Geri Dön

Anayasa’nın 24. maddesi ve 41. maddesi nedir, içeriği ne? Hangi maddeler eklenecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de anayasa toplantısı düzenlendi. Anayasa konulu toplantıda başörtüsüne anayasal güvence getirecek düzenleme ve bunun yanında ailenin yapısının korunmasına yönelik anayasal değişiklik ile ilgili düzenleme yapılacak. Anayasa'nın 24. maddesine 2 fıkra eklenmesiyle ilgili görüşme yapılıyor. Peki, Anayasa’nın 24. maddesi ve 41. maddesi nedir? Hangi maddeler eklenecek? Başörtüsü anayasal güvence altına alındı mı? İşte detaylar…

Anayasa’nın 24. maddesi ve 41. maddesi nedir, içeriği ne? Hangi maddeler eklenecek?

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Anayasa toplantısı düzenlendi. AK Parti'nin başörtüsüne anayasal güvence hazırlığı çalışmaları kapsamında Anayasa’nın 24. Maddesine yeni maddeler eklenecek. Peki, Anayasa’nın 24. maddesi ve 41. maddesi nedir? Hangi maddeler eklenecek? İşte detaylar…

ANAYASANIN 24. MADDESİ NEDİR, İÇERİĞİ NE?

Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. 14’üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.

ANAYASANIN 41. MADDESİ NEDİR, İÇERİĞİ NE?

Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. (1) (2)

Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.

(1) Bu maddenin kenar başlığı “I. Ailenin korunması” iken, 7/5/2010 tarihli ve 5982 sayılı Kanunun 4’üncü maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(2) Bu fıkraya, 3/10/2001 tarih ve 4709 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle,” ve eşler arasında eşitliğe dayanır” ibaresi eklenmiş ve metne işlenmiştir.