İngiliz mutasyonu nasıl yayıldı? Alfa varyantı daha mı bulaşıcı?

08 Haziran 2021 Salı - 16:57 | Son Güncelleme : 08 06 2021 - 16:57

2020 yılının aralık ayından bu yanan İngiltere'de ortaya çıkan mutasyon 50'yi aşkın ülkeye yayılmıştı. Alfa varyantı adı verilen İngiliz mutasyonu ile ilgili çarpıcı bir araştırma yayınlandı. Bilim insanları, İngiltere'de baskın hale gelen mutasyonun izini sürdü. Yapılan son çalışmada orjinal koronavirüsü bastıran ve kabus haline gelen alfa varyantının sırrını ortaya çıkardı. Peki, Alfa varyantı nedir? Alfa varyantı nasıl ortaya çıktı? İngiliz mutasyonu nasıl yayıldı? İşte Alfa varyantına ilişkin çarpıcı araştırma...


Geçen aralık ayından bu yana İngiltere'de ortaya çıkan İngiliz mutasyonu ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını  tüm dünyada etkisini hale sürdürüken, bilim insanları yeni çalışmalar yayınlamaya devam ediyor. Milyonlarca can alan ve dünyanın farklı bölügelerinde farklı mutasyonlarla birlikte etkisini daha da arttıran salgınla ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Yeni bir araştırmanın çarpıcı sonuçları ise 'varyant' kâbusuna açıklama getiriyor. Birkaç aydır salgınla ilgili dillere pelesenk olan 'varyant' ya da 'mutasyon'lar ise bilim insanlarının üzerinde en çok kafa yorduğu şeylerden birine dönüştü. 
 
 
VARYANT NEDİR?
 
Varyant kelimesi, dünyanın birçok farklı ülkesinde ortaya çıkan ve Kovid-19'un değişikliğe uğrayarak daha bulaşıcı ve/ya öldürücü hale geldiğini anlatmak için kullanılan terim haline dönüştü. 
 
ALFA VARYANTI NEDİR? 
 
İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona 'Alfa Varyantı' adı veriliyor. 
 
MUTASYONLU VİRÜS DAHA MI BULAŞICI? 
 
ABD’de yapılan yeni bir çalışma, koronavirüsün orijinal halinden daha bulaşıcı olan Mutasyonlu virüsün insanların bağışıklık sisteminden kaçabildiğini ortaya çıkardı.
 
Yapılan çalışmada bilim insanları, alfa varyantının bağışıklık sisteminin ilk savunmasını devre dışı bırakarak virüsün vücutta hızla çoğalmasına neden olduğunu keşfetti.
 
Bu durum Alfa varyantını sadece diğer tüm varyantlardan güçlü kılmakla kalmayıp, aynı zamanda alfa varyantıyla enfekte olan insanların hastalığı daha ağır semptomlarla geçirmesine neden oluyor.
 
 
ALFA VARYANTI PEK ÇOK ÜLKEDE BASKIN HALE GELDİ!
 
İngiliz araştırmacılar, Aralık ayında ülkelerinde yeni bir mutasyonlu koronavirüsün yayıldığını keşfetmişti. Alfa adı verilen varyant nisan ayına kadar, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede baskın varyant haline geldi
 
Alfa varyantı o dönemden beri dünyadaki en çok yayılmış ve en baskın haldeki mutasyon olma özelliğini sürdürüyor.
 
BAĞIŞIKLIK SAVUNMASINI DEVRE DIŞI BIRAKIYOR!
 
ABD’de California Üniversitesi San Francisco (UCSF) tarafından yapılan yeni bir çalışma alfa mutasyonun, insan vücudundaki ilk bağışıklık savunmasını devre dışı bırakarak varyantın çoğalması için daha fazla olanak tanıdığını ortaya koydu.
 
Yale Tıp Fakültesi'nde virolog olarak görev yapan Dr. Maudry Laurent-Rolle, durumu çok etkileyici olarak değerlendiriyor ve şunları söylüyor: Başarılı bir virüs, bu ilk savunma sisteminin ötesine geçmelidir. Bunu yapmakta ne kadar başarılı olursa, virüs de o kadar iyi durumdadır.
 
DİĞERLERİNDEN FARKLI 23 MUTASYONU VAR!
 
Araştırmacılar, alfa varyantının onu diğer koronavirüslerden ayıran 23 mutasyona sahip olduğunu belirterek, varyant İngiltere'de artmaya başladığında bu genetik değişiklikleri incelemeye ve neden diğer mutasyonlu koronavirüslerden daha hızlı yayıldığına dair açıklamalar aramaya başladı.
 
Araştırmacılar, koronavirüsü kaplayan ve onun hücreleri istila etmesine izin veren başak proteinini değiştiren dokuz mutasyona odakladı. Bu mutasyonlardan biri, virüsün hücrelere daha sıkı bağlanmasına yardımcı olarak ve potansiyel olarak başarılı bir enfeksiyon şansını artırıyor.
 
Ancak alfa varyantı insan bağışıklık tepkisini de etkiliyor. Bilim insanları insan akciğer hücrelerinde koronavirus üretti ve alfa ile enfekte olan hücreleri koronavirüsün daha önceki varyantları ile enfekte olanlarla karşılaştırdı.
 
Böylece alfa varyantı içeren akciğer hücrelerinin, bir dizi bağışıklık savunmasını çalıştıran bir protein olan interferonu önemli ölçüde azalttığı ortaya çıktı.
 
Öte yandan alfa hücrelerinde, normalde interferon tarafından çalıştırılan savunma genlerinin, diğer varyantlarla enfekte olmuş hücrelere göre daha sessiz olduğu anlaşıldı.
 
 
GÖRÜNMEZ HALE GELİYOR 
 
Araştırmacıların vardığı sonuca göre "Alfa varyantı kendini görünmez hale getiriyor". Alfa ile enfekte olmuş hücrelerin, “Orf9b” adlı bir genin çok fazla kopyasını (virüsün diğer versiyonlarından 80 kat daha fazla) yaptığı anlaşıldı.
 
Alfa varyantının çok daha fazla Orf9b proteininin üretimini zorlayan bir mutasyon taşıdığı bulundu. Bu proteinler, insan Tom70 proteinlerini toplayarak, interferon üretimini ve tam bir bağışıklık tepkisini azaltıyor.
 
Böylelikle saldırıya karşı korunan virüsün kendi kopyalarını oluşturma olasılığı haliyle daha yüksek oluyor.
 
CEHENNEM BAŞLIYOR!
 
Araştırma ekibi bu durumu şöyle tanımlıyor: "Cehennem başlıyor. Alfa ile enfekte olmuş kişiler diğer varyantlara göre daha güçlü bir tepki gösteriyor. Viral yüklü mukusları, sadece ağızlarından değil burunlarından da döküyorlar. Bu nedenle, alfa varyantı daha fazla insana kolayca bulaşabiliyor”.