Gazetevatan.com » Yazarlar » Facebook’ta değişim rüzgarları

Facebook’ta değişim rüzgarları

13 Mayıs 2018 Pazar


Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, kurulduğu günden bu yana en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Son birkaç yıldır kullanıcıların ilgisinin azalmasıyla kan kaybı yaşayan Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrası ise ciddi itibar kaybı yaşadı. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, skandal sonrası tüm sorumluluğu üstlendiğini açıkladı ve gemisini kurtaran kaptan olmak için kolları sıvadı.

Gençler gitti, yaşlılar geldi

Araştırmalar Facebook’un yaş ortalamasının yükseldiğini gösteriyor. Aylık aktif 2.2 milyar kullanıcının olduğu Facebook’ta 25-34 yaş kullanıcılar yüzde 30 ile en büyük orana sahip. En çok 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılar hesaplarını kapatırken, en çok kullanıcı artışı 55 yaş üstünde. Gençler Facebook’u ebeveynlerine bırakıp başka sosyal ağlara gitme eğiliminde. Facebook, gençleri tekrar kazanmak için yeni projeler geliştiriyor.

Çöpçatanlık yapacak
 
Facebook’un her yıl düzenlenen F8 Geliştiriciler Konferansı’nda çöpçatanlık uygulaması geliştirdiği duyuruldu. Zuckerberg, 200 milyon Facebook kullanıcısının ‘ilişkisi yok’ olarak listelendiğini ve bunun için bir şeyler yapılması gerektiğini açıkladı. Facebook’un çöpçatanlık uygulamasında gizlilik ön planda tutulup, konum, ortak ilgi alanı ve etkinlik bazında kullanıcıların tanışması sağlanacak. 
 
Kripto para işine mi giriyor?
 
Facebook, Bitcoin ile birlikte tanıştığımız blockchain teknolojisine ilgisiz kalmadı. Facebook Messenger’ın başındaki David Marcus artık Blockchain araştırmaları yapacak ekibin başında olacak. Facebook’un Blockchain teknolojisini hangi amaçla kullanacağı açıklanmadı ancak bir dönem kendi sanal para birimini yaratmayı düşünen Facebook’un Blockchain teknolojisini kullanarak kendi kripto para birimini piyasaya sürmesi sürpriz olmaz.
 
Kullanıcı verilerini ABD’ye taşıdı
 
Avrupa Birliği’nde 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu  (GDPR - General Data Protection Regulation) karşısında sıkıntı yaşamak istemeyen Facebook İrlanda’daki merkezinde saklanan AB vatandaşı kullanıcılara ait tüm verilerini yasaların daha esnek olduğu ABD’ye taşıdı. 
AB, veri gizliliği kanununa aykırı durumlarda şirketlere yıllık gelirinin yüzde 4’ü kadar ceza kesebiliyor. Facebook’un gelirini göz önünde bulunduracak olursak 1,6 milyar dolarlık muhtemel bir cezaya karşı önlem alınmış oldu.
 
Güvenli Facebook
 
Mark Zuckerberg bu yılın başında itirafta bulunmuştu; “Tüm hataları ve kötüye kullanımları engelleyemeyiz; ancak şu anda politikalarımızı uygularken ve araçlarımızın kötüye kullanımını engellerken çok fazla hata yapıyoruz.” 
Bu itiraf sonrası Facebook tüm süreçlerini sil baştan yeniden yapılandırmaya başladı. Şirket içi uygulama kılavuzları ve itirazda bulunma süreçlerini yeniden düzenlenerek içeriklere yapılan itirazların daha hassas ve hızlı bir şekilde ele alınması hedefleniyor. Kullanıcıların kendilerini güvende hissedeceği bir sosyal ağ için radikal kararların alınması gündemde.
 
Facebook WhatsApp ilişkisi istifa getirdi
 
2014’te Facebook’un 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ın kurucu ortağı Jan Koum, CEO olarak görevine devam ediyordu. Whatsapp’ın Facebook ile fazla içli dışlı olmasına karşı çıkan Koum, görevinden istifa etti. Zuckerberg, Facebook ve WhatsApp arasındaki bağın güçlenmesinden yana ve WhatsApp’ın yeni CEO’su Chris Daniels oldu.
 
Yeni üst yönetim
 
Geçtiğimiz günlerde ise Mark Zuckerberg’e bağlı çalışan üst düzey yöneticilerin görevlerinde önemli değişiklikler yapıldı. Instagram, WhatsApp, Messenger ve Facebook gibi ana uygulamaların denetiminden Chris Cox sorumlu olacak. Haber Kaynağı biriminin başında bulunan Adam Mosseri ise Instagram’ın üst yönetimine transfer edildi.