Yüzünüze Asla Sürmemeniz Gereken En Zararlı Şeyler 08 October, 1:27'de eklendi

Cildiniz için faydalı olduğu söylenen ama aslında zararlı olan en zararlı maddeler..

1. Limon
Limon da karbonatta olduğu gibi ph değeri bakımından yüz için uygun bir madde değildir. Ph değeri 2 olan limon suyu cildin asit dengesini bozar. Turunçgillerin içerdiği yağlar fototoksik olduğu için cildin güneş ışığından gördüğü zararın artmasına neden olur.
2. Saç Spreyi
Makyaj sabitleyici olarak saç spreyi kullanabileceğinizi duymuş olabilirsiniz daha önce. Ama bunu aklınızdan bile geçirmeyin. Peki saçınıza sprey sıkarken yeterince dikkatli davranıyor musunuz? Bu konuda da biraz daha hassas davranmakta fayda var. Saç spreyi zildi kurutur, gözenekleri kapatarak cildin oksijensiz kalmasına ve dolayısıyla erken yaşlanmaya neden olur.
3. Şeker
Ev yapımı scrublar kullanıyorsanız eğer şekerin bu scrubların vazgeçilmezi olduğunu da biliyorsunuzdur. Vücudunuz için hazırladığınız scrublar ölü deriden kurtulmada oldukça faydalıyken bu scrubları yüzünüz için kullanmanız çok doğru değildir. Yüzdeki deri vücudun geri kalan bölümüne göre daha hassas olduğu için şekerle yüzü ovmak ciltte gözle görünmeyecek küçük kesiklere neden olur. Bu da zamanla cildin mat ve yaşlı görünmesine neden olur.
4.
Karbonat
Karbonatın taneli yapısı ölü derinin atılmasın için faydalı gibi görünürken ph değerinin yüz için çok çok fazla alkali olduğu unutulmamalıdır. Yüzün ph değeri 4,5-5 iken karbonatın 9’dur. Ph değeri bu kadar yüksek bir maddeyi yüzünüze sürmeniz doğal koruma kalkanına zarer verir ve cildinizi bakterilere karşı korumasız hale getirir.
5. Diş Macunu
Sivilce ve akneler için diş macunu kullanılabileceği efsanesi yıllardır konuşulur. Ne var ki diş macunu da cilt için zararlı etkilere sahiptir. Cildi kurutur ve kimyasal yanıklara neden olabilir.