Geri Dön
Gündem‘Korkmaz’ı Öcalan öldürttü’

‘Korkmaz’ı Öcalan öldürttü’

Cezaevinde bulunan emekli Albay Cemal Temizöz, “Siyasallaşan PKK Teörürü” adlı kitap yazdı

‘Korkmaz’ı Öcalan öldürttü’


Cizre’deki faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan emekli Albay Cemal Temizöz, “Siyasallaşan PKK Teörürü” adlı kitap yazdı. Temizöz, kitabında PKK’daki iç hesaplaşmalı ve örgüt üyelerinin itiraflarını anlattı

‘Korkmaz’ı Öcalan öldürttü’
1993-1995 yılları arasında Cizre’de işlenen faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak 2009’da tutuklanan ve halen Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Emekli Albay Cemal Temizöz, “Siyasallaşan PKK Teörürü” ismini taşıyan bir kitap kaleme aldı. Kitabında, PKK’daki iç hesaplaşmalar ve bölücü örgüt üyelerinin itiraflarına yer veren Temizöz, PKK’nın önde gelen isimlerinden Mahsun Korkmaz’ın ölüm emrinin Öcalan tarafından verildiği belirtiyor: “Agit(K) Mahsun Korkmaz, 40 kişilik HRK grubuyla 8 Mart 1986 tarihinde Gabar Dağı’nda köyüne yakın bir yerde iken güvenlik güçlerinin pususuna düştü. Pusu bölgesinden kurtulmayı başaran grubun ön tarafındakiler. Agit (K) arkada, arkadakileri de ön taraftadır diye bölgeden uzaklaştılar. Ancak grubun önemli bir eksiği vardı, Agit (K) Mahsun Korkmaz tabanca ile sırtından vurularak öldürülmüştü. Terör örgütü cephesinde bir sır gibi kalan bu ölümün infazını aslında Abdullah Öcalan vermişti. ‘En iyi Mahsun Korkmaz ölü Mahsun Korkmaz’ mantığı ile gelecekte kendisine çok önemli bir rakip olarak gördüğü Agit (K)’in ölüm emrini kuryeler vasıtasıyla çok güvendiği Şırnak Çetinkaya köyünden Selim (K) Fevzi Aydın’a ulaştırdı. Fevzi Aydın’da fırsatını bularak çatışmada Agit (K)’yı öldürdü. Bu olaydan bir yıl sonra da (1987) Fevzi Aydın örgütün İran sorumlusu yapıldı. Halen akibeti bilinmiyor. Eğer PKK terör örgütü müzahir çevreler bir hakikat peşindeyseler işte hiçbir yerde yazılmayan ve ifade edilme cesareti gösterilmeyen bu hakikati bir yere not etmelidirler.”

Temizöz, bir başka örgüt içi hesaplaşma ise şu şekilde anlatılıyor: “Mehmet Şener, PKK-Vejin (PKK-Diriliş)’in temellerini attı. Mehmet Şener divan başkanlığını yaptığı kongreden sonra Abdullah Öcalan’ın talimatı ile tutuklandı. Şam’da tutuklu iken ARGK Komutanı Sarı Baran(K), Cihangir Hazır ile HPP (Partiyi Koruma Teşkilatı İstihbarat) Komutanı Fuat (K) Abdurrahman Kayıkçı’nın yardımı ile kaçmasına rağmen 1991’de Kamışlı’da saklandığı evde Suriye istihbaratı (El-Muhaberat) ve PKK’lılar tarafından yakalanarak infaz edildi.”