Geri Dön
GündemSefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması: Belge eksik...

Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması: Belge eksik...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu ile ilgili, “Projeler hazır, yatırımcılar hazır, finansmanı hazır. Ama bir imza eksik. Neden?” diye sormuştu. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yanıt geldi. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu Projesi’nde, sondaja dayalı zemin etüt raporu, jeolojik plan ve kesit kesin projeleri, deprem etüd raporu gibi önemli belgelerin eksik olduğuna dikkat çekti.

Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması: Belge eksik...

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu bir yıla yakındır sadece imza bekliyor” iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Beylikdüzü-Sefaköy (İncirli-Sefaköy-TÜYAP) Raylı Sistem Hattına ait proje ve dokümanlarının incelenmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtilen açıklamada, “Söz konusu hattın Projelerinin incelenmesinde Genel Müdürlüğümüzün onay verebilmesi için zorunlu olan ‘kesin proje’ vasfında proje teslim edilmediği, avan aşamada kalmış doküman sunumu yapılmış, eksikler ise temsilcileriniz ve proje firmanıza bildirilmiştir” denildi.

YAPILAN TOPLANTILARA RAĞMEN “EKSİKLİKLER” GİDERİLMEDİ

Devam eden süreçte proje firmasının yaptığı sunumlar ve gerçekleşen teknik toplantılar sonucunda hazırladığı doküman ve çalışmaların AYGM’ye ulaştığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ancak, ilave dokümanlarda da hala asal eksikliklerin mevcut olduğu tespit edildi. Sondaja dayalı Zemin Etüt Raporu, Jeolojik Plan ve Kesit Kesin Projeleri, Deprem Etüd Raporu, Mimari Kesin Projeler, tünel ve istasyon kazı-destek sistemleri başta olmak üzere onayımıza esas olmazsa olmaz projeler, halihazırda sunulmamış bulunuyor. Detaylı eksik listesinin ‘kesin proje’ çalışmasının ilgili mevzuat gereği sunulması ve Sefaköy-Beylikdüzü kesimine ait Fizibilite Etüdünün iletilmesi ile teknik incelememiz nihai hale getirilerek, Genel Müdürlüğümüz görüşü verilebilecektir. Söz konusu hatta paralel Mahmutbey Esenyurt hattı Genel Müdürlüğümüz teklifi ile yatırım programına alınıp dört yıl önce ihalesi yapılmış olup fakat İBB hiç bir çalışma yapmamaktadır. İBB iş yapmak istiyorsa; Enerjisini Mahmutbey Esenyurt hattı için kullanabilir.”

Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığından son dakika açıklaması: Belge eksik...

İBB İMZA BEKLİYOR AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Milyonlarca vatandaşın kullanacağı İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü Metrosu'nun yapımını kimse engelleyemeyecek. Projeler hazır, yatırımcılar hazır, finansmanı hazır. Ama bir imza eksik. Neden?” diye sormuştu. İBB'den de yapılan açıklamada, proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanan, finansı hazırlanan, şehrin batı yakasındaki 3,5 milyon kişiye hizmet verecek 18,4 km'lik Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu'nun Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan onay beklediği belirtilerek, “6 raylı sistem hattıyla entegrasyon sağlayacak, metrobüs ve E-5 trafiğini rahatlatacak çok önemli proje, bir yıla yakındır sadece imza bekliyor.” denilmişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler