alanda yatırım ve teknik iş birliğine yönelik iş birliğimiz devam edecek ve Türkiye bu alanlarda sorumluluk almaya hazırdır" diye konuştu.
 
 
Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 3,6 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Pekcan, "2020 itibarıyla bunun tekrar 3,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını memnuniyetle görüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha da geliştirerek, ticaret hacmimizin çok daha iyi rakamlara ulaşmasını birlikte sağlayacağız" dedi. 
 
Bakan Pekcan, müteahhitlik sektörünün Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en önemli unsurlarından birini oluşturduğuna işaret etti.
 
'İNŞA SÜRECİNİ MUTLULUKLA GÖZLEMLİYORUZ'
Bakan Pekcan, firmaların geçmişten kalan sorunlarının karşılıklı iş birliği ve anlayış içinde çözümünü sağlayabilmek amacıyla ağustos ayında mutabakat zaptı imzalandığını, yürürlüğe girmesinin ardından Türk firmaların Libyalı işveren idarelere görüşme isteklerini içeren başvurularını yaptıklarını kaydetti. Beklentilerinin, görüşme sürecinin geciktirilmemesi, bir an önce çözüm odaklı sonuçlandırılması olduğunu belirten Pekcan, şöyle konuştu:
 
"Geçmişten kaynaklanan sorunların çözümü, hem Libya'nın hem de firmalarımızın geleceğe daha umutla bakmasına yardımcı olacaktır. Firmalarımızın Libya'nın ihtiyaçları ve güvenlik koşulları dikkate alınarak, belli projeler çerçevesinde tekrar işbaşı yapmaları ve Libya'nın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni projelere başlamaları, Libya'daki istikrar ve gelişme sürecini de destekleyecektir ve Türkiye-Libya dayanışmasını tüm dünyaya göstermek açısından da bir zemin olacaktır. Libya'da son yıllarda yaşanan gelişmeler sonrasında, ülkenin tüm kurumlarıyla yeniden ayağa kalkma ve inşa sürecine girdiğini mutlulukla gözlemliyoruz. Bu süreçte ülkemiz her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi vermeye devam edecektir. Türkiye tüm kaynakları ile Libya'nın kalkınma hamlelerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu kapsamda, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinin ivme kazandırmak amacıyla bir yol haritası belirlenmesi önemli bir husustur. Önümüzdeki dönemde diyalog yoluyla iş birliği alanlarını birlikte belirleyeceğimizi ve bu zemin üzerinde ilerleyeceğimizi düşünüyorum."
 
Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc de iki ülkenin uzun tarihe dayanan derin ilişkileri olduğunu belirterek, iş birliğinin artırılmasının önemine dikkat çekti.
 
 
Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Libyalı mevkidaşı ile görüştü
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Libya Maliye Bakanı  Halid El-Mabrouk Abdullah ile bir araya geldi. 
Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Libya Maliye Bakanı  Halid El-Mabrouk Abdullah'ı Bakanlığımızda ağırladık. Yaptığımız görüşmede  Bakanlıklarımız arasındaki iş birliği alanlarını ele aldık." ifadelerini  kullandı.
 
 
Türkiye ve Libya'dan petrol ve doğal gazda iş birliğini geliştirme  kararı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Libya ile  petrol ve doğal gaz başta olmak üzere iş birliğini geliştirme kararı aldıklarını  bildirdi. 
Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Libya Milli Birlik  Hükümeti Petrol ve Gaz Bakanı Sayın Muhammed Ahmed Oun ile verimli bir toplantı  gerçekleştirdik. Petrol ve doğal gaz başta olmak üzere iş birliğimizi geliştirme  kararı aldık." ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER

libya hükümet Dibeybe