İtalya Avustralya'ya Astrazeneca aşısının ihracatını durdurdu

AA |  04 Mart 2021 Perşembe - 22:22 | Son Güncelleme : 04 03 2021 - 22:22

İtalya, Astrazeneca firmasının ürettiği koronavirüs aşısının Avustralya için ayrılan 250 binden fazla dozun ihracatını durdurdu.


İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İtalya'nın Astrazeneca'dan önceki yetkilendirme taleplerinin az miktarda ve bilimsel araştırma maksatlı olmasından ötürü izin verdiği belirtilirken, son izin talebinin 250 bin 700 doz aşı için olduğu bilgisi verildi.
 
Açıklamada, İtalya'nın Avustralya'ya yönelik bu ihracata izin vermeme gerekçeleri şöyle sıralandı:
 
"Alıcı ülkenin yönetmelik uyarınca 'savunmasız' olarak nitelenen kategoride olmaması, AB ve İtalya'da aşı sıkıntısının sürmesi ve Astrazeneca'nın aşı tedarikinde yaşadığı gecikmeler, İtalya ile AB ülkelerine sağlanan doz miktarına kıyasla izin talep edilen doz miktarının yüksekliği."
 
Avrupa Komisyonu durdurma önerisini onayladı
 
Bakanlık açıklamasında, İtalya'nın ihracat iznini durdurma önerisinin Avrupa Komisyonu tarafından da onaylandığı belirtildi.
 
Durdurma kararının, Avrupa Komisyonu'nun 30 Ocak’ta kabul ettiği 2021/111 sayılı AB Yönetmeliği uyarınca aşının da olduğu belirli ürünlerin ihracatına yönelik getirilen izin şartı çerçevesinde alındığı açıklandı.
 
Astrazeneca'nın AB’ye ilk çeyrekte sağlamayı taahhüt edip, sonradan kesinti yapması sebebiyle AB’nin getirdiği kontrol rejimi, böylece ilk kez bir üye devlet tarafından uygulanmış oldu.