Kabine değişikliği yapıldı! İşte üç yeni bakan...

21 Nisan 2021 Çarşamba - 1:04 | Son Güncelleme : 21 04 2021 - 2:12

Son dakika haberi... Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığına Mehmet Muş atandı.


 Kabinede flaş değişiklik. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı diye ikiye bölündü.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığına  Mehmet Muş  atandı.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı  bakanlıklara yapılan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.   Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre, Aile  ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmet birimleri şunlardan oluştu:  "Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel  Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel  Müdürlüğü, Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlar Genel  Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Bilgi  Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Strateji  Geliştirme Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Eğitim  ve Yayın Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Basın ve  Halkla İlişkiler Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü."
 
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hizmet birimleri ise şunlar  oldu: "Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü,  Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Hukuk  Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve  Teftiş Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Mali  Yardımlar Dairesi Başkanlığı, Personel Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri  Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü."
 
   
 
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı  Kararnamesi'yle kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, mükerrer sayıda  yayımlanan kararla Vedat Bilgin atandı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'in öz geçmişi
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954'te  Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt'ta tamamlayan Bilgin,  Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde "Şehirleşme ve Sanayileşme  İlişkileri" konusunda yüksek lisans çalışmasını, "Türkiye'de Sanayileşme  Politikaları ve Demokratikleşme Süreci" adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi  alanında doktorasını tamamlayan Bilgin, York Üniversitesinde misafir öğretim  üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde "Orta Doğu Toplumlarında  Modernleşme Sorunları" konulu uluslararası çalışmada yer aldı. Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde  Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi  Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri  İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu. 26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak  Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği  görevini yürütüyordu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk  babası.
 
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi  Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine  Derya Yanık getirildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı  Kararnamesi'yle kurulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, mükerrer sayıda  yayımlanan kararla  Derya Yanık atandı.
 
 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın öz geçmişi
 
 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 1972'de Osmaniye'nin  Kadirli ilçesinde doğdu.  İlköğrenimini Kadirli'de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu  Lisesi'nde tamamlayan Yanık, 1995'te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden  mezun oldu ve Aralık 1996'da İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. Serbest avukat olarak çalışmaya başlayan ve aynı zamanda AK Parti  İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olan Derya Yanık, 2004-2014 yılları  arasında 5 ve 6. dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı ve AK Parti  Grup Sözcülüğü görevlerinde de bulunan Derya Yanık, AK Parti 7. Olağan Büyük  Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmişti.
 
 
Ticaret Bakanlığına AK Parti İstanbul Milletvekili  Mehmet Muş atandı. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi  Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Karara göre, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince, Ticaret  Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilerek yerine Mehmet Muş getirildi. Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve  ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve  Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State  University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yapan  Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında  tamamladı. Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AK  Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlenen ve çalışmalar  yürüten Muş, sırasıyla, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu  Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.
 
Muş, 2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili oldu, 25,  26. ve 27. dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de  Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri yapan  Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK  Parti Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini  üstlendi. 2014 yılında AK Parti MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan  Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulunan Muş, AK Parti’nin 2.  Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi. Muş, AK Parti Grup Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul  Milletvekilliği görevini yürütüyordu.  İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.
 

KARARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN