Geri Dön

Yangın bombası nedir? Yangın söndürme bombası nasıl çalışır, ne işe yarar?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrası konteynrların devrilmesi nedeniyle çıkan yangın İskenderun Limanı'nda sürüyor. İskenderun Limanı'ndan çıkan yangını söndürmek amacıyla bu akşam yangın söndürme bombası atılıyor. Vatandaşların uyarıldığı bu gelişme sonrası yangın bombası nedir, yangın söndürme bombası nasıl çalışır, ne işe yarar? İşte detaylar...

Yangın bombası nedir? Yangın söndürme bombası nasıl çalışır, ne işe yarar?

Yangın bombası nedir, yangın söndürme bombası nasıl çalışır sorularının yanıtı merak ediliyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrası İskenderun Limanı'ndan çıkan yangının söndürme çalışmaları sürüyor. Limanda konteyırların devrilmesi sonrası çıkan yangın devam ederken bu akşam yangına yangın söndürme bombası ile müdahale ediliyor. Vatandaşların uyarıldığı bu gelişme sonrası yangın bombası nedir sorgusu da başladı.

YANGIN BOMBASI NEDİR?

Yangın söndürme bombasının İngilizce karşılığı fireball'dır. Bu cihaz kısa süre içerisinde yangını söndürme özelliğine sahiptir.

Yangın söndürme topu, yangın alevinin değmesiyle otomatik patlar. Küçük oluşu nedeniye tercih edilir. Yangına müdahale kolaylaşır.

Alevle temas ettikten 3 ile 5 saniye sonra patlayan yangın topu, saniyeler içinde yangını söndürür. Tek bir top açık alanda 3 metreküplük alana etki eden yangınları söndürmeye yeter.