Geri Dön
Gündemİlk kazma vuruldu

İlk kazma vuruldu

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde çalışmalar başladı. 1 yıl sürmesi beklenen zemin etüdü raporlamaları için Kandilli-Akıntı Burnu arasında Türk ve Singapur bandıralı iki gemiyle yapılan sondaj 3 Ağustos’ta bitecek

İlk kazma vuruldu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Boğazın altından geçecek Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde ilk kazma vuruldu. Mühendislik hizmetleriyle ilgili bakanlığın açtığı ihale geçtiğimiz Şubat ayında sonuçlanmıştı. İhaleyi kazanan firma, Boğaz’ın altından geçecek olan ve 3 katlı olması planan tüp tünelin yerleştirileceği bölgede zemin etüdü çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başladı. Çalışmalar kapsamında Türk bayraklı Alcatras ile Singapur bayraklı Fugro Scout isimli gemilerle Kandilli ile Akıntı Burnu arasındaki bölgede zemin tarama işlemleri yapılıyor. 24 Haziran’da başlayan çalışmanın 3 Ağustos’ta bitmesi planlanıyor. Gemilerin iki aylık süreç boyunca Kandilli ile Akıntıburnu arasındaki bölgede sismografik haritalama başta olmak üzere akıntı hızı ve tünellerin tüplerin yerleştirileceği hat boyunca zemini tarayacağı öğrenildi. Proje kapsamında sahada sürdürülecek olan hazırlık çalışmalarının bir yıl sürmesi bekleniyor.

3 katlı olacak

İstanbul Boğazı’nda suyun altından geçecek tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.Tünelin bir ayağı Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli’den başlayacak, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanacak.İkinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayacak ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanacak. Yol iki gidiş iki geliş olarak çift şerit olacak. Tünel, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.