• Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Yeni market genelgesi! Tam kapanmada marketlerde kaça kadar açık? Marketler hangi ürünleri satabilecek? Marketlere yeni tedbirler geldi!

Yeni market genelgesi! Tam kapanmada marketlerde kaça kadar açık? Marketler hangi ürünleri satabilecek? Marketlere yeni tedbirler geldi!

04 Mayıs 2021 Salı - 9:23 | Son Güncelleme : 04 05 2021 - 9:24

Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanma ülke genelinde devam ediyor. Tam kapanmayla birlikte milyonlar yasakların kapsamını, nerelerin açık olup olmadığını ve günlük işlemleri ile ilgili kısıtlamaların kapsamını merak ediyor. Tam Kapanma kararının ardından yayınlanan İçişleri Bakanlığı Tam Kapanma Tedbirleri merak edilirken alınan yeni kararlar da vatandaşın gündeminde olmaya devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Bakanlık, sokağa çıkma kısıtlamasında suistimallerin önüne geçmek amacıyla aldığı yeni market tedbirlerini tek tek açıkladı. Peki, Hafta içi marketler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Tam kapanmada marketlerde satışa izin verilen ürünler hangileri? Marketlere gelen yeni tedbirler neler? İşte Hafta içi marketlerin çalışma saatleri ve marketler için alınan yeni tedbirler...


Tüm dünyayı etkisi altında alan koronavirüs nedeniyle Türkiye, 17 günlük tam kapanmaya girmişti. Tam kapanmanın kapsamı, kısıtlamalar, yasaklar milyonlar tarafından merak edilirken İçişleri Bakanlığı, suistimallerin önüne geçmek amacıyla yeni tedbirler almaya devam ediyor ve vatandaşları kısıtlamaların kapsamı hakkında sık sık bilgilendiriyor. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge  gönderdi. Genelgeye göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel  ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde satışına sınırlama getirilen ürünler tek tek genelgede açıklandı. Peki, Hafta içi marketler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Tam kapanmada marketlerde satışa izin verilen ürünler hangileri? Marketlere gelen yeni tedbirler neler? İşte  Hafta içi marketlerin çalışma saatleri ve marketler için alınan yeni tedbirler...
 
 
MARKETLERE YENİ TEDBİRLER GELDİ!
 
İçişleri Bakanlığı, marketlerde (zincir ve süper  marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin  dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğini bildirdi. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Market Tedbirleri"  konulu genelge ile tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile  ilgili usul ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda daha önce illere gönderilen ve sokağa çıkma kısıtlaması  sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı  olacağı belirtildi. 
 
HAFTA İÇİ MARKETLER KAÇTA AÇILIYOR, KAÇTA KAPANIYOR?
 
Genelgede, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını  karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav,  kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında  faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı  kalacağına yeniden değinildi.
 
İŞTE TAM KAPANMADA MARKETLERDE SATIŞA İZİN VERİLEN ÜRÜNLER 
 
Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek  yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve  kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler duyuruldu.
 
Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların  zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün  satışına izin verilmeyecek.
 
7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler  dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları  ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
 
Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra  marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak,  kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri,  hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
 
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci  maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle  alınacak.
 
Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim  ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine  getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete  neden olunmayacak.