Geri Dön
Kültür SanatSelcen Gür Yayıncılığın Geleceğini Değerlendirdi

Selcen Gür Yayıncılığın Geleceğini Değerlendirdi

Yayıncılıkta sekizinci yılına giren Tara Kitap’ın kurucusu Selcen Gür yayıncılık sektörünü değerlendirdi.

Selcen Gür Yayıncılığın Geleceğini Değerlendirdi

Kur artışına ve enflasyona bağlı olarak maliyetlerinin çok arttığına dikkat çeken Gür ‘Yayıncılığa ilk başladığımızda daha çok çeviri kitaplara yönelmiştik. Türkçeye kazandırmak istediğimiz yabancı dilde yazılmış kitapların telif haklarını satın alıyor ve basıyorduk. Telif hakları dövizle satın alındığı için, butik bir yayınevi olarak bu telifleri ödeyebilmek bizim için lüks oldu artık.’ şeklinde açıklamada bulundu.

Benzer ölçekteki butik yayınevlerinin baskısı tükenen kitapları yeniden basmayı düşünmediğini, kapak kağıdı bulmanın dahi zorlaştığını, satış adetleri ve fiyatlarının maliyetleri karşılamaya yetmediğini belirten Selcen Gür önümüzdeki dönemde yazar destekli yayıncılığın artacağına işaret etti. ‘Özellikle pandemi döneminde yazı atölyelerine katılan ve yazdıklarını kitaplaştırmak isteyenlerin sayısı çok arttı. Diyebilirim ki okumaktan daha çok yazmaya meyleder olduk. Pek çok küçük ve orta ölçekli yayınevinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bu zor dönem belki de kitaplarını yayınlatmak isteyenlerin baskı maliyetlerini kendilerinin üstlenmesiyle aşılabilir.’

Gür ‘Kitaplarımızı okura ulaştırabilmek için büyük dağıtımcılarla çalışmak durumunda kalıyoruz. Büyük dağıtımcılar her bir kitabın yüzde 60’ını kendilerine, 40’ını yayınevlerine bırakacak şekilde anlaşma yapıyorlar. Satamadıkları kitapları ise yayınevlerine iade ediyorlar. Böylelikle risk almadan, kitabı üretmeden kitabın kazancı üzerinde pay sahibi oluyorlar’ diyerek yayıncılığın geleceği için kitaplarda sabit fiyat uygulamasının yayınevlerinin ayakta kalması için önemli bir adım olduğunu, sabit fiyatla ilgili yasayı beklediklerini ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler