Ofis İçindeki En Saçma Yasaklar 25 August, 3:48'de eklendi

Plazalarda çok acayip bir yasak döngüsü vardır. Kulağa saçma gelen durumlar çok klişe yasaklara dönüşebiliyor buralarda. Yasaklar arasında esnemek, izinsiz tuvalete gitmek, başkasından ilaç istemek bile var..

1.
Esnemek
Hepsini dahil etmek istemiyoruz ama genel olarak bir çok ofiste esnemek, motivasyon düşürdüğü için yasak.:) Kulağa hoş gelmediğinin farkındayız ama durum ne yazık ki böyle. Motivasyonu düşürdüğü için ve sırf uzaktan bakınca “yok yok çalışmıyor uyuyor.” görünümü yarattığı için bazı iş yerleri ciddi ciddi esnemeyi yasaklıyorlar.
2.
Enerji İçeceği İçmek
Bunun mantığını inanın biz de çözemiyoruz. Normalde enerji verdiği için içilmesi tavsiye edilen bir içeceğin, enerjinin her daim yüksek olması gereken yerde yasaklanması biraz acayip bir durum evet ama ne yazık ki durum bundan ibaret. Bazı iş yerlerinde enerji içeceği içmek yasak.
3.
İzinsiz Tuvalete Gitmek
Okulu bitirdik, kaç yaşında adam olduk hala tuvalete gitmek için izin mi isteyeceğiz? diye sorma. Tabi ki isteyeceksin, iş yeri dingonun ahırı mı?:) Genel olarak bir çok iş yerinde direk izin olarak sormak gerekmese bile, en azından “ben tuvalete gidiyorum.” diye haber vermek gerekiyor. Bir nevi ilan etmeden bu tür işler kolay olmuyor anlayacağınız.:) Tuvalete gidecekseniz bunu da bilecekler.
4.
Yöneticiden Önce Çıkmak
Senin işin bitmiş, eyvallah ama patronun işi bitmemiş, hiç çıkmak olur mu? Orası senin babanın ofisi değil ya! Mesai saati de neymiş!” Kim çıkarıyor bunları?”çıkamazsın arkadaşım patron çıkmıyor sen nereye gidiyorsun anlayışı da genel olarak iş yerlerinin en temel sorunudur. Ve çoğu zaman adamın keyfini beklemek zorunda kalırsınız. O çıkmadan ofisten ayrılmak yasak! Bekleyeceksin.
5.
İş Saatlerinde Telefonla Konuşmak
Burada bahsettiğimiz tabi ki de uzun uzun telefon muhabbetleri değil. Genel olarak bazı iş yerlerinde telefonu eline almak dahi yasak! Acil bir durumda mesaj atmak, çalınca cevap vermek falan bunlar hep lüks. Böyle durumlarda hemen tuvalete kaçman gerekir ki o da zaten önceli maddelerde yasaklanmıştı.
6.
Şirket Dışı Mail Atmak
Şirket dışı mailleşmek tabi ki yasak. Çoğu zaman şirket, tamamen interneti kapatıp, sadece maili kullanmana izin verir ki motivasyonun düşmesin. Bunlar hep motivasyon için gerekli olan şeyler.:) Sorgulamak gerekmez patron demişse he de geç, yapacak bir şey var mı ki?
7.
Mesai Saatleri İçinde Çay İçmek
O kadar işle boğuşursun, bir sürü mail, telefon yönetirsin tam işlerin hafiflediği bir noktada “dur” dersin” kendime bir çay ısmarlayayım” hemen bir çift göz üzerine beliriverir, “yok öyle yağma, Ne çayı, çay yasak!” :) “Haydee o da mı yasak?” deme. Çoğu şirkette mesai saatleri dahilinde çay içmek yasak. Nedenini de İsviçreli Bilim adamları hala araştırıyor.